Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NATO: 454. den invaze

diskuse (30)

dnes

21/05/2023

Ukrajina: Ozbrojené síly země vybudovaly 3 nové armádní sbory, každý se 4 brigádami. Ministerstvo vnitra navíc postavilo 8 nových úderných brigád. To svědčí o pozoruhodné transformací, kterou ukrajinské síly prošly. Prakticky třetina armády má nyní vybavení odpovídající standardu NATO. Včetně sítě protivzdušné obrany, která je v procesu formování na základě západních systémů. Aktuálně začala integrovat do svých operací bezpilotní vzdušné prostředky. Úměrně tomu roste význam dronů a raket s dlouhým doletem. Cílem operací je zejména dělostřelectvo protivníka. V květnu zničily ukrajinské síly agresorovi nejvíce dělostřeleckých prostředků od začátku invaze. Během víkendu se Kyjev stal opět terčem dalších náletů. K útoku na ukrajinskou metropoli bylo použito 20 dronů převážně íránské výroby (Šáhid). Všechny bezpilotní letouny byly sestřeleny. Vzdušný poplach hlásí i ze Žitomyrské, Rovenské, Chmelnycké, Černihivské, Dněpropetrovské, Poltavské, Charkovské nebo Záporožské oblasti. Situace v Bachmutu je kritická, i když obránci stále kontrolují určité zóny v této oblasti.

Rusko: V posledních pěti dnech přesunula armáda agresora několik praporů do sektoru Bachmut kvůli posílení svých pozic. Velení jednotek žoldnéřů z Wagner Group oznámilo dobytí města. V současnosti neskrývá záměr stáhnout se do 5 dnů, ale takové přesun je málo pravděpodobný. Ruský agresor znovu zvýšil intenzitu nasazení raket dlouhého doletu s cílem degradovat protivzdušnou obranu Ukrajiny. Válka má zničující dopad na ruský trh práce. Podle Centrální banky ztratil v roce 2022 kvůli mobilizaci a emigraci až 820.000 lidí, tj. 1 % práceschopného obyvatelstva (83, 2 miliónů). Moskva přidala na svůj seznam hledaných osob hlavního prokurátora ICC Karima Khana (+3 soudce) z Haagu jako odvetu za zařazení šéfa Kremlu na seznam válečných zločinců Mezinárodního trestního soudu.

G 7: Rusko musí ukončit válku na Ukrajině. Skupina dále vyzvala Čínu, aby vyvinula na Moskvu tlak k ukončení konfliktu. Ukrajina navrhuje svolat v červenci mírový summit (prez. V. Zelenskyj). Do úvahy připadá Kodaň, ještě před vrcholnou schůzkou NATO ve Vilniusu. Cílem má být úplné obnovení územní celistvosti Ukrajiny a odvrácení rizika zmrazení konfliktu.

USA oznámily vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 375 milionů dolarů.

19/05/2023

Ukrajina: Za posledních 48 hodin odpálil agresor celkem 36 střel s plochou dráhou letu (ve výzbroji námořních, leteckých i pozemních sil) a nejméně 24 bezpilotních letounů typu Šahid-136/131. Protivzdušná obrana sestřelila 32 raket a 18 dronů. Na železnici na Krymu došlo k výbuchu. Z místa je hlášené vykolejení značného počtu vagónů. 3. samostatná úderná brigáda ukrajinských sil se snaží prorazit na předměstí Bachmutu. V protiútoku se chopila taktické iniciativy a snažila se dosáhnout územních zisků v okolí města.

Rusko: Velení žoldnéřů z Wagnerovy skupiny připouští neschopnost obklíčit ukrajinské síly v Bachmutu kvůli ztrátám na křídlech severně a jižně od města. Válka na Ukrajině způsobila pravděpodobně smrt každého druhého Rusa, který zemřel ve věku 20 až 24 let. Agresor si udržuje značnou převahu svých sil, pokud jde o dělostřelectvo a počty minometů.

NATO: Spojenci budou stát po boku Kyjeva, jak dlouho to bude nutné. Červencový summit v litevském Vilniusu bude demonstrací silné podpory Ukrajině (GenSec Stoltenberg). Ministři obrany Aliance projednají v červnu otázky ohledně poskytnutí stíhaček ukrajinské armádě.

USA: V Kongresu zaznívají stále častěji výzvy k odblokování stíhaček F-16 pro Ukrajinu. Bílý dům podpořil poskytnutí těchto letounů Kyjevu. Ochotu uvolnit americké stíhačky 4. generace projevilo např. Nizozemsko. Výcvik ukrajinských pilotů potrvá 4 měsíce a probíhat má v Evropě.

Norsko: Dříve nebo později musí dojít k jednání s cílem urovnat situaci na Ukrajině. Ale mír za každou cenu povede jen k další válce.

17/05/2023

Ukrajina: Protiletecká obrana sestřelila 6 ruských raket Kinžal za jedinou noc. Armáda předělává komerční bezpilotní letouny pro údery na síly agresora. Dronům přisuzují Ukrajinci značný význam ve své protiofenzívě. V oblasti Bachmutu se zaměřují na limitované a lokalizované protiútoky. Podle odhadů bude Kyjev potřebovat cca 250 miliard dolarů na poválečnou obnovu země. Válka podkopává její ekonomickou životaschopnost.

Rusko: Do agrese proti Ukrajině je zapojeno cca 370 000 vojáků ruských ozbrojených sil, asi 20 000 příslušníků národní gardy a 7 000 příslušníků různých polovojenských uskupení. Svůj potenciál pro útočné operace už prakticky vyčerpali. Ale zůstávají jim značné obranné schopnosti. Na rozdíl pravidelných jednotek vystupují žoldnéři z Wagner Group s maximálním nasazením. Státní duma vypověděla Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Nicméně Moskvě docházejí možnosti přežít porážku a hypoteticky by Kreml mohl „přijmout“ stažení svých vojsk spolu s rozmístěním kontingentu intervenčních sil na Ukrajině.

G7: Země se připravují na další izolaci Ruska, aby oslabily jeho schopnost vést válku.

Německo: Tato válka neskončí vítězstvím ruského imperialismu (kanc. Scholz).

EU: Maďarsko nečekaně zablokovalo osmý balík na financování vojenské pomoci Ukrajině ve výši 500 milionů eur.

OSN: Platnost 4-stranné dohody ohledně exportu ukrajinského obilí po Černém moři se podařilo prodloužit poslední den před vypršením termínu.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahovalo 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Čína a Filipíny dosáhly dohody, která, jak doufají, ukončí konfrontace u sporné mělčiny v...

Petr Kamberský
21. 7. 2024

Největší česká strana (ANO), která již roky provádí a hlásá jakousi starosocialistickou politiku s...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda dobyla dvě vesnice na východě Ukrajiny. Píše to...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz