Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MÍSTO NEKROLOGU: Miroslav Macek jako spisovatel

diskuse (35)
Na odpočinku napsal takřka dvacet knih a jen jeho pokračování legendárního Saturnina jsou čtyři. Vedle toho dokázal vykouzlit další díl Tří mužů ve člunu a Tří mužů na toulkách (Tři muži v automobilu).

Mé matce bude v červnu pětaosmdesát, a když 1. května zemřel bývalý politik Miroslav Macek (*1944), věnoval jsem jí jako čtenářce detektivek (a aby měla co číst na zahradě, když nepracuje) poslední jeho knihu Případ zamilované zahradnice. Svazek čekal dodnes ve skříni.

Miroslav Macek byl také lékař a inteligentní chlapík a i beletrii tvořil na úrovni. Na odpočinku napsal takřka dvacet knih a jen jeho pokračování legendárního Saturnina jsou čtyři. Vedle toho dokázal vykouzlit další díl Tří mužů ve člunu a Tří mužů na toulkách (Tři muži v automobilu) anebo celkem povedenou druhou část románu Pes baskervilský, ale i parafrázi na slavnou knihu Hýta a Batul. Především pak řadu detektivek ve stylu konkrétních autorů a legendárních jejich pátračů. Macek tohle dokázal a napodobil Chestertona (a jeho otce Browna), Freemana Willse Croftse (inspektora Frenche), Dashiella Hammetta (Sama Spada), Rexe Stouta (Nerona Wolfa), Iana Fleminga (Jamese Bonda), Dorothy Sayersovou (v próze Případ lorda Pavla), Agathu Christie (jak Hercule Poirota, tak i slečnu Marplovou), Roberta van Gulika (soudce Ti), Dicka Francise a další asi dva mistry, které ani neznám. A vše, co MM napsal, se dá číst, aniž byste tím práskli. Nejen to. A máte-li náhodou za to, že psát „jen“ ve stylu slavných je pouhá lacinost a lehká věc, mýlíte se.

Co se - konkrétně - pokračování Psa baskervilského týká, přímo Doylův styl tady nečekejte, ale nosný příběh a promyšlenou zápletku ano. A autor přes palubu nehodí takřka nic z toho, co dal do hry tvůrce původní, ačkoli si možná vzpomeneme, že měl Pes místy velmi slušnou hororovou atmosféru, na což Miroslav Macek rezignoval. Možná by ji také zvládl, nevím, ale měl prostě spíš krevní skupinu humoristy (a hédonisty). Návrat psa baskervilského napsal v Zábřehu mezi březnem a zářím 2021a kniha vyšla předloni.

Porovnám-li pak Mackovo pokračování kultovních knih od Jeroma Klapky s jejich pokračováním od Vojtěcha Steklače (Tři muži v jednadvacátém století, 2010), musím opět pochválit Macka; můj oblíbenec Vojta Steklač se totiž v tomhle případě jednoduše nepřekonal. - Ale stojí za zmínku, že oba (jak Mirek Macek, tak i Vojta Steklač) shodně patřili stáji nakladatelského domu „XYZ“, který v určité chvíli koupil Albatros.

Specifickou parafrázi Tři muži ve člunu jsou zpět (2018) napsal, pravda, nedávno také pan Tomáš Klimek, ale raději přejděme k další selance. Tou je Hýta a Batul.

Oba bývali pravou legendou, ač je dnes zná málokdo. Z mladších čtenářů. Možná už je moc neznají ani ti staří. Knihu totiž napsal dávný americký novinář John Habberton (1842-1921), který pracoval v letech 1876-1893 pro New York Herald, a když s ní nečekaně uspěl (prvně vyšla roku 1876), dotvořil další díly. Příběh je o tom, že se jeden mládenec musí pár dní (přesněji deset) starat o dva fakany - alias Hýtu a Batula.

Tak podivný český překlad - Antonie Malé - je prostě následkem toho, že to není překlad. Dáma si nelámala hlavu a prostě vzpomněla, jak si vzájemně říkají děti její. Hýta je znělá zkomolenina od Vojta a Batul je od slova bratr!

V originále se titíž malí hrdinové jmenují Budge a Toddie, respektive John a Charles, a jednalo se o autorovy syny. Příhody, které s nimi zažil, mu prý zajistila jediná dovolená. A naštěstí to nakonec tak úplně nepříjemná děcka v té knížce nejsou. Všetečná? Ano. Zlomyslná. Ano. Zlobivá? Dost. Ale malí satánci? Ne. Zkušenost za to ostatně stála a mladý gentleman, strýc ďáblů, získal bonus, který nesestával z dolarů a týká se dámy jménem Eliška. Ono dílo, svého času velebené Kiplingem a později dokonce Georgem Orwellem, bylo již vzápětí přeneseno i na divadelní prkna a přesně před sto lety taky poprvé zfilmováno. V našich končinách si ho pak půjčila Zdena Frýbová (1934-2010), když se rozhodla vytvořit - silně modernizovanou a propracovanější - variantu, kterou nazvala Otcem a matkou proti své vůli (2000).

To doktor Macek námět zpracoval extrémně volně - a po svém, když sepsal knížku Ona, oni a já aneb Vychovatelem snadno a rychle (2018) a když na ni navázal dílem Ona a já aneb Manželem snadno a rychle (2020). Výsledek fakticky vychází z předlohy minimálně, ale tím lépe - a ve výsledku se jí nebojí. Mám ho v knihovně hned vedle.

A TA LETOŠNÍ DETEKTIVKA MIROSLAVA MACKA? Navazuje na knížku Případ přelétavého starožitníka (2023) a jmenuje se Případ zamilované zahradnice a snad je i o Mackově ženě, to nevím:

Případ zamilované zahradnice - Miroslav Macek | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Obhájce prvenství a lídr průběžného pořadí mistrovství České republiky Dominik Stříteský vyhrál...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Takzvaný dlouhodobý investiční produkt (DIP), tedy daňově zvýhodněné spoření především na stáří, se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz