Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DOTACE: Evropská čerpací unie

Kdybych žil na jiném světadíle a jeden rok nečetl nic z domácí novinářské produkce, tak bych si myslel, že tady 450 milionů dotací pro agrofertí seskupení málem způsobuje zhroucení republiky, jejího právního systému, které navíc dominovým efektem způsobuje rozvrat EU.

Kdybych žil na jiném světadíle a jeden rok nečetl nic z domácí novinářské produkce, tak bych si myslel, že tady 450 milionů dotací pro agrofertí seskupení málem způsobuje zhroucení republiky, jejího právního systému, které navíc dominovým efektem způsobuje rozvrat EU. Myslel bych si, že unijní politici nespí a řeší dotace Agrofertu a OLAF že je rozpálen doběla.

Tak abych vás vyvedl z agrofertího transu, do kterého vážené publikum dostávají naši domácí práskači do Bruselu a také Miroslav Kalousek, který už kromě A.B. vlastně nic jiného v hlavě nemá a měl by svoji obsesi opravdu léčit, odvedu na chvíli pozornost do jiného teritoria. Pro srovnání.

V březnu 2019 zahájil španělský antimonopolní úřad CNMC (Comisión Nacional de los Mercados y la Competencía) řízení s patnácti navoněnými firmami a jejich statutárními orgány, v kterém mezi ně rozdělil pokuty něco málo přes 118 milionů eur. Tak nyní částečný přehled největších pokut:

Cobra - 27,2 mil.
Elecnor - 20,35 mil.
Siemens - 16,5 mil.
Inabeensa 11,56 mil.
Alstom - 8,83 mil. atd.

Důvodem pro tyto sankce je skutečnost, že těchto 15 navoněných společností zmanipulovalo vytvářením různých kartelových dohod výběrová řízení vesměs dotovaných zakázek na rozvoj infrastruktury vysokorychlostní železnice AVE, ale i běžných tratí ve Španělsku. Celková hodnota těchto zakázek je 1,2 miliardy eur. Přepočtěte si to na kačky a máte představu, na jakém pěkném písečku se ti holomci obsloužili. Žádné konkurenční ceny, pěkně všechno dohodnuté. Pikantní na tom je, že Siemens a Alstom o tom dokonce podepsaly tajné memorandum s rozdělením vlivu, protože velcí kluci si nevěří, a vedly si to tom celkem přesvědčivou rozsáhlou elektronickou korespondenci. Tu smlouvu vytáhli nakonec na světlo dva insideři, kteří už z toho měli zamotanou palici. CNMC tedy měl nabito krásnou důkazní municí velké ráže, a tak neváhal a rozdával odznaky zdatnosti jak shora uvedeno v částečném výčtu.

Proč to píši: tady honíme našeho premiérského magnáta jak nadmutou kozu kvůli dotacím, ze kterých větší část je nároková pro každého, kdo se nějak hrabe v hlíně a dělá to jako svůj buziněc. Ale propletený systém dotací ničí ekonomické vztahy v celé EU, jak ukazuje tento španělský skandál nebo skandál na stavbě dálnic v Německu před lety a další. Je to jeden bordel a ten systém, který provozovaly navoněné firmy ve Španělsku, je provozován vesele i u nás. Velci kluci se dohodnou ve stylu „ty to támhle vyhraješ s cenou, kterou si odsouhlasíme předem, my ostatní se zařadíme za tebe, my zase tady a ty za nás a tak stále dokola“. Pěkné, vypadá to na férové soutěžení a ve skutečnosti je to jedna velká krásná fligna. A proč ne. Když to nikdo nevyžvaní anebo si to nepíšou jako ti idioti ze Siemensu a Alstomu, tak není šance to zjistit. Z peněz daňových poplatníků si mastí kapsy kdekdo v tomto pomalu degenerujícím spolku polosvobodných států a tady nám budou věrozvěsti pravé západní morálky a skvělých unijních zítřků mlátit o hlavu naši otřesnou zkorumpovanost, Babišovu zlotřilost, a to v kontrapunktu s EU čistou jak lilie? Svatá prostato, jsou to všechno ulhaní idioti! Ta korupce je pečlivě hýčkána všude, kam se podíváte.

Co je třeba likvidovat, jsou dotace všeho druhu s výjimkou případů, kdy jde o přírodní katastrofy. Jenže tady veškeré úvahy končí a začíná náboženství. Žádná relevantní koalice v EP, žádná větší partaj a žádný relevantní politik v zemích EU a v unii samotné nedovolí sáhnout na svatou krávu dotací. Porcují ji a žijí z ní všichni. A mimochodem, neziskovky, které se především podílejí na erozi základních hodnot, na kterých vyrostla úspěšná Evropa, ty by bez nich by chcíply ze dne na den. Krásně to před mnoha lety vystihl jeden z takových dobrodějů, který v Liberci bojuje již léta nekompromisně proti korupci a tepe a tepe, když bezelstně v novinách v rozhovoru uvedl, že „to dá opravdu hodně práce sehnat ročně z dotací a grantů tři až pět milionů korun na protikorupční činnost“. Krásné povolání. Čerpáte, práskáte či označujete, naznačujete, všemožně urážíte a dobře žijete.

Všichni čerpají, sláva čerpání, učte se čerpat, jsou na to universitní obory. Prostě: „Evropské čerpací unii třikrát zdar!“

A takhle my tady žijeme.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
12. 7. 2024

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Jaroslav Veis
12. 7. 2024

Před patnácti lety se na YouTube objevila reportáž televize The Onion z letiště Franze Kafky v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz