29.10.2020 | Svátek má Silvie


GLOSA: Švédové světu

13.12.2019

Se Švédy nesousedíme, a proto jsme proti nim původně nic neměli. To se však změnilo za třicetileté války, kdy k nám v rámci boje proti Habsburkům vtrhli. Vojska generálů Banéra (lidovou mluvou Panýra), Torstensona, Witenberga, Wrangela a Königsmarka sužovala Čechy i Moravu, a třebaže vetřelci tvrdili, že nás osvobozují od katolického útlaku, loupili, znásilňovali a vypalovali vesnice i města. Těsně před koncem války se snažili dobýt Prahu, aby na probíhajícím mírovém jednání v Německu zaujali výhodnější pozici. Pražané se však osvoboditelům odhodlaně postavili na odpor a vydrželi v něm až do uzavření míru. Znechucení dobyvatelé museli boje zanechat a s ukradenou rudolfinskou sbírkou odtáhli.

Se Švédy jsme potom bojovali už jen v hokeji, v přátelských utkáních i na mistrovství světa. Za komunistů to byli naši nejčastější soupeři, jedni z mála návštěvníků ze Západu. Dobře se pamatuji, jak jsem seděl u radia a vzrušoval se fauly obrovitého Stoltze, Björna či Tumby Johanssona. Patřili jsme tehdy do silné hokejové pětky (Kanada, USA, SSSR, ČSSR a Švédsko).

Opravdovým bitvám se Švédové - tito bývalí Vikingové - obratně vyhýbali a dvě hrozné světové války se odehrály bez nich. Také za studené války byla jejich neutralita výhodná. Žili si na severu Evropy svobodně, zdravě, vcelku blahobytně a spokojeně bez zásadních problémů. To jim umožňovalo být přístupní pokrokovým a humanitním myšlenkám, na právech občanů a lidí vůbec se dalo stále co zlepšovat. V něčem předběhli svou dobu – vždyť k jejich švédskému stolu se přece mělo dospět až v komunismu! Založili i několik komun se společnými dětmi a tatínky. V mírových časech se více otevírali světu, a protože jejich blonďaté hlavy je už přestávaly bavit, vítali rozšiřování svého národa o příslušníky jižních zemí.

Teprve nyní, když poskytli přístřeší mnoha cizincům, kteří mají úplně jiné zvyky, převážně nepracují, rádi nechávají vybuchovat bomby a za pohodlnější život nejsou vděčni hostitelům, nýbrž Allahovi, dochází Švédům, že to s dobrotou hodně přehnali. Jejich vláda však strká hlavu do písku a jejich policisté toužebně vyhlížejí penzi. Ač u nás kdysi bezuzdně řádili, takovou šlamastyku jim z Čechů přeje málokdo. Už to tak vypadá, že přistěhovalce budou mít Švédové na krku furt. Lépe jim bylo, když si svého klidu užívali hezky stranou a o světové dění se zajímali jen málo.

Pokrokových idejí se Švédové nevzdávají, zatím dali světu tyto progresivní pojmy: švédskou bednu, švédský stůl, švédskou trojku a Grétu.

Regner-povídky

Knihu lze koupit v knihkupectví Kosmas.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.