2.7.2022 | Svátek má Patricie


JAPONSKO: Letní vrásky Japonců

30.8.2012

Japonský premiér Noda se konečně sešel s takzvanou Metropolitní koalicí proti jádru. Jde o sdružení aktivistů, kteří již po řadu měsíců, pátek co pátek pořádají protestní setkání před oficiální rezidencí premiéra. Na první pohled by se mohlo zdát, že v premiérské mysli došlo k určitému posunu, protože drahnou dobu je pravidelně obléhaný politik označoval přívlastkem "hlasitý zvuk". Avšak jednoduchou analýzou několikaminutové premiérovy řeči lze zjistit, že se nejednalo o nic jiného, než o pouhé politické vystoupení bez jakéhokoliv náznaku změny v přístupu k japonské jaderné budoucnosti.

O co se protestující opírají? V podstatě jim nahrála vláda sama, když nechala provést poměrně hluboký průzkum veřejného mínění, jehož výsledky pak národu předložila, přestože pro ni nejsou ani trochu lichotivé. Hlavní částí průzkumu byla poměrně jednoduchá otázka: Kolik procent energetické potřeby země by měla pokrývat energie z jádra. Dotazovaní měli možnost si vybrat jednu z hodnot škály 0-15-20-25%. Hlasování dopadlo krutě jednoznačně, když pro nulovou hodnotu hlasovalo více než 80% dotázaných.

Letní vrásky Japonců

Vláda však ani zdaleka nehodlá ustoupit hlavnímu požadavku současné vlny protestů, aby revidovala své rozhodnutí opětovně spustit dvojici reaktorů v Jaderné elektrárně Ói, která se nachází v západním Japonsku. Vláda se brání slovy, že oba reaktory prošly důkladnou revizí, takže jejich bezpečnému provozu nic nehrozí a k jejich odstavní nevedou sebemenší důvody. Oponenti namítají, že revize se opírá o provizorní, narychlo přijatá pravidla, která nezohledňují výsledky podrobné analýzy fukušimské havárie v jejím plném rozsahu.

Radioaktivita uniklá z havarovaných reaktorů straší Japonce dodnes. Její měření ve dvou treskách náhodně chycených poblíž přístavu Hačinohe ukázalo, že jejich těla obsahovala radioizotop cesium 137, jehož množství více než dvěstěkrát překračovalo hygienické normy. Tokijská vláda proto vydala celostátní zákaz prodeje tresek ulovených v prefektuře Aomori, v níž se přístav nachází. Jde o vůbec první podobný zákaz, který tuto severojaponskou prefekturu od osudové havárie postihl. Restrikce se naštěstí týká pouze tohoto rybího druhu.

V přibližně stejnou dobu oficiální místa oznámila, že radioaktivita ve stavebním rumu, pocházejícím z pobořených reaktoroven, je vyšší než radioaktivita vyvěrající z vlastních havarovaných reaktorů. Pesimista bude na zamořeném rumu dozajista demonstrovat hrozbu, které v sobě jádro skrývá. Optimista naopak zajásá nad skutečností, že se pochroumané reaktory podařilo stabilizovat natolik, že již pro své okolí nepředstavují větší nebezpečí. Realista pak bude konstatovat, že ze získávání elektřiny z jádra sice nadšen není, ale že jinou rovnocennou variantou zatím současné lidstvo nedisponuje.

Toto léto se v Japonsku moc nevyvedlo: Sousedské tahanice o ostrovy, které zahájili aktivisté Japonska, Jižní Koreje a Číny, se přestěhovaly na dubové stoly kabinetů. Vládní úředníci jako o závod sepisují protestní nóty, které adresáti stojící na opačné straně sporu tu přijmou, tu pošlou nepřečtené zpět. Zprávy o hospodaření nedávají naději, že by se země v dohledné době zotavila z nepříznivé obchodní bilance, které se již řadu měsíců potácí v červených číslech. Obchodní válka zuří na všech frontách, nově postihla japonské výrobce a vývozce autosoučástek. Ti teď byli v Americe obviněni z karteliánství a odsouzeni k vysokým pokutám.

Další japonský endemit se stal obětí civilizace - zdejší říční vydra byla tento týden prohlášena za vyhynulý druh. Přílišná ochrana prostředí však umí svou kontraproduktivitou nadělat i pěknou paseku: Vnitrozemní japonské moře, čili Setouči (Setonai) se podařilo vyčistit natolik, že nedostatek živin, především dusíku a fosforu, způsobil výrazný úbytek planktonu. Došlo tak k narušení potravního řetězce, což se projevilo výrazným snížením úlovků. Pokles v některých lokalitách představuje až tři čtvrtiny. Inu, zlaté přehnojování a splachy.

AKB48

A rána největší: Skupinu AKB48 opouští její hlavní hvězda! Z popového sračkometu, kterému přezdívám AK-74, odchází na zasloužený odpočinek, stára 21 jar, Acuko Maeda (dívka dřepící na špici). Po sedmi plodných letech sňala se Stěny slávy tokijského Divadla AKB48 svůj obrázek a odebrala se naplno věnovat herecké kariéře. Nás, Čechy, musí její odchod mrzet dvojnásob – podle japonských fotbalových fanoušků je Acuko jednovaječným dvojčetem Tomáše Rosického, jak je ukázáno zde. V kuloárech se navíc proslýchá, že Acuko po dlouhém zdráhání přijala nabídku ztvárnit titulní roli v lolita muzikálu napsaném na motivy stěžejního díla české obrozenecké spisovatelky Boženy Němcové. Přece jen je tu pro co žít...

Acuko-Rosicky

Převzato z osobních stránek autora