Neviditelný pes

DOTACE: Evropská čerpací unie

27.6.2019

Kdybych žil na jiném světadíle a jeden rok nečetl nic z domácí novinářské produkce, tak bych si myslel, že tady 450 milionů dotací pro agrofertí seskupení málem způsobuje zhroucení republiky, jejího právního systému, které navíc dominovým efektem způsobuje rozvrat EU. Myslel bych si, že unijní politici nespí a řeší dotace Agrofertu a OLAF že je rozpálen doběla.

Tak abych vás vyvedl z agrofertího transu, do kterého vážené publikum dostávají naši domácí práskači do Bruselu a také Miroslav Kalousek, který už kromě A.B. vlastně nic jiného v hlavě nemá a měl by svoji obsesi opravdu léčit, odvedu na chvíli pozornost do jiného teritoria. Pro srovnání.

V březnu 2019 zahájil španělský antimonopolní úřad CNMC (Comisión Nacional de los Mercados y la Competencía) řízení s patnácti navoněnými firmami a jejich statutárními orgány, v kterém mezi ně rozdělil pokuty něco málo přes 118 milionů eur. Tak nyní částečný přehled největších pokut:

Cobra - 27,2 mil.
Elecnor - 20,35 mil.
Siemens - 16,5 mil.
Inabeensa 11,56 mil.
Alstom - 8,83 mil. atd.

Důvodem pro tyto sankce je skutečnost, že těchto 15 navoněných společností zmanipulovalo vytvářením různých kartelových dohod výběrová řízení vesměs dotovaných zakázek na rozvoj infrastruktury vysokorychlostní železnice AVE, ale i běžných tratí ve Španělsku. Celková hodnota těchto zakázek je 1,2 miliardy eur. Přepočtěte si to na kačky a máte představu, na jakém pěkném písečku se ti holomci obsloužili. Žádné konkurenční ceny, pěkně všechno dohodnuté. Pikantní na tom je, že Siemens a Alstom o tom dokonce podepsaly tajné memorandum s rozdělením vlivu, protože velcí kluci si nevěří, a vedly si to tom celkem přesvědčivou rozsáhlou elektronickou korespondenci. Tu smlouvu vytáhli nakonec na světlo dva insideři, kteří už z toho měli zamotanou palici. CNMC tedy měl nabito krásnou důkazní municí velké ráže, a tak neváhal a rozdával odznaky zdatnosti jak shora uvedeno v částečném výčtu.

Proč to píši: tady honíme našeho premiérského magnáta jak nadmutou kozu kvůli dotacím, ze kterých větší část je nároková pro každého, kdo se nějak hrabe v hlíně a dělá to jako svůj buziněc. Ale propletený systém dotací ničí ekonomické vztahy v celé EU, jak ukazuje tento španělský skandál nebo skandál na stavbě dálnic v Německu před lety a další. Je to jeden bordel a ten systém, který provozovaly navoněné firmy ve Španělsku, je provozován vesele i u nás. Velci kluci se dohodnou ve stylu „ty to támhle vyhraješ s cenou, kterou si odsouhlasíme předem, my ostatní se zařadíme za tebe, my zase tady a ty za nás a tak stále dokola“. Pěkné, vypadá to na férové soutěžení a ve skutečnosti je to jedna velká krásná fligna. A proč ne. Když to nikdo nevyžvaní anebo si to nepíšou jako ti idioti ze Siemensu a Alstomu, tak není šance to zjistit. Z peněz daňových poplatníků si mastí kapsy kdekdo v tomto pomalu degenerujícím spolku polosvobodných států a tady nám budou věrozvěsti pravé západní morálky a skvělých unijních zítřků mlátit o hlavu naši otřesnou zkorumpovanost, Babišovu zlotřilost, a to v kontrapunktu s EU čistou jak lilie? Svatá prostato, jsou to všechno ulhaní idioti! Ta korupce je pečlivě hýčkána všude, kam se podíváte.

Co je třeba likvidovat, jsou dotace všeho druhu s výjimkou případů, kdy jde o přírodní katastrofy. Jenže tady veškeré úvahy končí a začíná náboženství. Žádná relevantní koalice v EP, žádná větší partaj a žádný relevantní politik v zemích EU a v unii samotné nedovolí sáhnout na svatou krávu dotací. Porcují ji a žijí z ní všichni. A mimochodem, neziskovky, které se především podílejí na erozi základních hodnot, na kterých vyrostla úspěšná Evropa, ty by bez nich by chcíply ze dne na den. Krásně to před mnoha lety vystihl jeden z takových dobrodějů, který v Liberci bojuje již léta nekompromisně proti korupci a tepe a tepe, když bezelstně v novinách v rozhovoru uvedl, že „to dá opravdu hodně práce sehnat ročně z dotací a grantů tři až pět milionů korun na protikorupční činnost“. Krásné povolání. Čerpáte, práskáte či označujete, naznačujete, všemožně urážíte a dobře žijete.

Všichni čerpají, sláva čerpání, učte se čerpat, jsou na to universitní obory. Prostě: „Evropské čerpací unii třikrát zdar!“

A takhle my tady žijeme.zpět na článek