27.2.2021 | Svátek má Alexandr


EVROPA: Plynulý provoz přes hranice

1.10.2007

Od našeho vstupu do Evropské unie uplynuly už více jak tři roky a kontroly na vnitřních hranicích Společenství paradoxně stále trvají. Tento stav je odvislý od technických a právních problémů při zavádění informačního systému druhé generace SIS II (Schengen Information System), který připravuje Evropská komise. Dnes již vše nasvědčuje tomu, že se do konce roku 2007 konečně staneme členy Schengenského prostoru co se týká pozemních hranic. Do března příštího roku pak na letištích s mezinárodním provozem…

Systém SIS II umožňuje příslušníkům bezpečnostních složek na vnějších hranicích členských států monitorovat údaje o osobách a předmětech, které byly do databáze zaneseny v jakékoli jiné členské zemi a využívá i biometrické údaje. Jedním z obecně rozšířených omylů je tvrzení, že se ČR nestala členským státem schengenské dohody v okamžiku jejího vstupu do Evropské unie, ale později. Není to pravda, náš stát se stal členem schengenské dohody 1. května 2004. Po datu vstupu však na jejích hranicích s ostatními členy Unie stále ještě probíhají systematické policejní kontroly fyzických osob v rámci prvního stupně SIS. Příčinou stávajících problémů je zpoždění zavedení nového systému SIS II a jeho odstartování se vstupem nových členských států.

Co nám tento nový krok přinese? Představme si, že vlastně nebude existovat hraniční kontrola, že se při přejíždění hranic nebudeme muset vůbec zastavit. Hranice se budou projíždět plynule, odpadnou tak případné zácpy. Budeme moci cestovat více méně bez kontroly. Dále očekávám zkvalitnění turistického ruchu a s tím spojeného snadnějšího pohybu osob v příhraničních lokalitách. Hovoříme ale o vnitřní hranici unijního prostoru, musíme si však uvědomit, že to, co jsme dosud na hranicích zažívali, se nyní posune směrem na východ - na vnější hranici. Tam bude samozřejmě kontrola stále stejně přísná. Schengenský prostor je vymezen pouze pro členy Evropské unie. Co se týče pohybu osob uvnitř EU, dojde k daleko intenzivnější spolupráci policií, včetně sdílení důležitých databází a údajů.

Podle informací z ministerstva vnitra se dělá vše pro to, aby podmínky Evropské komise byly dodrženy a aby se mohl systém Schengen II spustit co nejdříve. Z jednání Evropského parlamentu také vím, že Evropská unie velmi tlačí na to, aby se hranice již otevřely a Schengenská dohoda konečně začala platit i pro nově přistoupivší státy.

poslanec Evropského parlamentu
předseda Svazu měst a obcí ČRAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.