Sobota 21. června 2025, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NA VÝLETĚ: Slunce, moře, cvrkot

V Lisabonu, kam si na přelomu března a dubna já, manželka a syn zaletíme z Prahy, nás překvapí počasí. Předpovědi i průběžné meteorologické záznamy hlásí jen o pár stupňů více než u nás. Na místě ale konstatujeme výkyvy – podle toho, zda se ocitáme na slunci (to pociťujeme vedro skoro letní), nebo ve stínu (kdy přes trika natahujeme svetry). Dojmy podobně dvojznačné si po pár dnech pobytu odvážíme i v jiných ohledech.

Při pěším přesunu na ubytovnu uličkou v historické čtvrti Alfama, kdy pochodující trojici uzavírám, najednou pocítím, jako by ruksak cosi táhlo do strany, zprava doleva. Ohlédnu se – a popatřím přímo do tváře příležitostného zlodějíčka! Jednou rukou zakrývá své počínání rozevřenou mapou, druhou ruku nyní pozvedá a otevřenou dlaní ležérně naznačuje: nic se neděje (holt se nepovedlo), pokračujte v krasojízdě! Vzápětí mizí v davu … Zip na zadní menší kapse batohu mi zanechal pootevřený (po jeho úplném rozepnutí by ovšem objevil jen prázdné pouzdro od slunečních brýlí) ...

Kuriózní aspekt epizody: neúspěšným pobertou nebyl žádný mladíček, nýbrž jinak solidně vypadající pán středních let. Zjevně méně zručný resp. v kapsářství méně zběhlý až „amatérský“. (Jestliže při rozepínání zipu jednou rukou třímá druhá ruka – místo přidržení batohu – rozevřenou mapu, dá se přece předpokládat, že okrádaný pocítí tah do strany, byť jakési dekórum zůstane i při odhalení zachováno.) Nejednalo se náhodou o pedagoga, ve vlastním oboru finančně podhodnoceného? V poslední době Lisabonem a Portugalskem vůbec otřásají demonstrace veřejných zaměstnanců, zejména učitelů. Běží o nejmasovější demonstrace od revoluce v roce 1974 ...

I bez přímého kontaktu s kapsáři zachytí řadový turista porůznu známky narůstajícího sociálního napětí. Přízemní okno, za nímž jsme byli ubytováni před pěti lety, je nově chráněno proti vloupání masivní mříží. Na zastřešeném tržišti u nádraží se lze skvěle najíst jako před pěti lety (cena za porci mezitím stoupla na cca 19 až 20 eur), ve vyústěních uliček mezi výdejními pulty a stoly pro klienty jsou nyní ostentativně rozmístěny policejní hlídky (dříve nepřítomné); další policisté navíc neustále procházejí uličkami sem a tam. Jídla zde totiž konzumují skoro výlučně cizinci, místní zákazníci tu či onde nanejvýš debatují nad sklenkou vína. (Obě zdejší veřejné toalety jsou nicméně ve stejně dezolátním stavu jako před pěti lety.)

Hned následující den našeho lisabonského pobytu je ovšem úvodní epizoda nedokonaně okrádačská vyvážena zážitkem opačným. Řidič služby Bolt, který nás vyložil u pláže za Lisabonem, se po odjezdu vrací na parkoviště a mává: syn si v taxíku nechal mobilní telefon! Ano, poctivci jsou v lisabonské turistické branži při díle rovněž! Lze zde zažít nečekaná mezilidská setkání s patřičným emočním doprovodem … U neokázalých poctivců (v dopravě, v pekárnách, ale i v obchodech se suvenýry) hraje nezanedbatelnou roli katolická víra. (Členy Římskokatolické církve zůstává podle oficiálních statistik 70 % Portugalců.)

Zatímco na pláži poblíž Lisabonu slunce už od jara připaluje, Atlantik zůstává mrazivě chladný. A jak nás vyučující surfingu poučuje, při odlivu se vytvářejí nebezpečné víry, takže je záhodno držet se při břehu …

Vrátit se z pláže do předsezónního Lisabonu znamená pokaždé zanořit se zpět do davu turistů (stávající návštěvnost Portugalska výrazně přesahuje návštěvnost před pandemií). Do pulzujícího turistického ruchu se přesunuje těžiště portugalské ekonomiky. Podle mnohých až nezdravě. Hodně je třeba kritizován projekt vysokorychlostní dálnice z Lisabonu do Porta, radnice se snaží limitovat zřizování dalších a dalších turistických kapacit za situace akutního nedostatku bytů pro místní obyvatele. Zdravotnictví a vzdělávací systém trpí chronickou podfinancovaností. Emigrace ze země roste. V posledních letech odešlo do zahraničí zhruba 10 % Portugalců. (V Lucembursku se každoročně volí „Miss Portugal Luxembourg“.)

Rozkvět turismu s sebou nese i rozmach souvisejících segmentů trhu šedého a černého. Nejpodivnější marketingová nabídka vyslechnutá za bílého dne na lisabonské ulici: „Hašiš? Kokain?“ Nabídka tím podivnější, že byla kliďánko učiněna dvojici s dospívajícím dítětem…

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Ivo Fencl
21. 6. 2025

A o čem tento hnusota-horor pojednává?

Lidovky.cz, ČTK
20. 6. 2025

Evropa nebude schopná pomoci s jednáním mezi Spojenými státy a Íránem o jaderném programu islámské...

ČTK, Lidovky.cz
20. 6. 2025

Tyčkařka Amálie Švábíková obsadila páté místo na mítinku Diamantové ligy v Paříži. Česká...

berr Roman Berežanský
20. 6. 2025

Obrovská čísla, která nevycházejí. Ruský velvyslanec ve Spojeném království Andrej Kelin v...

Petr Koten
20. 6. 2025

Zatím si na EuroBasketu v Brně vedou parádně. České reprezentantky nedaly šanci ani Portugalkám a...

Václav Havlíček
20. 6. 2025

Fotbalová Sigma Olomouc je blízko novému majiteli. Hlavní akcionář klubu, spolek SK Olomouc Sigma...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz