19.3.2024 | Svátek má Josef


ITÁLIE: Salviniho čeká soud za "únos" migrantů

27.2.2020

Italský Senát odhlasoval, že bývalý ministr vnitra Matteo Salvini bude zbaven parlamentní imunity, a bude tudíž čelit soudnímu stíhání za „únos“, kterého se dopustil tím, že nepovolil ilegálním migrantům přistát na Sicílii.

Pokud bude Matteo Salvini, lídr protimigrační strany Lega (Liga), uznán vinným, tak mu hrozí zákaz výkonu politické funkce a trest až 15 let vězení. Matteo Salvini řekl, že jednal v italském národním zájmu a že obvinění proti němu jsou politicky motivovaná a jejich cílem je umlčet kritiku migrační politiky „otevřených dveří“.

Podle italského práva požívají ministři imunitu vzhledem k opatřením přijatým během zastávání svého úřadu - pokud ovšem Senát neodhlasuje zrušení této ochrany. Dne 12. února 2020 rozhodl italský Senát poměrem hlasů 152 ku 76 o zrušení Salviniho imunity, poté, co senátní výbor 21. ledna 2020 toto rozhodnutí doporučil.

V prosinci 2019 soud v sicilské Katánii rozhodl, že Matteo Salvini bude obviněn „z únosu s přitěžujícími okolnostmi“ za to, že omezil osobní svobodu 131 migrantů na palubě plavidla italské pobřežní stráže Gregoretti tím, že jim nedovolil se v Itálii vylodit. Incident, ke kterému došlo během čtyř dnů v červenci 2019, byl součástí Salviniho politiky „zavřených přístavů“ zaměřené proti ilegální migraci. Matteo Salvini se svým přístupem také pokoušel donutit členské státy EU ke sdílení břemene masové migrace.

Za poslední čtyři roky připlulo do Itálie více než 600 000 migrantů. Podle pravidel EU - známých jako Dublinské nařízení - musí migranti požádat o azyl v první zemi EU, do které vstoupí, což z geografických důvodů představuje pro Itálii nepřiměřenou zátěž.

Poté, co se pět členských zemí EU uvolilo přijmout většinu migrantů nacházejících se na palubě lodi Gregoretti, povolil jim Salvini 31. července 2019 vylodit se v sicilském přístavu Augusta, odkud byli do těchto zemí EU odvezeni.

V září 2019 prohlásil sicilský prokurátor Carmelo Zuccaro, že obvinění Mattea Salviniho „z únosu“ je „neopodstatněné“, a doporučil, aby byl Matteo Salvini veškerých obvinění zproštěn. Soud v sicilské Katánii však rozhodnutí státního zástupce Zuccara zvrátil a on je nyní paradoxně povinen v trestním stíhání Salviniho pokračovat, i když ho již shledal nevinným.

Obvinění proti Salvinimu je zřejmě součástí politického tažení proti němu a jeho opozici vůči masové migraci. Důkaz: Ačkoli rozhodnutí zabránit ilegálním migrantům z paluby lodě Gregoretti se v červenci 2019 na Sicílii vylodit učinil Salvini v úzké spolupráci s ostatními členy italské vlády, trestnímu stíhání čelí pouze on.

Senátorka Legy Erika Stefani vystoupila v Senátu před hlasováním o zbavení Mattea Salviniho imunity a předložila dokumenty, které dokazují, že diskuse o osudu migrantů z lodě Gregoretti se účastnili i premiér Giuseppe Conte, místopředseda vlády Luigi Di Maio a ministr spravedlnosti Alfonso Bonafede. „Předseda vlády Conte v těchto diskusích nikdy nevyjádřil opačné stanovisko,“ řekla. „Vláda implicitně i explicitně sdílela rozhodnutí ministra vnitra Mattea Salviniho... To činí hypotézu o individuálním jednání ministra Salviniho zcela nepravděpodobnou.“

Zdá se, že vyhlídka na zdlouhavou právní legální bitvu Mattea Salviniho povzbudila a jeho chování teď připomíná předvolební kampaň. Předtím, než Senát odhlasoval zrušení jeho imunity, Salvini tweetoval:

„Pokud mě zažalují, vysvětlím soudcům, že hájení hranic naší země a ochrana občanů byly mou povinností. Půjdu do soudní síně naprosto klidný, neboť budu zastupovat miliony Italů. Dělal jsem prostě to, co ode mne chtěli, abych dělal: Kontroloval jsem, kdo do Itálie vstupuje a kdo ji opouští.“

Poté, co Senát rozhodl, Salvini tweetoval: „Nemám se za co stydět. Půjdu do soudní síně, a tam potvrdím, co jsem udělal. Jsem velmi hrdý na to, co jsem jako ministr dokázal.“ Matteo Salvini poté označil za skutečné „únosce“ své politické odpůrce: „Jsou to únosci demokracie.“

V rozhovoru pro televizi TG2, Salvini řekl:

„Během mého působení ve vládě jsme snížili počet úmrtí na moři. Snížili jsme počet vyloděných migrantů a tím jsme snížili náklady a problémy pro naše občany. Doufám, že soud bude spravedlivý a nestranný. Cítím se jako dobrý Ital, ne jako zločinec. Hájil jsem hranice své země a bezpečnost svých dětí a dětí všech Italů. O žádnou medaili se neprosím, ale oni mě namísto toho pohnali k soudu. Půjdu do té soudní síně a řeknu jim tam, že hájení hranic mé země je moje právo a moje povinnost.“

Matteo Salvini čelí ještě dalším právním hrozbám. V srpnu 2018 ho sicilský prokurátor Luigi Patronaggio obvinil z „únosu, nezákonného zatčení a zneužití moci“ za to, že zakázal 150 převážně eritrejským migrantům opustit loď italské pobřežní stráže Diciotti, dokud si je neslíbily převzít jiné členské státy EU.

Patová situace trvala šest dní. 28. srpna 2018 umožnila italská vláda migrantům vylodění v sicilském přístavu Katánii poté, co se Vatikán, Albánie a Irsko dohodly, že je přijmou.

V březnu 2019 hlasování v italském Senátu Mattea Salviniho před stíháním v kauze lodi Diciotti ochránilo.

Dne 12. února 2020 ukončila milánská prokuratura vyšetřování Mattea Salviniho za „urážku“ Caroly Racketeové, 31leté německé kapitánky migrační záchranné lodě. Salvini osočil Racketeovou z napomáhání ilegální imigraci a nazval ji „pirátkou“ a „veřejným nepřítelem“. A pak jí slíbil, že ji z Itálie vyhostí. Právník Racketeové Alessandro Gamberini obvinil Salviniho z vyvolávání nenávisti: „Žalobu na ministra Salviniho již máme připravenou.“

26. února 2020 rozhodne senátní výbor o tom, zda bude Salvini obviněn také z „únosu“ 107 migrantů na palubě plavidla Open Arms, lodi španělské nevládní organizace operující v moři u Sicílie, mezi 14. a 20. srpnem 2019.

Není divu, že Salvini přirovnal své právní problémy k právním problémům prezidenta USA Donalda J. Trumpa, který kvůli své politice čelil impeachmentu v Kongresu USA. Salvini tweetoval:

„Přirovnáváte mě k Trumpovi? Ten má přece o několik miliard a o pár let více! Je však jasné, že se levice po celém světě snaží zvrátit demokratická rozhodnutí soudní cestou.“

Důsledkem právních problémů jak Trumpa, tak Salviniho je růst jejich popularity mezi voliči. Podle průzkumů veřejného mínění je nyní Lega nejpopulárnější italskou politickou stranou s volební podporou kolem 30 %. Průzkumy naznačují, že pokud by se v Itálii konaly všeobecné volby nyní, tak by Lega spolu se svými konzervativními spojenci získala parlamentní většinu.

Autor je významný spolupracovník Gatestone Institute se sídlem v New Yorku.

Překlad původního textu: Italy: Salvini Facing Show Trial for „Kidnapping“ Migrants
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Převzato z webu Gatestone Institute