Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Jemen, Afghánistán a Pákistán spojují radikální islamisté

Je tvrdým pravidlem současnosti, že přese všechno, co se učíme, o čem víme, co si jako vzdělaná společnost 21. století umíme zanalyzovat, odvodit, v oblasti bezpečnostních rizik nejsme schopni řídit se racionálními soudy, postupovat podle dosažitelných a jasných informací, ale pohybujeme se ve světě symbolů a mýtů.

Jako blesk z čistého nebe přišly v roce 1993 zprávy o americké vojenské prohře v Somálsku při snaze Clintonovy vlády umožnit dodávky humanitární pomoci Somálcům. Západní civilizaci z nich zbyly dojmy z filmu Black Hawk Down. O Afghánistánu víme, že je to hornaté území kontrolované válečnickými kmeny, které dokázaly porazit i Sovětskou armádu, většině Evropanů ale stále není jasné, proč mají v televizních zprávách vídat záběry vojenských rakví amerických a evropských vojáků. Pamatujeme sice záběry padajících soch Buddhy zničených Tálibánem, záběry žen v modrých burkách, známe filmy Charlieho Wilsona nebo Lovce draků. Proč ale máme v té vzdálené zemi plné opia, bez státní organizace, stavět školy a silnice, proč tam máme trénovat vojáky, chápe jen málokdo. O stomilionovém Pákistánu odborníci mnoho let říkají: to je jedna velká základna protizápadního odporu, terorismu, zkrátka al Kaida. Až do záběrů Benazir Bhutto, která byla uprostřed volební kampaně zavražděna uprostřed davů, jsme si ale velký průšvih nepřipouštěli. Nyní tušíme, že pákistánská armáda není tak silná, aby bezpečně uchránila 27 jaderných hlavic nebo ovládla území, která nikdy nebyla pod centrální státní správou. Řešení není nasnadě, a je to daleko, nás se to netýká.

A teď pozor, Jemen! Exotická země s bláznivými středověkými sídlišti, země královny ze Sáby. Občas slyšíme o zajatých turistech, o útoku na americké velvyslanectví, nebo o tom, že americké speciální síly v útoku na kolonu vozů zabily významné teroristy al Kaidy. Když jsme chodili do školy, byly Jemeny dva. Ten severní, republikánský, a ten jižní, komunistický. Pamatuji si na šílený videozáznam z konce 80. let, kdy do místnosti ÚV KS Jemenu vtrhlo severní komando a komunistické soudruhy rozstřílelo na cucky přímo v zasedačce ústředního výboru. Tenkrát to ale nebyl terorismus, byly to spory uvnitř národněosvobozeneckého hnutí. V roce 1990 byla země sjednocena. Teprve léta poté byla v Saná založena svým charakterem středověká mešita Víry a naděje, al Ímán. Jeden z jejích duchovních otců al Awlakí později působil v mešitě ve Virgínii v Great Falls, kde se modlili dva z teroristů 11. září. Do stejné mešity k jemenskému duchovnímu al Awlakímu chodil americký vojenský psychiatr, který v texaském Fort Hood zastřelil 12 amerických vojáků. Na stejné jemenské universitě se zřejmě školil v odpalování trhavin Nigerijec, který se pokusil na Štědrý den při letu do Detroitu na svém břiše odpálit balík trhavin. Naštěstí začala hořet jen žlutá deka. Záběry žluté deky, stejně jako záběry z Fort Hood či hořících dvojčat si ze zpráv vybavuje většina z nás. Už málokdo přemýšlí o spojitosti s Jemenem. A téměř nikdo o spojitosti Somálska, Afghánistánu, Pákistánu a Jemenu.

Kdybychom uměli analyzovat, věděli bychom, že: Somálsko, Afghánistán, Jemen a Pákistán jsou islámské státy. Nejsou to ale rozpadlé státy, ve skutečnosti to nikdy nebyly fungující státy s centrální správou. Jsou to státy převážně kmenových území, v Jemenu je to potvrzeno i ústavou. Jemen, Somálsko, Afghánistán patří mezi nejchudší státy. A leccos mají společné: ohromnou korupci, demografickou explozi, latentní občanskou válku: v Somálsku bojují lokální náčelníci, dnes známí jako islámské soudy, proti vládě v Mogadišu. V Pákistánu trvá konflikt mezi nezávislými kmenovými územími a centrální armádou, v Afghánistánu mezi vládou v Kábulu, obrozující se Severní kmenovou aliancí a Tálibánem.

V Jemenu se podle odhadu pohybuje 60 milionů ručních zbraní. Celá údolí jsou zbraňovými překladišti. V Jemenu léta roste občanská válka mezi šíitskou povstaleckou armádou tisíců zajditů, nazývaných podle vůdce Húthího na severu země, a sunnitským jihem. Přes mezinárodní londýnskou konferenci ani snahu presidenta Sáliha se nedaří uzavřít příměří. Z okrajových zpráv o stovkách povstalců jsou pravidelné zprávy o saúdských leteckých náletech proti Húthíjům na straně jedné, o rychle sílící iránské podpoře povstalců na straně druhé. Irán podporuje jemenské Húthíje proto, že tím oslabuje centrální vládu v boji proti táborům, cvičištím a zbrojištím al Kaidy. A najednou, světe, zas jednou se můžeme divit, máme tu mezinárodní konflikt, v němž jsou zapleteny Saúdská Arábie a její letecké síly, Jemen, Somálsko, Írán. Najednou opět proti sobě stojí al Kaida a Írán na straně jedné a západní civilizace na straně druhé. Přestože je Jemen logickým geografickým doplňkem kružnice Pákistán – Afghánistán - Somálsko, jejíž střed leží někde ve Středozemí, přestože je Jemen také součástí operačního prostoru protiteroristické operace Trvalá svoboda, přese všechny vyjmenované předpoklady, které nás měly dávnou pohnout k jasné analýze, opět jsme toto bezpečnostní riziko nedocenili. Kolik ještě pokusů o letecké atentáty, zabitých vojáků, srdcervoucích filmových záběrů musíme uvidět, abychom si v kunderovské imagologii všimli nebezpečí, které nejsme schopní vyvodit z racionálních faktů?

Text byl napsán pro ČRo6, převzato z Blog.aktualne.cz

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Jana Soprová
23. 7. 2024

Pevné místo na prázdninové divadelní mapě Prahy si vydobyla Letní scéna Musea Kampa. Producentkou a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz