15.1.2021 | Svátek má Alice


SLOVENSKO: Máme co závidět?

27.1.2020

Novinky.cz informují o nespokojenosti na Slovensku s tím, že by blížící se volby do poslanecké sněmovny mohla vyhrát LSNS Mariana Kotleby. Ještě nedávno vydávala média o Slovensku zcela jiné signály.

Vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách na Slovensku bylo podle novinářů výsledkem „katarze“ slovenské společnosti. Mohli jsme číst oslavné ódy na slovenskou prezidentku coby „nového stylu“, který vrací Slovensko do EU. Co dělal do té doby mediálně oslavovaný bývalý prezident Andrej Kiska, o tom se již nehovoří. Slovákům bychom prý měli „závidět“, jakou že to mají prezidentku.

Nicméně ne všechno ale běží podle plánu. Poté, co byl s velkou pompou zadržen policií bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka, se k „dobré práci policie“ vyjádřila jak prezidentka, tak premiér slovenské vlády. Jaké však přišlo vystřízlivění, když prokurátor dozorující tento případ nařídil Trnkovo propuštění. Stíhání bývalého slovenského generálního prokurátora Dobroslava Trnky, kterého policie ve čtvrtek zadržela pro podezření ze zneužití pravomocí a obvinila ho, označila dnes prokuratura za nedůvodné. Příslušný prokurátor zároveň nařídil propustit Trnku na svobodu, informovala mluvčí speciální prokuratury Jana Tökölyová.Čaputovou propuštění Trnky „překvapilo“.

Na Slovensku proběhnou v únoru volby do Národní rady. Předcházel je pokus vládních stran uzákonit téměř dvouměsíční moratorium na průzkumy předvolebních preferencí, což neprošlo díky vetu Čaputové a rozhodnutí soudu. Poslední průzkum zveřejněný na Slovensku je od agentury Focus. Z krize vládních stran na Slovensku pět týdnů před parlamentními volbami nejvíc netěží žádné z uskupení liberální opozice, ale krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Partaji, které ještě loni hrozil soudní zákaz, by odevzdalo hlas 13,6 procenta Slováků. ...Šéf agentury Focus Martin Slosiarik upozornil, že pokud se Směru nepodaří zmobilizovat všechny své voliče a ti budou hledat jinou alternativu, extremisté mohou ve volbách zvítězit. Podle Slosiarika jsou za zvyšujícími se preferencemi kotlebovců nevoliči z roku 2016, ale částečně také voliči Směru a Slovenské národní strany (SNS), kteří cítí zklamání z kauz posledních let, od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Tak toto je zcela jiný obraz Slovenska, než jak nám ho některá média představují. Najednou může na Slovensku zvítězit „krajně pravicová LSNS“. Trochu to vypadá jako skrytá podpora doposud vládnoucímu Směru. Jinými slovy - volte Směr, jinak zvítězí „extremisté“. V této souvislosti je třeba připomenout i stíhání bývalého slovenského premiéra Roberta Fica za „podporu extremismu“, když se zastal jakéhosi člena LSNS. Toto stíhání bylo před několika dny zastaveno. I to by mělo zřejmě podle zákulisních stratégů pomoci odlákat voliče LSNS ke Směru.

Slovensko tak prochází podobným politickým zemětřesením jako další evropské státy. Lakovat situaci na růžovo vyzdvihováním vítězství Zuzany Čaputové v prezidentské volbě je sice lákavé, ale nemoudré. Již brzy budeme mít příležitost porovnat volební výsledky na Slovensku s výsledky průzkumů volebních preferencí. I Slovensko je politicky velmi rozdrobené a uvidíme, zda se v hlasování projeví síla „rozzlobených mužů s maturitou mezi 30 až 40 lety“, což jsou podle sociologů typičtí voliči LSNS Mariana Kotleby. A to mají být „extremisté“?

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czKila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.