25.9.2023 | Svátek má Zlata


ŠKODY: Z čeho platit obnovu

2.12.2022

Evropská komise navrhla zabavení majetku, který země Evropské unie zmrazily Rusku a jeho oligarchům, jako odpověď na ruskou agresi proti Ukrajině. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová dále uvedla, že hodlá vytvořit zvláštní tribunál pro válečné zločiny páchané Ruskem na Ukrajině za podpory OSN.

S tím souhlasím a doufám, že co nejdříve budou tyto myšlenky realizovány. Je dobře, že už dříve naše Poslanecká sněmovna označila současný putinovský režim za teroristický a europoslanci přijali rezoluci, která Rusko označila za stát podporující terorismus. Je načase začít nazývat věci pravými jmény a pravdou je, že Rusové se chovají na Ukrajině hůř než Islámský stát na dobytém území.

Jako pravicový člověk a zásadní odpůrce komunismu jsem zastáncem ochrany soukromého vlastnictví. Jenomže to platí pouze v případech, že je poctivě nabyté. Tato záležitost má několik rovin.

Je známou skutečností, že mnozí Putinovi stoupenci vlastní obrovské miliardové majetky a přitom nejsou schopni prokázat, jakým způsobem jej nabyli. Jedním z nich je i bývalý šéf ruských železnic a kamarád Miloše Zeman Vladimír Jakunin, který si na svůj luxusní palácový komplex nedaleko Moskvy nemohl vydělat z legálních příjmů. Nikomu to však nevadí.

Ono totiž Putinovi oddaní lidé smí v Rusku opravdu téměř vše a tak třeba neplatí daně. Nejsou výjimečné ani případy, kdy putinovec přijde za úspěšným podnikatelem a řekne mu, „tvoje firma se mi líbí, a já ji od Tebe koupím.“ Samozřejmě za nereálnou nízkou cenu. Odmítnout však takovou nabídku nelze, protože pak kremelská mafie přijde s vykonstruovaným obviněním z daňových úniků, podvodů apod. Čili oligarchové hýčkaní současným vládcem Kremlu získali svoje majetky značně pochybnými praktikami, které nepatří do civilizovaných a demokratických zemí.

Rusové vedou proti Ukrajině nevyhlášenou agresivní válku, drancují a loupí zde ve velkém, a způsobily sousední zemi obrovské škody. To musí někdo zaplatit. A tím někdo mohou být Rusko a jeho putinovští pseudopodnikatelé, kteří ke svému jmění přišli prostřednictvím korupce a vydírání. V takových případech je proto vyvlastnění v pořádku.

Stejně tak bude potřeba vytvořit mezinárodní soudní tribunál, který by soudil ruské válečné zločiny na Ukrajině, včetně vražd žen a dětí, kterých už mezinárodní instituce zaznamenaly několik desítek tisíc. Zločiny proti lidskosti nesmí zůstat bez trestu.

Michael Pánek (ODS),

středočeský krajský zastupitel