29.11.2021 | Svátek má Zina


KAUZA NAAMA: Míček je nyní na její straně dvorce

27.1.2020

Má-li být Naamě Issacharové udělena milost, musí o ni ona sama formálně požádat. To jsou slova mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova z pátku 24. ledna. S upozorněním, že to se zatím nestalo.

Položil řečnickou otázku: „Jak může být této ženě milost udělena, když o ni nepožádala?“ A naznačil, že je to samotná Naama, kdo proces jejího propuštění brzdí. Neboť v Rusku „máme zákony, které je třeba respektovat“.

Mluvčí připomněl slova, která Putin řekl matce Naamy ve čtvrtek 23. ledna – že všechno bude v pořádku. A posteskl si, že téhož odpoledne dostali od ruské ombudsmanky Moskalkové, která rovněž ve čtvrtek Naamu ve vězení navštívila, informaci, že Naama se na prezidenta s žádostí o milost dosud neobrátila. A právě to celý proces zpomaluje.

Dodejme, že ombudsmanka Moskalkova prohlásila, že je ochotna být Naamě s žádostí o milost nápomocna, nicméně Naama musí sama chtít.

Nabízí se logická otázka, proč tak Naama neučinila.

Odpověď není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Naama je totiž přesvědčena o své nevině, tedy pokud jde o záležitost pašování konopí. A právě tak je přesvědčena o tom, že kdyby o milost požádala, rovnalo by se to přiznání viny. Tak trochu začarovaný kruh a nikoli nepochopitelný postoj.

Problém je ovšem v tom, že pokud se bude chtít z ruského vězení dostat, jiné cesty není. Bude muset spolknout tuto hořkou pilulku, pokořit se a řádně požádat o milost – aby bylo učiněno zadost pravidlům země, která ji vězní. Neboť stále je to Rusko, kdo tahá za delší konec provazu.

Je možné namítnout, že o milost pro Naamu požádali jak premiér Netanjahu, tak prezident Rivlin. Otázka je nabíledni: To snad nestačí?

K tomu mluvčí Peskov řekl, že premiér Netanjahu požádal o milost de facto, ale to není dostatečné z hlediska de iure.

Čili bez žádosti samotné Naamy se její kauza z místa nepohne.

Co tedy dál? Server Jpost.com v sobotu (25/1) večer napsal, že právníci Naamy se s ní v příštích dnech setkají a proberou to, co řekl mluvčí Peskov. Rozhodnutí bude ale pouze na Naamě Issacharové.

Jinými slovy, pomyslný míček je na její straně dvorce. K tomu přátelská rada člověka, který od počátku této kauzy stojí bezvýhradně na její straně: někdy je nezbytné udělat v zájmu dobré věci kompromis, i kdybychom přitom měli hlasitě skřípat zuby.

A vypít si co nejdříve kávu v Tel Avivu s vlastní matkou snad dobrá věc je. Co dobrá? Výborná!

*****************************

AKTUALIZACE:

Naama Issacharová požádala o milost

Horká aktualita (nejen) z izraelských médií: Naama Issacharová požádala v neděli (26/1) odpoledne prezidenta Putina o milost. Server Jpost.com cituje prohlášení jejích obhájců, kteří se s ní v neděli setkali.

V něm se píše, že v neděli její právníci projednali s Naamou páteční prohlášení mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, který uvedl, že má-li jí být udělena milost, musí o to odsouzená osobně požádat.

Na základě diskuse s právníky se Naama rozhodla písemně požádat prezidenta RF o milost a tu následně předložila předepsaným způsobem prostřednictvím správy věznice, v níž je nyní držena.

Dodejme, že je to správný a jediný možný krok k návratu do vlasti, na cestě ke svobodě. Nyní se tedy pomyslný míček vrací na ruskou stranu dvorce, kde hlavním hráčem je sám šéf Kremlu.

Zdá se, že kauza spěje do finále.

*****************************

toi1

Server Times of Israel informuje 26. ledna 2020 odpoledne, že Naama Issacharová (“izraelsko-americká baťůžkářka“) požádala Putina o milost.

toi2

Informace na portále The Moscow Times

toi3

Informace na webu listu The New York Times

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.