29.4.2024 | Svátek má Robert


SPOLEČNOST: Na okraj ocenění šéfa Pfizeru

2.7.2022

Genesis Prize je považována za židovskou Nobelovu cenu. Stejnojmennou nadací je udělována od roku 2014. Mezi její laureáty patří herci Michael Douglas a Natalie Portmanová, také režisér Steven Spielberg.

Z izraelských osobností ji obdržel Natan Šaransky, kdysi vězněný sovětský disident a později izraelský politik a veřejný činitel. S cenou je spojena finanční odměna ve výši jednoho milionu US dolarů. Dosud tuto částku věnoval každý oceněný na dobročinné či výzkumné účely.

Ve středu 29. června se v Jeruzalémě konala slavnost předání letošní Ceny Genesis. Jejím nositelem je člověk, jehož „výrobek“ máme mnozí ve svém těle. Šéf americké farmaceutické společnosti Pfizer Albert Bourla. Míněna je samozřejmě vakcína proti covidu.

Albert Bourla se rozhodl věnovat získaný milion dolarů na vybudování muzea holocaustu ve svém rodišti, řecké Soluni (*1961). Jeho rodiče patří mezi dva tisíce těch, kdo přežili holocaust - z celkového počtu 50 tisíc soluňských Židů. (Víme-li toto, snáze pochopíme, proč chce A. Bourla finančně podpořit muzeum holocaustu právě v Řecku.) Za zmínku stojí, že jeho matka Sára unikla smrti doslova o vlásek. Už stála před popravčí četou, když ji zachránil úplatek (podle jiných zdrojů výkupné) daný nacistům jedním jejím nežidovským příbuzným. Svého syna Alberta pak naučila zásadě, že v životě nic není nemožné.

Okázalé ceremonie v Jeruzalémském divadle se zúčastnilo na devět set hostů v čele s prezidentem státu Issacem Herzogem. Akci moderovala americká herečka Sarah Rafferlyová, zpěvem přispěli izraelští umělci Yehuda Poliker, také potomek soluňských Židů přeživších holocaust, a Širi Maimonová.

Server The Times of Israel v článku „Pfizer boss Bourla receives $1M. Genesis Prize, pledges funds for Holocaust museum“ (29. 6.) napsal, že součástí ceremonie bylo také připomenutí bolesti a utrpení ukrajinského lidu a rozsáhlá fotoprezentace zkázy, kterou této zemi způsobila ruská invaze.

Tím se dostáváme k odvrácené straně letošní slavnosti, proti jejímuž konání protestovaly desítky nejen antivaxerů, ale také lidí, kteří nesouhlasí s tím, že v projektu Genesis Prize figurují peníze do nedávna proputinovských rusko-židovských oligarchů. Portál The Times of Israel k tomu uvádí, že Genesis Prize spoluzaložili a financují dva ruští oligarchové narození na Ukrajině, Michal Fridman a German Kahn, a v Moskvě narozený Petr Aven. Všichni tři z představenstva organizace udělující cenu odešli letos v březnu poté, co na ně byly po ruské agresi vůči Ukrajině uvaleny západní sankce kvůli jejich napojení na prezidenta Putina.

Představuje to morální problém? Pro oněch devět set přítomných v sále Jeruzalémského divadla patrně ne. Pro jednu z pozvaných, která se zúčastnit odmítla, jednoznačně ano. Jmenuje se Ksenia Svetlova. Moskevská rodačka, po přestěhování do Izraele novinářka, v letech 2015 až 2019 poslankyně parlamentu za Sionistickou unii, docentka politologie na jeruzalémské Hebrejské univerzitě.

V předvečer udělení letošní Genesis Prize A. Bourlovi zveřejnila K. Svetlova na svém blogu na serveru The Times of Israel“ příspěvek „I won’t attend the Genesis Prize ceremony, nobody should“, v němž vysvětluje svůj postoj – důvod neúčasti na galavečeru. Píše, že ve světle masakru na Ukrajině a bez ohledu na to, že zakladatelé, jak to nazvala, ruské „židovské Nobelovky“ z jejího vedení formálně odstoupili, považuje účast na středeční akci za nemorální. Vadí jí, že jeruzalémský ceremoniál je financován několika velmi bohatými jedinci, kteří byli po léta nedílnou součástí Putinova ekonomického systému. Nyní jsou na západním sankčním seznamu.

K. Svetlova ostře kritizuje zejména M. Fridmana. Když v roce 2014 V. Putin anektoval Krym a na východě Ukrajiny vznikly s ruskou podporou dvě odštěpenecké republiky, M. Fridman nic nenamítal proti této násilné předehře nynější války na Ukrajině. Místo toho požádal na Maltě o zlatý pas*/. Jak Rusové rádi říkají, chtěl si tím zajistit „náhradní letiště“, bezpečné místo pro „nouzové přistání“. Malťané mu ovšem nevyhověli, neboť neuvěřili jeho tvrzení, že není „významnou politickou osobností“.

*/ Zlatý pas mohou v některých zemích získat bohatí cizinci výměnou za to, že v dané zemi finančně podpoří konkrétní projekty. V podstatě mohou tímto způsobem získat za peníze občanství dané země.

Autorka dále píše, že M. Fridman se v roce 2021 dostal na listinu potenciálně nebezpečných obchodních partnerů vypracovanou Finančním akčním výborem (FATF), což je světová mezivládní organizace působící v oblasti boje proti praní špinavých peněz. A. Svetlova dále zmiňuje zařazení M. Fridmana na sankční listinu EU, což postihlo, jak již uvedeno, i jeho bývalé kolegy z vedení Genesis Prize P. Avena a G. Kahna. Má jim za zlé, že nikdo z nich neprotestoval, když V. Putin připravoval svou válku, nikdo z nich neodsoudil jeho předchozí agresi proti Gruzii nebo Ukrajině, přičemž jejich Alfa-Bank byla zapojena do exkluzivních zakázek pro ruský obranný průmysl a šla na ruku ruské vojenské mašinerii.

K. Svetlova je přesvědčena, že všechny tyto a jim podobné okolnosti vrhají na jeruzalémský ceremoniál stín. Ona sama se rozhodla, že u toho nebude, ale ví, že řada izraelských politiků a veřejných osobností ano. (Však jich tam byly stovky, jak víme.) Klade řečnickou otázku na adresu těch, kdo se na akci chystali: Zastavili se na okamžik, aby zvážili, zda je pořádání tohoto ceremoniálu, vzhledem k jeho hlubokému spojení se sankcionovanými oligarchy, morálně vhodné ve chvíli, kdy jsou na Ukrajině páchány válečné zločiny?

Slova, která si zaslouží hlubší obecné zamyšlení. Neboť, jak K. Svetlova uzavírá, akce typu Genesis Prize si žádá vyšší morální standardy (než jaké jsou běžně uplatňovány v politice).