Neviditelný pes

NATO: 454. den invaze

23.5.2023

dnes

21/05/2023

Ukrajina: Ozbrojené síly země vybudovaly 3 nové armádní sbory, každý se 4 brigádami. Ministerstvo vnitra navíc postavilo 8 nových úderných brigád. To svědčí o pozoruhodné transformací, kterou ukrajinské síly prošly. Prakticky třetina armády má nyní vybavení odpovídající standardu NATO. Včetně sítě protivzdušné obrany, která je v procesu formování na základě západních systémů. Aktuálně začala integrovat do svých operací bezpilotní vzdušné prostředky. Úměrně tomu roste význam dronů a raket s dlouhým doletem. Cílem operací je zejména dělostřelectvo protivníka. V květnu zničily ukrajinské síly agresorovi nejvíce dělostřeleckých prostředků od začátku invaze. Během víkendu se Kyjev stal opět terčem dalších náletů. K útoku na ukrajinskou metropoli bylo použito 20 dronů převážně íránské výroby (Šáhid). Všechny bezpilotní letouny byly sestřeleny. Vzdušný poplach hlásí i ze Žitomyrské, Rovenské, Chmelnycké, Černihivské, Dněpropetrovské, Poltavské, Charkovské nebo Záporožské oblasti. Situace v Bachmutu je kritická, i když obránci stále kontrolují určité zóny v této oblasti.

Rusko: V posledních pěti dnech přesunula armáda agresora několik praporů do sektoru Bachmut kvůli posílení svých pozic. Velení jednotek žoldnéřů z Wagner Group oznámilo dobytí města. V současnosti neskrývá záměr stáhnout se do 5 dnů, ale takové přesun je málo pravděpodobný. Ruský agresor znovu zvýšil intenzitu nasazení raket dlouhého doletu s cílem degradovat protivzdušnou obranu Ukrajiny. Válka má zničující dopad na ruský trh práce. Podle Centrální banky ztratil v roce 2022 kvůli mobilizaci a emigraci až 820.000 lidí, tj. 1 % práceschopného obyvatelstva (83, 2 miliónů). Moskva přidala na svůj seznam hledaných osob hlavního prokurátora ICC Karima Khana (+3 soudce) z Haagu jako odvetu za zařazení šéfa Kremlu na seznam válečných zločinců Mezinárodního trestního soudu.

G 7: Rusko musí ukončit válku na Ukrajině. Skupina dále vyzvala Čínu, aby vyvinula na Moskvu tlak k ukončení konfliktu. Ukrajina navrhuje svolat v červenci mírový summit (prez. V. Zelenskyj). Do úvahy připadá Kodaň, ještě před vrcholnou schůzkou NATO ve Vilniusu. Cílem má být úplné obnovení územní celistvosti Ukrajiny a odvrácení rizika zmrazení konfliktu.

USA oznámily vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 375 milionů dolarů.

19/05/2023

Ukrajina: Za posledních 48 hodin odpálil agresor celkem 36 střel s plochou dráhou letu (ve výzbroji námořních, leteckých i pozemních sil) a nejméně 24 bezpilotních letounů typu Šahid-136/131. Protivzdušná obrana sestřelila 32 raket a 18 dronů. Na železnici na Krymu došlo k výbuchu. Z místa je hlášené vykolejení značného počtu vagónů. 3. samostatná úderná brigáda ukrajinských sil se snaží prorazit na předměstí Bachmutu. V protiútoku se chopila taktické iniciativy a snažila se dosáhnout územních zisků v okolí města.

Rusko: Velení žoldnéřů z Wagnerovy skupiny připouští neschopnost obklíčit ukrajinské síly v Bachmutu kvůli ztrátám na křídlech severně a jižně od města. Válka na Ukrajině způsobila pravděpodobně smrt každého druhého Rusa, který zemřel ve věku 20 až 24 let. Agresor si udržuje značnou převahu svých sil, pokud jde o dělostřelectvo a počty minometů.

NATO: Spojenci budou stát po boku Kyjeva, jak dlouho to bude nutné. Červencový summit v litevském Vilniusu bude demonstrací silné podpory Ukrajině (GenSec Stoltenberg). Ministři obrany Aliance projednají v červnu otázky ohledně poskytnutí stíhaček ukrajinské armádě.

USA: V Kongresu zaznívají stále častěji výzvy k odblokování stíhaček F-16 pro Ukrajinu. Bílý dům podpořil poskytnutí těchto letounů Kyjevu. Ochotu uvolnit americké stíhačky 4. generace projevilo např. Nizozemsko. Výcvik ukrajinských pilotů potrvá 4 měsíce a probíhat má v Evropě.

Norsko: Dříve nebo později musí dojít k jednání s cílem urovnat situaci na Ukrajině. Ale mír za každou cenu povede jen k další válce.

17/05/2023

Ukrajina: Protiletecká obrana sestřelila 6 ruských raket Kinžal za jedinou noc. Armáda předělává komerční bezpilotní letouny pro údery na síly agresora. Dronům přisuzují Ukrajinci značný význam ve své protiofenzívě. V oblasti Bachmutu se zaměřují na limitované a lokalizované protiútoky. Podle odhadů bude Kyjev potřebovat cca 250 miliard dolarů na poválečnou obnovu země. Válka podkopává její ekonomickou životaschopnost.

Rusko: Do agrese proti Ukrajině je zapojeno cca 370 000 vojáků ruských ozbrojených sil, asi 20 000 příslušníků národní gardy a 7 000 příslušníků různých polovojenských uskupení. Svůj potenciál pro útočné operace už prakticky vyčerpali. Ale zůstávají jim značné obranné schopnosti. Na rozdíl pravidelných jednotek vystupují žoldnéři z Wagner Group s maximálním nasazením. Státní duma vypověděla Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Nicméně Moskvě docházejí možnosti přežít porážku a hypoteticky by Kreml mohl „přijmout“ stažení svých vojsk spolu s rozmístěním kontingentu intervenčních sil na Ukrajině.

G7: Země se připravují na další izolaci Ruska, aby oslabily jeho schopnost vést válku.

Německo: Tato válka neskončí vítězstvím ruského imperialismu (kanc. Scholz).

EU: Maďarsko nečekaně zablokovalo osmý balík na financování vojenské pomoci Ukrajině ve výši 500 milionů eur.

OSN: Platnost 4-stranné dohody ohledně exportu ukrajinského obilí po Černém moři se podařilo prodloužit poslední den před vypršením termínu.zpět na článek