2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


GLOSA: Bylo by vystoupení Británie z EU katastrofou?

9.6.2016

Největším problémem debaty o budoucnosti Evropské unie je démonizace. Všechna rozhodnutí, která vedou jiným směrem, než je čím dál hlubší integrace, jsou vydávána za tragédii. Debata je tvrdě vedená stylem, že prostě není alternativa. Tak se mluvilo o odchodu Řecka nebo jiných zemí z eurozóny a stejně se teď mluví o odchodu Británie z Evropské unie. Právě tou démonizací se brání svobodné debatě o různých možnostech. A uzavírá se prostor, aby se na alternativu bylo možné v klidu bez emocí připravit.

Pro samotnou Británii by odchod z Evropské unie žádnou tragédií nebyl. Je to sebevědomá země s jasnou identitou. Obchodní velmoc s výbornými vazbami po světě. Kdyby po odchodu měla stejný status v evropském hospodářském prostoru jako Švýcarsko nebo Norsko, nebyl by to pro ni žádný vážnější problém. Mohou se ale objevit škodolibé snahy nedat jí ho jen tak snadno, když si dovolila z EU odejít. Takové výhrůžky dnes slyšíme třeba z Francie.

Podstatně horší by byl odchod pro budoucnost Evropské unie. Klub, z něhož odchází úspěšní, se vždycky dostává do úpadku.

Pro nás by to byla velmi špatná zpráva. Evropská unie bez Británie, dominovaná Německem a slábnoucí Francií, je z pohledu našich zájmů podstatně horší.

analytička Echo24.cz

Newsletter Institutu VK