19.3.2024 | Svátek má Josef


DOBA: Úpadek anglické moudrosti a džentlemanství

7.7.2022

Anglie jsem si vždy vážil a to z nejednoho důvodu. Stačí připomenout ty nejdůležitější. Role ve Druhé světové válce, statečnost obyvatel Londýna, W.Churchill. Ano, byl i Neville Chamberlain, říká se ale, že výjimka potvrzuje pravidlo. Že tedy Churchill byl pravým representantem země. Činnost kolonizátorská, letité působení v Indii, není sporu, že převažují kladné následky pro země kolonizované i Indii. Byl tam alespoň zaveden pořádek a lepší organizace. Přestože síla a světový význam s plynutím času upadají, Anglie stále dost znamená. Dala světu řadu významných spisovatelů a intelektuálů (v dobrém a původním smyslu slova) sportů, jedním z nich je tenis.

Ještě před krátkým časem virové pandemie platil očkovací mandát, rozdějující občany na dvě různě velké skupiny. Tu malou dodnes tvoří občané, kteří se nepodrobili očkovací povinnosti, ač byli zbaveni mnoha zákony zaručených práv. Postihu se teoreticky mohli vyhnout osoby, které covid vícekrát prodělali s výsledkem zvýšené imunity. Ale zpět k tenisu.

Z účasti v jednom ze čtyř nejdůležitějších turnajů, Australian Open, byl vyřazen a ze země ostudným způsobem vyhoštěn nejlepší tenista Djokovič, ač covid prodělal dokonce dvarát, ale nepodvolil se očkovacímu mandátu. Ze stejných důvodů mu byla zakázána účast na několika následujících turnajích v jiných zemích včetně French Open, ale pro tento turnaj byl zákaz nakonec zrušen. To je dávno známo.

Pak ale 24. září minulého roku Vladimir Putin napadl Ukrajinu.´ Dostavují se vážné následky a sotva kdo ví, jak drama skončí. Začal ale jiný, nejvýznamnější tenisový turnaj v Londýně, Wimbledon. A problém s Djokovičem se opakuje, z jiných důvodů, s jinou zemí a jiným, stejně výboným tenistou Danilem Medvěděvem. Problém? Stejně jako Putin, je i on Rus. Neví se, zda je obdivovatelem Putina nebo snad disidentem. Ale britská vláda se nechutným způsobem opičí po hodnostářích Austrálie, dnes neblaze proslulé úpadkem svobod a nežádoucí změnou poměrů. Co tímto nesmyslným a nespravedlivým zákazem chce Anglie dokázat? Solidaritu s Ukrajinou? To by bylo krajně nejapné gesto. V tomto případě jde o jednoho hráče, ale stejná ohavnost by se děla i v případě dalších ruských tenistů, kdyby se do turnaje kvalifikovali. Možná, že Medvěděv, nepochybně rozhodnutí přijímající s úžasem a nepochopením, vyměnil tenisovou raketu za rybářský prut, tenisový kurt za řeku a hlasitý potlesk diváků za ticho rušené jen zpěvem ptactva. Jenže si myslím, že tohle hráče Medvěděva sotva napadlo.