Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Co si počít s kometou

diskuse (11)

Kosmický úspěch sondy Rosetta připomněl hrozby z vesmíru

Sedmadvacetikilový robotický pavouk zapéroval na svých třech nohách a bylo o historický okamžik víc, výrobek lidské ruky přistál na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko. V roce 1877 umístil Jules Verne hvězdáře jménem Palmyrin Rosette na povrch komety Gallia. Současná sonda však nemá s tímto jménem nic společného, název souvisí s Rosettskou deskou, která se stala klíčem k luštění hieroglyfů a její přistávací modul, onen třínožec, získal jméno Philae podle ostrova v řece Nilu, kde byla deska nalezena.

Philae

Sondu vyslala ke kometě Evropská kosmická agentura. Je to tedy úspěch evropské vědy. V agentuře se účastníme i my v gesci ministerstva dopravy, ještě štěstí, že poslední ministerské otřesy nevychýlily přistávací modul z dráhy, snad i díky tomu, že do hospodaření agentury přispíváme částkou rovnou 0,036 procenta státního rozpočtu (nejvíc dává Německo a Francie, víc než desetinásobkem našeho vkladu přispívá Belgie, země s námi srovnatelná rozměry a počtem obyvatel).

Úspěch technický i politický

Zpravodajství široce referovalo o technických okolnostech letu. Ten začal 2 .března 2004 vypuštěním rakety Ariane5. Blízko cíle se sonda dostala po desetiletém letu letos v srpnu a začala kolem něho kroužit. Dosud to byl osmý pokus svého druhu, předtím kosmické sondy proletěly v blízkosti sedmi jiných komet a sama sonda měla za sebou dva těsné průlety kolem asteroidů, jeden v září 2008 a druhý v červenci 2010.

Za kosmickou drobotinou se ohlíží i americká agentura NASA a po pokusech přiblížit se Halleyově kometě v roce 1986 zahájila projekt CRAF, zaměřený na průlet kolem komet. Ten ale byl zrušen už v roce 1992, kdežto Evropa svůj obdobný projekt neopustila, a přestože byl mnohokrát revidován a redukován, nakonec byl korunován úspěchem, který neměl stoprocentní pravděpodobnost. Celý závěrečný manévr byl sice dopodrobna připravený, avšak přímo neřízený – rádiový signál letí k sondě 28 minut, takže o nějaké zpětné vazbě nemůže být ani řeč.

Je to tedy úspěch nejen technický, ale i politický. Vědci a technici jsou schopni leccos vymyslet a vyrobit, ale jsou to politici, kteří rozsvěcejí semafory. Pokud jde o kosmický průzkum, jsou to už dlouho častěji světla červená. Samozřejmě mají všichni na paměti, že kosmická technika je ostří břitvy a že od ní se odvíjejí technologie použitelné i v civilním životě. Státní kasa ale není bezedná a stálo by také za úvahu vykalkulovat, zdali se z vysoce technických projektů, jako je cesta na kraj sluneční soustavy, dá tolik uloupnout jako ze stavby silnic nebo metra. I takové faktory hrají roli.

Je samozřejmě nesmysl proklamovat, že lidstvo vstoupilo na ono bizarní kosmické těleso, jakým je kometa. Je to dílo evropské, tedy produkt evropské vědy, techniky a průmyslu. Zároveň vizitka a zároveň impulz – ostří břitvy nevznikne samo od sebe, musí dostávat podněty a musí se brousit.

Od mise Rosetty se čekají vědecké výsledky. Kosmická tělesa z okraje sluneční soustavy jsou svědky jejího vzniku. Otevřená je i otázka vzniku života. Ke kometám se obracejí teorie, které na nich vidí zdroje života i na Zemi, nejdříve primitivního, evolučním vývojem stále složitějšího. Sonda Philae bude na kometě experimentovat s aminokyselinami. Měřicích zařízení sonda nese deset a výsledky experimentů má předávat na Zemi ještě skoro rok, pak se čeká, že bude spojení přerušeno.

Je to možné

O sondě se přestane mluvit už za pár dní, nicméně jedno zůstane – poznatek, že „je to možné“. Přejme si, aby se v budoucnu tato možnost nepřetavila v nutnost. Stále se nevylučuje možnost kolize Země s kosmickým tělesem a otázka kosmické sebeobrany nezaměstnává jenom autory sci-fi. Naše planeta nese stopy po zásahu i obrovitých asteroidů. Kosmický prostor je pod dohledem také z tohoto hlediska.

Americký astronaut Edward Lu loni vypověděl před Kongresem, že do konce tohoto století je třicetiprocentní pravděpodobnost srážky s velkým asteroidem. Spoluzakládal nadaci B612, která zkoumá možnost takové srážky a hledá způsoby obrany. Spolupracuje i s NASA a Stanford university. Stejného názoru jsou i ruští astronomové Andrej Orhješko a Timur Krjačko. Ti si dokonce už vyhlédli svůj asteroid YQ1 a podle nich udeří do Země v lednu roku 2016. Pokud mají pravdu, tak by už měla pomalu startovat nějaká další Rosetta s atomovkou na zádech. NASA však o žádném YQ1 nic neví a je v klidu.

A i kdyby, pak Rosetta naznačila kudy na to.

LN, 14.11.2014

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Po poměrně turbulentním bouřkovém období do Česka přichází klidné letní počasí. V následujících...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký prezident Joe Biden v projevu,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz