Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

AFGHÁNISTÁN: Kam se poděly miliardy

Podle oficiálního průzkumu veřejného mínění v Afghánistánu z ledna letošního roku 70 procent obyvatelstva se domnívá, že se tato země ubírá správným směrem, je to o 30 procent lidí více než před rokem. Otázka, kterou si kladou zahraniční novináři, ale zní: Je tento vzorek reprezentativní, jak byl průzkum veden?

Řada analytiků, jako například americký strategický expert Anthony Cordesman, se domnívá, že ne, protože z 35 miliard dolarů, které tato země od roku 2002 dostala, se k obyvatelstvu nedostal ani jeden jediný cent. Třetina občanů v Afghánistánu, podle průzkumu komise pro lidská práva při OSN, žije v absolutní bídě a tato země je druhou nejhorší zemí co se týče úmrtnosti dětí. Jen jedna pětina obyvatelstva má přístup k pitné vodě a tři ze čtyř Afghánců neumějí číst a psát.

Otázka tedy zní, na čem se dá pokrok v Afghánistátu skutečně měřit? Na počtu žen, které nenosí burku, délkou nově postavených silnic nebo na počtu postavených škol pro dívky? Něco se ale přece dle pozorovatelů ze západu změnilo, dívky v některých městech se už nebojí chodit do školy, ani je na ulici nikdo za to nenapadá, bojí se už jen bombových útoků. Zájem o studium je na některých místech dokonce tak veliký, že učitelé pracují na tři směny.

Jenže stačí přijet z Kábulu do Kandaháru a člověk si všimne, jak píší zahraniční novináři, že jde o úplně jiný svět: Auta jezdí bez poznávacích značek, policie tam nemá žádnou moc, dodávky proudu jsou přerušeny. Taliban vyhodil do povětří elektrické vedení a proudu je tak málo, že stačí jen na to, aby svítily dvě nebo tři hodiny obchody, vše ostatní je odstaveno, nikde se nepracuje. Obyvatelé říkají: Za vlády Talibanu jsme měli elektrický proud minimálně dvanáct hodin denně a i bezpečnost ve městě byla větší. Mimo město je to však ještě horší, tam si žádná žena bez burky nedovolí vyjít na ulici. Původně v této provincii mezi Kandahárem a Pákistánem bylo 404 škol a 172 jich museli v poslední době z bezpečnostních důvodů zavřít. Na všech rozhodujících místech městské samosprávy se nacházejí velice mladí lidé, za což nemůže nový Karzáíův režim, ale mstivá politika Talibanu, který se mstí každému, kdo převezme nějaký státní úřad, včetně školy. Staří se víc bojí. Naposled v půli dubna zavraždil Taliban místostarostu Kandaháru v jedné mešitě. Tento stav je způsoben také tím, že podle amerického průzkumu právě v Kandaháru pět lidí z šesti považuje Talibance za své afghánské bratry. A právě Taliban občany nabádá v letácích, aby úředníci neprodleně zavřeli všechny školy a nebrali si od státu žádné peníze.

Jediný program, který snad skutečně v Afghánistánu v některých vesnicích funguje, se jmenuje Program národní solidarity a je řízený ministerstvem pro vývoj venkova. V těchto lokalitách, kde se díky tomuto programu povedlo zvolit nové vesnické rady, které rozhodují, do čeho budou peníze z pomoci investovány, jdou peníze na všeobecně užitečné projekty. V ostatních vesnicích – a těch je velká většina - o těchto penězích rozhoduje tzv. šura, tedy rada starších, v níž sedí nejbohatší vesničané a ti si peníze rozeberou sami pro sebe. Jeden z místních občanů novinářům řekl, že ze 100 000 dolarů, které měla jeho lokalita dostat, přišlo jen 20 000, protože zbytek zůstal nejprve na ministerstvu, další část u šéfa provincie a dalších nižších úředníků, kteří o penězích rozhodovali. Rozkradeno tedy bylo 80 000 dolarů.

Závěr expertů, kteří tento region skutečně dobře znají, je jednoznačný: Západ neví, jak tato země ve skutečnosti funguje. Afghánistán je pro něj stále cizí zemí. Není sice pravda, že by z peněz určených na pomoc Afghánistánu nikdo z občanů neviděl ani cent, je ale pravda, že většina těchto peněz končí u těch nejbohatších. Lidé v této zemi netrpí ani tak podvýživou, jako velkými depresemi z poválečných traumat a z toho, že mají malou šanci si zlepšit svou hospodářskou pozici, tvrdí místní odborníci. A situace je zřejmě o to horší, že 60 procent úředníků nové vlády sympatizuje s islámskou stranou. Jestli tihle lidé převezmou moc, dojde k nové občanské válce a všichni ti, co od roku 2002 spolupracovali se západem, zase zmizí.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Konzervativní noviny
2. 12. 2024

V Evangeliu svatého Marka je popsán jeden z mnoha biblických příběhů.

Konzervativní noviny
2. 12. 2024

Strana Právo a spravedlnost (PiS) si v neděli vybrala historika Karla Nawrockého.

Milena Kozumplíková
2. 12. 2024

Státní rozpočet je v deficitu a shání peníze, kde se dá.

Ladislav Jakl
2. 12. 2024

Pryč se zahrádkami a pejsky. Bude to stačit?

Aston Ondřej Neff
29. 11. 2024

Petr Fiala by se měl modlit, aby mu voliči neskočili na špek s německými platy.

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Aston Ondřej Neff
30. 11. 2024

V Česku vyrostl v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání orgán, který má ambici stát se cenzurní...

Tomáš Fürst
29. 11. 2024

Prestižní německý institut se stěhuje do propadliště dějin

Marian Kechlibar
29. 11. 2024

Za posledních pět let vzrostl počet Indů přistupujících na internet zhruba tak „o půlku celé...

mul Matyáš Müller
2. 12. 2024

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) získala ocenění Zlatá vážka v...

Marek Hudema
2. 12. 2024

V našem systému je někde chyba. Velká, taková, která decimuje mladou generaci. Děti se často...

ČTK, Lidovky.cz
2. 12. 2024

Andrej Babiš (ANO) na doporučení správců fondů odsouhlasil rozpuštění svěřenského fondu, kam v...

koz Petr Kozohorský
2. 12. 2024

Na svou pětatřicetiletou bývalou partnerku zaútočil v jejím bytě ve Františkových Lázních...

ert Oldřich Mánert
2. 12. 2024

Nominace na klíčové posty v administrativě Donalda Trumpa finišují. A bez přehánění lze říci, že...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz