29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


JAPONSKO: Abe u Visegrádů

21.6.2013

Ještě než v severoirském Lough Erne vypuklo setkání G osmičky, stačil se japonský premiér v neděli ve Varšavě sejít se svými protějšky z V čtyrky. Šlo o vůbec první oficiální setkání v podobné konstelaci. V českých médiích se tomuto důležitému setkání Šinzó Abeho s premiéry visegrádských zemí bohužel příliš místa nevěnovalo, a to ze dvou důvodů.

2013_06_21-1_visegrad

Prvním důvodem byl nedostatek místa a času, protože česká média téměř zcela zaměstnala aféra Nagygate. Druhým, podle mého závažnějším důvodem byl zcela zřetelný posun centra pozornosti japonských politiků a businessmanů směrem k Polsku, a to na úkor někdejšího premianta regionu, České republiky. Příčinou změny orientace určitě není lidnatost našeho severního souseda, ani otázka vývozu polské koniny do dalekého Japonska.

Toto neberte jako chabý pokus o vtip využívající nedávných českých uzenářských zkušeností. Bloky dobře prorostlé mražené polské koniny, nestydící se za svůj zeměpisný či živočišný původ, jsou na japonských pultech poměrně běžně k vidění. Japonci řežou koňské maso na tenké plátky, které pojídají omočené v citronové šťávě. Pokrm, kterému se říká basaši neboli koňské sašimi, je skutečná lahůdka.

S polskou potravinářskou produkcí se lze v Japonsku setkat poměrně často. Vedle obligátní wódki a již zmíněné koniny je to především konzervovaná zelenina. Takže tam, kde by našinec čekal kdysi slavné znojemské okurky, narážel a naráží na produkty firem Krakus, Hortex a Szmak. Někdy před pěti lety jsem zabrousil na jakýsi potravinářsky zaměřený veletrh. Polská produkce byla koncentrována na ploše snad tří či čtyř normostánků a její důkladné shlédnutí vyžadovalo řádnou porci času. Oproti tomu české výrobky byly po celé ploše výstaviště rozprsknuty víceméně nahodile.

Ale pojďme zpátky k důležitějším partiím ekonomiky. Leitmotivem varšavských rozhovorů bylo "prohloubení kooperace na poli obnovitelné a jaderné energie". Pozornost českého zástupce byla samozřejmě upřena na druhý přívlastek. Japonské strojírenské firmy se samozřejmě výrobou komponent pro jadernou energetiku zabývají. Doposud končila značná část jejich produkce v japonských elektrárnách, avšak útlum jaderné energetiky v důsledku fukušimské havárie a následný pokles domácí poptávky nutí strojaře rozhlédnout se šířeji po světě.

Boj o českou jadernou kořist je veden na dvou frontách. Na jedné straně se pod vlajkou hvězd a pruhů činí americká diplomacie čili firma Westinghouse, která je však z velké části vlastněna konsorciem japonských firem v čele s Toshibou. Abe nyní přišel s odlišnou, řekněme komplementární, strategií - nabádal své partnery za varšavským jednacím stolem k navázání či prohloubení spolupráce na úrovni jednotlivých firem. Zamýšlené rozšíření temelínských kapacit by pro japonský průmysl bylo určitě výživným soustem, leč nepřeceňujme své postavení v regionu, případná těžba břidlicového plynu by s energetickými kartami visegrádského regionu i celé Evropy řádně zamíchala.

Ztrátu role tygra visegrádského regionu krizi přičítat Česká republika nemůže, tou byla či je zasažena celá oblast. Teď jde jen o to, zda se podle vousaté anekdoty vynasnaží, aby dostihla a předstihla, nebo jí bude stačit, aby neztratila stopu.

______________________________________________________

zpodfuji

*** Ve věku sto šestnácti let zemřel nejstarší muž světa, Džiróemon Kimura. *** Symbol Japonska a této rubriky - posvátná hora Fudži - byla tento týden oficiálně usazena na seznam světových památek UNESCO. *** Dvojice mladíků, šestnáctiletý a sedmnáctiletý, umístila na stůl v policejní vachcimře (kóban) pytlík s psími lejny a petardou, jejímž odpálením byl nevábný produkt psí digesce jemně rozptýlen po celé služebně, takže následky muselo uklízet sedm sonnyboyů; mladíci při výslechu tvrdili, že to udělali proto, že si mysleli, že to může být dobrá bžunda *** Počet sebevražd, spáchaných v loňském roce, klesl poprvé v patnácti letech pod třicet tisíc. *** Vědci Tokijské university žádají o povolení pěstovat embrya - chiméry, kombinující dva živočišné druhy, z nichž jedním z nich by byl homo quandoque sapiens - a to za účelem produkce orgánů vhodných k transplantaci. *** V pražském metru se budete moci seznámit, zato východojaponské dráhy (JR East) umožní ve svých vagónech na trati svatbu - bohužel jen jednu, které se zato bude moci zúčastnit až sto dvacet hostí. *** Ve spodních vodách poškozené fukušimské jaderné elektrárny prý byla ve srovnání s loňským prosincem minulý měsíc detekována více než stokrát větší koncentrace stroncia 90 - v míře, která třicetkrát překračuje hygienický limit. *** Léto je tady, takže obchodní domy začaly na svých střechách otevírat pivní zahrady - japonsky beer garden.

2013_06_21-2_hooters

Ve zkrácené verzi vyšlo v Lidových novinách

Převzato z osobních stránek autora