IZRAEL: Maraton před maratonem
Všeobecně se má za to, že původ maratonského běhu je odvozen od události z roku 490 př. n. l. Tedy od běhu posla, který se po bitvě u Marathonu vydal do Atén, aby tamním obyvatelům zvěstoval, že nad Peršany zvítězili.
Málo se ale ví o tom, že podobný příběh je zaznamenán v Bibli. Je zhruba o pět a půl století starší. A kromě toho: běžec nezvěstoval vítězství, ale krutou porážku.
Připomeňme si v kostce, o co v tomto „maratonu před maratonem“ šlo. Když se Izraelci po odchodu z Egypta a putování po poloostrově Sinaj vrátili do Zaslíbené země, bylo jejich prvním hlavním městem, ještě před Jeruzalémem, Sílo (někdy též Šílo, angl. Shiloh). Nachází se v historické oblasti Samaří v Předjordánsku. Bylo sídlem Stánku úmluvy obsahujícím Archu úmluvy s deskami Zákona, které obdrželi na Sinaji. Pro Izrael nejposvátnější duchovní poklad.
Izraelci nebyli bez nepřátel, patřili k nim také Filištínští (nemají s dnešními tzv. Palestinci nic společného); oba národy spolu svedly řadu konfliktů. Také bitvu u Eben Ezeru, západně od Síla, poblíž dnešního Roš Haajin, města v centrálním Izraeli.
Filištínští měli tenkrát navrch: Izraelce porazili a nadto se zmocnili Archy úmluvy. Bilance: třicet tisíc izraelských bojovníků padlo a zabiti byli také dva synové kněze a soudce Elího. V Bibli se ve čtvrté kapitole První knihy Samuelovy píše:
Běže pak jeden Beniaminský z bitvy, přišel do Sílo téhož dne, maje roucho roztržené a hlavu prstí posypanou.
Stařičký Elí seděl na stolici u cesty a když se od posla dozvěděl všechny ty hrůzy, zvrátil se na stolici dozadu, zlomil si vaz a zemřel. Tolik biblický záznam, který odborníci datují do období kolem roku 1050 před n. l. Je tedy o půl šestého století starší než příběh o prvním řeckém „maratonci“.
Starověká izraelská „maratonská“ story nezůstala nepovšimnuta. Poté, co Izrael ve válce s Araby 1967 získal regiony Judea a Samaří, které dosud drželo Jordánsko, ujal se věci Josef Yekutieli, zakladatel makabejských her, a zjistil neuvěřitelnou věc. Vzdálenost mezi starověkým Eben Ezerem a Sílem měří 42 kilometrů, tedy prakticky stejně (pomineme-li stovky metrů) jako klasická maratonská trať.
Pak vznikla myšlenka založit Biblický maraton, z bezpečnostních důvodů došlo ale k realizaci až před třemi roky – premiéru měla akce 9. dubna 2015.
Podle webu Jpost.com se letošního třetího ročníku, který je na programu v pátek 6/10, zúčastní na tisíc běžců z deseti zemí.
Účastníci obdrží mimo jiné personalizovanou hliněnou plaketu, medaili a právo používat titul „Benjamin Man“. Kromě maratonské vzdálenosti (42,2 km) se poběží také na vzdálenosti jednadvacet, deset a osm kilometrů.
Orientační mapa. Z - začátek Biblického maratonu, K - konec závodu. (Podklad: Google Maps)
Účastník loňského závodu s plaketou a medailí. (Zdroj: Facebook akce)
Informační obrázek na Facebooku Biblického maratonu poutající na letošní 3. ročník.