KANADA: Malér se svatbami homosexuálů
Sňatky a jejich dopady jsou z právnického hlediska velice zajímavé
Uzavřít manželství v Kanadě mohou snadno a rychle lidé odkudkoliv - předem si objednají oddávajícího úředníka, cestou z letiště vyplní formulář, dá se to stihnout za den i s hostinou.
S rozvodem je to poněkud složitější - v Kanadě lze podat žádost o rozvod pouze v případě, že alespoň jeden z partnerů nejméně rok trvale žije v příslušné provincii. Donedávna to nikomu nevadilo, protože kanadské sňatky byly uznávané na celém světě, lidé oddaní v Kanadě se tedy mohli rozvést tam, kde momentálně bydleli.
V roce 2005 ale vláda liberálů uzákonila sňatky osob stejného pohlaví, i začaly se tyto osoby sjíždět z celého světa a od té doby svatba stíhá svatbu. Za rok 2008 to jenom v Britské Kolumbii podle bydliště vypadalo takhle:
Vzhledem k tomu, že průměrná délka partnerství homosexuálů je tři roky, brzy po uzákonění svateb došlo i na rozvody. Kdo bydlí v Kanadě, tomu je hej, hůř jsou na tom ti, kdo se přijeli nechat oddat ze zemí, kde sňatky osob stejného pohlaví právně neexistují. Tam totiž logicky neexistují ani jejich rozvody. Do Kanady se rozvést přijet nemohou, pokud si tu jeden z nich rok předtím nezařídí trvalé bydliště, což není jen tak. To prostě liberálové nedomysleli.
A tak na světě přibývá lidí, kteří jsou ženatí nebo vdané se všemi právními důsledky, a to skutečně dokud je smrt nerozdělí. Minulý týden kvůli tomu v novinách i v parlamentě bylo veliké vzrůšo, hádání se, ano i kvílení, až nakonec současná konzervativní vláda začala uvažovat o změně zákona, aby se mohli v Kanadě rozvést i lidé, kteří tam uzavřeli sňatek, ale nemají tam trvalé bydliště.
To je sice všechno pěkné, ALE: Až se šťastně rozvedené páry vrátí do své země, která neuznává jejich sňatek, a tudíž ani rozvod, k čemu jim to bude? V Kanadě nelze manželství rozvést, pokud se předtím nevypořádá majetek a neuspořádají vztahy k dětem. Jak se budou vynucovat majetkové nároky vyplývající z rozsudku kanadského soudu, který země, v níž se majetek nachází, neuznává? Totéž platí o výživném a o svěření dětí do péče.
Poučení z toho plyne několik. Za prvé, než něco podepíšete, dobře si promyslete všechny důsledky a poraďte se s právníkem. Za druhé, buďte opatrní, když si něco přejete nebo za něco bojujete, protože by se to mohlo vyplnit. Za třetí, nepodceňujte Boží mlýny.
© Zuzana Kulhánková