3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


VĚDA: Covid-19 nabral na síle

16.12.2020

Ještě pořád se v diskusích na internetu u nás objevují příspěvky diskutérů, podle kterých hrozí Evropě velké nebezpečí díky dánským norkům.

Neboť se má v Dánsku uvažovat o likvidaci 17 milionů koronavirem nakažených norků. Ale ono odtud nebezpečí nehrozí, oni je už všechny utratili. Jen některé špatně zahrabali a mrtvolky jim začaly vylézat ze země (mohlo za to působení plynů vznikajících při rozkladu tkání zvířat). „Spálit je by bylo nejlepší, ale šíření covid-19 na farmách byl velmi urgentní problém a nebyla žádná rychlejší cesta, jak se zbavit tolika mrtvých těl,“ uvedla již dříve ministryně životního prostředí Lea Wermelinová.Těla norků, kteří byli usmrceni kvůli mutaci nového koronaviru, také již mohla stihnout kontaminovat spodní vody. A tak dánský parlament vytváří komisi, která má vládní kroky prošetřit. Tisíce norků utratili už v červenci na farmách ve Španělsku, podobně tomu bylo v Nizozemsku. Došlo k tomu proto, že zmutovaný vir, který je z norků přenosný na člověka, snižuje účinnost protilátek a mohl by potenciálně zkomplikovat cestu k účinné vakcíně.

Mezi tím však covid-19 nabral, jak se říká, na síle. Vzhledem k dramaticky stoupajícím počtům potvrzených případů nákazy koronavirem se nizozemská vláda rozhodla od půlnoci z pondělí na úterý uvalit na zemi přísný lockdown, který potrvá až do 19. ledna. „Nizozemsko se na příštích pět týdnů zcela uzavře,“ oznámil v televizním projevu premiér Mark Rutte. A od středy i v celém sousedním Německu začne platit tvrdý lockdown: zavřou se obchody a služby, které nyní zůstávaly otevřené, stejně tak děti zůstanou doma a výuka bude probíhat distančně. Celostátní tvrdý lockdown má v Německu platit do 10. ledna, volnější režim bude jen mezi 23. a 27. prosincem.

I nás čeká zpřísnění dosavadních restrikcí, které může zmírnit a postupně pak ukončit jen vakcinace. Jenže fake news o škodlivosti vakcíny se u nás šíří internetem jako lavina. Nedůvěra k vakcíně i podle biochemika Jana Konvalinky, vedoucího výzkumného týmu Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, roste právě kvůli tlaku záměrně vypouštěných dezinformací a lží. A Jan Konvalinka rozhodně ví, o čem mluví - hlavním cílem skupiny Jana Konvalinky je identifikace, ověřování a charakterizace jak stávajících, tak nových cílů pro diagnostiku a terapii nádorových a virových onemocnění.

Nesmysly o tom, že vakcíny obsahují potracené lidské plody, že budou měnit DNA lidí, kteří si je budou aplikovat, že slouží k ovládnutí lidstva prostřednictvím čipů, to všechno jsou sice vyvratitelné, ale nebezpečné nesmysly, které mohou nepřímo zabít tisíce lidí, pokud jim uvěří. Teď mají Češi podle docenta Konvalinky, prorektora Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum, jen tři možnosti: „Žít s rouškami, pozorovat úzkostlivě počet mrtvých a obsazenost nemocnic a jednou za pár měsíců celou zemi na pár týdnů zavřít. Nebo epidemii ignorovat a nechat zemřít další desetitisíce lidí, které nedokážeme ochránit. Anebo rychle proočkovat velkou část populace a konečně z toho blbého viru udělat jen otravnou chřipečku.“

A jak rychle k tomu může dojít? Pokud vycházíme z informací o první schválené vakcíně BNT162b2 od Pfizeru ve Velké Británii, USA a Kanadě, je člověk spolehlivě chráněn týden po aplikaci druhé dávky, která se aplikuje 3 týdny po dávce první. K nám by podle České vakcinologické společnosti (ČVS) mohlo 28. prosince dorazit prvních 9750 dávek této vakcíny proti covidu-19, přičemž jich polovina půjde do Prahy a druhá půlka do Brna. ČVS očekává, že očkovací látku od firmy Pfizer schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) 21. prosince, tedy natěšeným rizikovým skupinám nadělí jaksi „pod stromeček“ ono pověstné světlo na konci tunelu.

Jinak řečeno, očkování vakcínou z produkce Pfizer/BionTech od 1. ledna 2021 u nás žádné unijní předpisy už bránit nebudou. Otázkou však zůstává, nakolik tomu bude bránit u nás tak vehementně řehtající úřední šiml.

Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora