17.9.2021 | Svátek má Naděžda


GLOSA: Dobro bez roušky

30.7.2021

I v nákaze bez morální příčiny se brojí morálkou

Baví ještě někoho sledovat dění kolem korony? Demonstrace proti restrikcím či proti očkování? Těžko, je to stále dokola. Ale něco se přece jen mění. Kdo viděl záběry z pochodů hrdosti po Evropě, třeba v Berlíně či v Budapešti, mohl si toho všimnout. Ulicemi se valí tisícihlavé průvody, roušky má jen menšina, ale nic se neděje. Žádné zásahy policie. Ani v Budapešti. Jak to, že v metropoli země, která prý gayům dělá ze života peklo na zemi, nechají pochodovat partu LGBT, která se moc nestará o roušky?

Něco se mění. Skončila doba, kdy byli demonstranti proti rouškám paušálně cejchováni na extremisty, konspirátory, ba neonacisty. Na pomoc přicházely účelové reportážní snímky. Zachytíte-li v davu pár holohlavců, snadno z toho uděláte neonacistický podnik. Podobně jako u nás za Husáka, kdy objektivy na demonstracích mířily na pankáče, aby pak média mohla psát ve stylu: tak vidíte, jaká svoloč tam chodí.

Jako by to teď bylo pryč, tedy v některých případech. Ať se svobodně demonstruje, ale proč – ptá se editor německých novin – je ten dvojí metr na „dobré demonstranty bez roušky“ (rozuměj LGBT) a „zlé demonstranty bez roušky“ (rozuměj typu fotbalových fanoušků)? Jako by do Evropy zavála loňská atmosféra z USA, kde někteří epidemiologové tvrdili, že pochody BLM jsou z hlediska šíření nákazy neškodné. Zřejmě to odpovídalo morálnímu postoji doby.

Loni 29. února jsme napsali, že covid je pro Západ po delší době problém, který se nespojuje s otázkou morální viny. (Že „starý bílý muž“ za tuto pandemii fakt nemůže.) Zdá se ale, že už to neplatí. Sárský premiér Tobias Hans (CDU) řekl, že ten, kdo se nechá očkovat, projevuje solidaritu, ten, kdo se očkovat odmítá, projevuje egoismus. V listu Die Welt byl za to obviněn z „morálního vydírání“. Pane jo. To už je banální úvaha o tom, že čím více lidí bude očkovaných, tím blíže budeme ke kolektivní imunitě, morálním vydíráním? Morální bič po roce a půl vylezl a začíná se činit.

LN, 28.7.2021Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.