20.10.2021 | Svátek má Vendelín


GLOSA: Kdo za to může?

5.10.2021

Zadělává se na Žluté vesty v evropském měřítku

Média si vychutnávají prázdné regály v britských obchodech, zdražování i výpadky dodávek elektřiny a benzinu. Píší dokonce, že v Británii chybí řezníci a dělníci na jatkách, tudíž hrozí nucené porážky stovce tisíc prasat. Čeští lidoví komentátoři to rozvíjejí: „Bude bio vepřové přímo z britských farem – odvoz vlastními auty, ale jen pokud do nich seženete benzin.“ Další dodávají: za leccos si Britové mohou sami, ale jejich průšvihy ukazují širší problém hrozící i u nás. Kdo by o tom snad pochyboval, toho ve čtvrtek postrašila ministryně Maláčová: „Důchodci trpí hrůzou, o kolik jim zdraží nájem.“

Mají ty průšvihy skoro v celé Evropě nějaký společný jmenovatel? Na první pohled ne. Vždyť brexit je ryze britské téma. Ale zdražování a nedostatek všeho možného je obecný průšvih. Je-li tu něco společné, pak otázka hledající konkrétního viníka: Kdo za to může? Problém je, že neexistuje jasná, věrohodná a konsenzuální odpověď, přitom právě taková – umožňující na někoho ukázat prstem – se hledá. Proto ta otázka funguje v barikádovém stylu, kde se utkávají různé bubliny, narativy i argumenty. Marně.

Je růst cen daní za covidové uzávěry? Nelze přece podstatnou část hospodářství vypnout, pak zase zapnout a čekat, že to proběhne bez následků. Je to daň za zelenání ekonomiky, Zelený úděl, boj proti uhlíku? Nelze přece zavírat elektrárny a pak se divit, že cena energie roste. Už léta si nelze nevšimnout, že Německo má nejdražší elektřinu v Evropě. Logická odpověď na to vše zní, že jde o proporce. Že za zdražování může do té a té míry zelená ekonomika, do té a té míry covidové uzávěry a podobně. Ale přiznají to vlády, když za těmito politikami stojí? To je zásadní otázka společenské důvěry.

Britská vláda už přiznala vliv brexitu na průšvih. Nepřiznají-li jiné vlády značný vliv zelené ekonomiky, ať se nediví, že tolik lidí dá na fake news. Právě takto se kypří půda pro vznik Žlutých vest v evropském měřítku.

LN, 2.10.2021Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.