5.12.2021 | Svátek má Jitka


RUSKO: Naama už to ví

31.10.2019

Jedenáctého října jsme se dozvěděli o krutém trestu pro Naamu Issacharovou. Justice ruského režimu ji odsoudila na sedm a půl roku vězení. Za to, že na moskevském letišti vyčenichal pes v jejím zavazadle 9,6 gramu konopí.

Naama Issachar

Naama Issachar

Pro ty, kdo kauzu nesledují: Naama je občankou Izraele (a také USA – dual citizenship), 26 let. V dubnu se vracela z Indie do Izraele. Letadlem s přestupem v Moskvě. Moskevské letiště neopustila, stejně tak jako její zavazadlo. Kontrola v něm odhalila 9,6 gramu konopí. Následovalo zatčení a v říjnu odsouzení na 7 a půl roku ztráty svobody. Ruské orgány ji naprosto nesmyslně označily jako pašeračku.

Tento do očí bijící nepoměr mezi vinou a trestem nemohl nechat v klidu jak izraelskou stranu (včetně nejvyšších představitelů státu), tak každého normálně uvažujícího člověka všude v civilizovaném světě. Také proto jako bloger tuto kauzu sleduji.

Nebudu opakovat to, co se v případě Naamy již událo. Pouze odkážu na své předchozí příspěvky:

- Naděje pro Naamu? .... 14/10/2019

- Boj o Naamu pokračuje ... 13/10/2019

- Šokující trest ... 11/10/2019

Dnes shrnu podstatné informace z posledních dnů, jak o nich referovaly izraelské zpravodajské servery.

V článku na serveru Times of Israel z 23/10 bylo zveřejněno foto Naamy ve vězení (viz fotoodkaz 1) pořízené během jejího setkání s členy Veřejného monitorovacího výboru, který sleduje poměry v ruských žalářích. Podle této zprávy se Naama učí rusky a cvičí s ostatními vězeňkyněmi jógu (ostatně kvůli tomu v Indii byla – na kurzu jógy, kterou chtěla provozovat ve své vlasti). Naama pak uvedla, že s ní zacházejí dobře, dobře ji živí, dávají jí léky a dokonce i vitamíny.

Její rodina ale v reakci uvedla, že je to jenom naaranžovaná komedie. Úřady mají zájem na tom, aby to navenek vypadalo, že se k ní chovají dobře. Proto to divadlo. Z dalšího textu níže pochopíme víc.

Matka uvězněné nabízí jiné informace.

Podle portálu Jpost.com dostala od soudu povolení k návštěvě dcery, ovšem když v úterý k věznici nacházející se asi 80 kilometrů za Moskvou dorazila, byla odmítnuta. S poukazem na to, že Naama má povolené jen dvě návštěvy během jednoho měsíce (matka jednu už předtím absolvovala – 14/10), a protože minulý týden u ní byla konzulka izraelské ambasády, měsíční kvóta byla naplněna. Matka se musela vrátit zpátky do Moskvy. (Konzulka Yaffa Olivitski Cohenová navštívila Naamu ve středu 23/10.) Jpost.com k tomu ovšem dodává, že ony dvě návštěvy za měsíc se týkají rodinných příslušníků, nikoli úředníků či právníků. Inu, jsme v Rusku ...

Matka se tedy pokusí o další návštěvu první den nového měsíce (tedy 1/11).

Podle dalších informací, které odvysílala ruská televize Russia Today je Naama na cele se ženami odsouzenými za podvody, přičemž všechny hovoří anglicky. (Naama je rodačka z USA.) Společně poslouchají ruská rádia a v nich muziku, jmenovitě byl uveden rapper a zpěvák Egor Kreed; spoluvězeňkyně překládají jeho texty do angličtiny – prostě idylka za mřížemi.

Ale vážně. Naamě byla přislíbena návštěva rabína, ale zatím se žádný neobjevil. Problém představuje také nemožnost telefonického spojení s rodinou. Kromě toho, když byla matce přislíbena druhá říjnová návštěva (která se nakonec neuskutečnila – viz výše), soudce jí zakázal mluvit s dcerou hebrejsky. Dozírající věznitelé by pak nevěděli, o čem se baví. (Z angličtiny si překlad dokážou snáze zajistit – LS.)

Celou kauzu rámuje navíc děsivá obava, že Naama je držena v ruské tjurmě jako rukojmí, neboť Rusko usiluje o vrácení svého občana Alexeje Borkova, který je v izraelském žaláři a čeká na vydání do USA. Do vazby byl umístěn na základě zatykače Interpolu, ve Státech je obviněn z kybernetické kriminality a podvodů s kreditními kartami.

Někdejší sovětský disident a vězeň Sionu Natan Šaransky (dřívě Ščaranskij) k případu Naamy pro televizi i24NEWS řekl, že se jedná o cynické zneužití civilistky pro účel vydírání. Naama je rukojmím ruského režimu, který použil tzv. pákového efektu. (Borkov do Ruska, Naama do Izraele – LS.)

Šaransky také varoval: „Cestující by si měli dvakrát rozmyslet, než se rozhodnout využít přestupní lety přes Moskvu, aby ušetřili pár set dolarů.“ Naama už to ví.

V pondělí 28/10, ještě před odletem do Ruska, se Yaffa Issacharová setkala s premiérem Netanjahuem, který ji ujistil, že dělá vše, co je v jeho silách, aby její dceru dostal z ruského vězení. Věřme, že bude úspěšný. Neboť odsouzení Naamy je nesprávné, nelogické, nespravedlivé.

****

Fotoodkaz 1 – Naama ve vězení (vlevo, není jí vidět do tváře) v rozhovoru se zástupci Veřejného monitorovacího výboru. Klikněte ZDE

Fotoodkaz 2 – Matka a dcera Issacharovy. Klikněte ZDE

Fotoodkaz 3 – Naama, ještě když byla šťastná. Klikněte ZDE

Fotoodkaz 4 – Naama, ještě když byla šťastná. Klikněte ZDE

Video - Zpráva o Naamě v televizi i24NES obsahující rozhovor s její sestrou Liad Goldbergovou:

Stejskal.estranky.czSOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.