20.1.2021 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

KANADA: Malér se svatbami homosexuálů

Uzavřít manželství v Kanadě mohou snadno a rychle lidé odkudkoliv - předem si objednají oddávajícího úředníka, cestou z letiště vyplní formulář, dá se to stihnout za den i s hostinou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 18.1.2012 14:07

Vymrskat z ústavy a zákonů

veškeré zmínky o pohlaví a jejich kombinacích.

Pokud chce někdo přebrat část zodpovědnosti za jiného, je mi jedno, co má v kalhotách a co dělá pod duchnou.

Z. Kulhánková 18.1.2012 17:47

Re: Vymrskat z ústavy a zákonů

Přebrat odpovědnost za jiného člověka zákony umožňují i beze sňatku - jsou tu závěti, plné moci atd.

Každý společnost poskytuje výhody a ochranu rodině, protože ta zajišťuje pokračování této společnosti. Výhody pro jednoho jsou vždycky na úkor jiného, protože zdroje nejsou nekonečné a napřed je někdo musí vytvořit. Bezdětní a svobodní ty nevýhody rádi snesou, protože děti produkované a vychovávané rodinami přinášejí nepřímo výhody i jim.

Otázka je, proč by na úkor rodin měly mít stejné výhody (a tím nevýhody pro ostatní) svazky lidí, kteří děti už z definice mít nemůžou.

K. Kužel 18.1.2012 13:40

Dokud se berou lidé mezi sebou,

tak je to ještě celkem v pohodě, no ne?

Z. Kulhánková 18.1.2012 22:04

Re: Dokud se berou lidé mezi sebou,

Tak tak, člověk musí být vděčný, že to není horší.

V. Novák 18.1.2012 9:30

Tomu nerozumím.

Sňatek je přece právní úkon. V zemi, jejíž právní řád sňatek (homosexuálů, ale třeba i polygamní) neuznává, přece nemůže mít takový úkon uzavřený v jiné zemi vůbec žádný účinek. Tibeťanka s pěti manželi nemůže požadovat v ČR v rámci slučování rodin povolení k pobytu pro všechny. Nebo snad ano?

Takže pokud takto uzavřou v Kanadě sňatek lidé, jejichž země ho neuznává,

1) je to jen jakási společenská událost bez právního účinku "doma" - tak trochu zbytečná okázalost a

2) "doma" se nemusí ani rozvádět, když právně nejsou sezdaní. Jediné, co jim může vadít, že je v Kanadě podruhé "nesezdají", když je "nerozvedou". Ale to platí pro normální snatky taky.

Tedy, takhle mi to aspoň připadá podle logiky - ale právo a logika jsou občas ve při...

J. Tachovský 18.1.2012 12:18

Re: Tomu nerozumím.

je tu jedna vada na krase. Doma se nemohou rozvest, protoze tam jejich stat predchozi snatek neuznava, takze se mohou heterosexualne ozenit. Pri ceste do Kanady pak skonci v kriminale protoze kanada jejich heterosexualni i predchozi homosexualni snatek uzna, takze se dopusti trestneho cinu mnohocetneho manzelstvi. V pripade, ze si jeden homosexualni partner vezme doma potomka druheho partnera, dopusti se dokonce incestu.

Z. Kulhánková 21.1.2012 19:32

Re: Tomu nerozumím.

Ono v tom bude asi i to, že lidí, kteří jsou takhle do ženění/vdávání (v češtině je mnohem obtížnější najít pohlavně neutrální výraz) si po rozpadu starého vztahu asi chtějí oficiálně vzít i nového partnera, no a to jaksi nejde, i Kanada má své meze.

Z. Kulhánková 19.1.2012 6:30

Re: Tomu nerozumím.

U rozvodu často nejde jenom o svobodu, nýbrž i o peníze!

J. Schwarz 18.1.2012 8:38

A proč se ti

teplouši ve své zemi, která takový "sňatek" neuznává, prostě nerozejdoustejně  jak by učinili beze sňatku? Když stejně nejsou důsledky sňatku ani rozvodu v jejich zemi právně vymahatelné.

J. Tachovský 18.1.2012 12:39

Re: A proč se ti

Navic homosexualove mohou mit dost tezko spolu deti.

T. Šmilauer 18.1.2012 12:54

Re: A proč se ti

Malér není se svatbami  homosexuálů,ale ve svatbách homosexuálů.

Ať si všichni liberálové, pokrytci nebo Martina Navrátilová říkají, co chtějí, ze dvou vajíček nebo ze dvou spermií zgota nevznikne.

T. Šmilauer 18.1.2012 13:51

Re: A proč se ti

Oprava- zygota

Z. Kulhánková 20.1.2012 4:03

Re: A proč se ti

To sice ne, ale uz jsem cetla o detech s tak vymytym mozkem, ze tvrdily, ze maji dve matky a nekde pry je nejaky "darce spermatu".

Z. Kulhánková 27.2.2012 3:11

Re: A proč se ti

Ejnu, někdo se rád žení/vdává, třeba si chtějí zase vzít někoho jiného!

R. Gramblička 18.1.2012 8:20

hehe

tak im treba!

Z. Kulhánková 19.1.2012 19:59

Re: hehe

Nač tak zhurta? Stačí jenom poznamenat cosi o Božích mlýnech.

S. Rehulka 27.2.2012 13:23

Re: hehe

Holt vymřou po mečích a po přeslicích.....

Z. Kulhánková 28.2.2012 0:29

Re: hehe

S mečem si nejsem tak jistá, ale po přeslici, nebo aspoň po příjici je to velmi pravděpodobné. Nedávno byl v Globe and Mail článek o tom, že v Kanadě vypukla epidemie syfilis, a jenom nenápadná poznámka v předposledním odstavci uváděla, že se jedná v drtivé většině o přenos mezi muži.

J. Huml 18.1.2012 5:06

Je to opravdu takovy maler?

Podle tohoto clanku se da usoudit, ze pravni opatreni zajistujici zakonitou odpovednost osobam uzavirajicim snatek a nebo zadaji o rozvodove rizeni  je v Kanade opravdu nejspravedlivejsi; take pece o nezletile deti je zakonite podporena. Kanadsti obcane, ci permanentni residenti maji tak vyhody, ktere nejsou dostupne ve vetsine statu sveta. Liberalove mozna toto uzakonili, ale nynejsi vlada konzervativcu neni ochotna neco  v teto zalezitosti menit - a dobre tak.  Zda se, ze maler maji osoby statu, ktere jeste k takove zakonitosti nedospely.

Z. Kulhánková 18.1.2012 5:38

Re: Je to opravdu takovy maler?

Já si taky myslím, že je to zcela v pořádku. Když někdo jede do ciziny využít toho, že tamní zákony povolují něco, co domácí ne, je na něm, aby si zjistil, jaký to pro něj bude mít doma dopad. Minulý týden tady byla taková bouře ve sklenici vody, když si dvě dámy (jedna z Floridy, druhá z Velké Británie) trpce stěžovaly na dyžgrymynáciju. Jisté skupiny obyvatelstva se toho chytly jako ten příslovečný výkal košile a noviny jim nakloněné byly plné rozhořčených článků, převážně založených na lžích a překrucování. Vláda to velmi rozumně zahrála do outu, protože měnit zákony kvůli pohodlí několika cizinců je přece jen za vlasy přitažené, a to i pro extrémně hodné a vstřícné Kanaďany.

L. Hrncir 18.1.2012 7:44

Re: Je to opravdu takovy maler?

ja s Vami v podstate souhlasim, jenom by ale asi bylo dobre doplnit, jak cela vec zacala a jakou roli v ni hrali konzervativci. Cely rozruch zacal tim, ze vyslo najevo, ze se ministr spravedlnosti ponekud nevhodne pokusil zasahovat do soudni kauzy. V tomto pripade rozvodu zeny z Anglie a jeji partnerky puvodem z Floridy. Dokument od soudu ukazuje, ze government pouzil argument, ze tyto zeny nemuzou zadat o rozvod, protoze jejich manzelstvi nebylo platne. Nelze se moc divit, ze se toho nektere skupiny chytly, zprvu to opravdu vypadalo, ze konzervativci chteji rict ze vsechny tyto snatky jsou neplatne.

Vlada to sice zahrala do outu, ale spis az jako reakci na povyk, nez z proziravosti.

Jeste jsem si tady ted precetl par clanku z novin a netu a myslim ze lzi a prekrucovani zde

ani tak moc nebylo, a to ani za strany governmentu, a ti z tim maji uz nejake zkusenosti...

zdravim

V. Novák 18.1.2012 9:36

Takže Florida takový "sňatek" uznává,

jen ho nelze na Floridě uzavřít - a tedy ani rozvést?

Pořád v tom nevidím nějaký specifický problém pro homosexuální sňatky. Zkrátky budou muset splnit podmínky a zažádat o rozvod někde, kde to lze. Za svatbou si taky dokázaly vyjet, proč ne za rozvodem? A přeshraniční sňatky (i ty běžné) přinášívají problémy vždy.

Z. Kulhánková 19.1.2012 1:23

Re: Takže Florida takový "sňatek" uznává,

Při rozvodu ve většině případů jde i o majetek, výživné atd. Majetek i příjem mají lidé většinou v zemi, kde bydlí (a která tyto sňatky ani nároky z nich vznikající neuznává). Zajímavé tedy je, jak se bude řešit tohle. S tím už jim Kanada nepomůže.

V. Novák 18.1.2012 9:31

A o co šlo?

U těch dvou dam, myslím.

Z. Kulhánková 18.1.2012 19:22

Re: A o co šlo?

Dámy se dožadovaly svých práv podle kanadské Listiny, ta ovšem neplatí pro cizince. Ministr spravedlnosti se je snažil uchlácholit a navrhl právnickou kličku, podle které je možné jejich manželství anulovat, protože není uznáváno v zemi bydliště. To ovšem rozpoutalo bouři hysterie, protože všichni, kdo byli oddaní v Kanadě, ječeli, že tedy žádné tyto sňatky nemusí být platné. No a tak je uuklidnili tím, že budou uvažovat o změně zákona o rozvodech. Bouře se uklidnila a časem se na to snad zapomene.

J. Sinnreich 18.1.2012 2:31

Svatby s pravnimi dusledky

Podobna situace nastala i v USA. Nektere staty uznavaji legitimitu svazku homosexualu (Californie), jine nikoliv. Jake pravnicke hruzy nastavaji pri rozvodu (hlavne majetkove spory, alimenty a pod.)si malokdo dovede predstavit. Je to primo vysneny raj pro rozvodove advokaty.

Z. Kulhánková 18.1.2012 3:19

Re: Svatby s pravnimi dusledky

Přesně, pro advokáty je to splněný sen, a řekla bych, že za těmihle nedopečenými zákony jsou.