Úterý 17. září 2024, svátek má Naděžda
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

VĚDA: Co si počít s kometou

Sedmadvacetikilový robotický pavouk zapéroval na svých třech nohách a bylo o historický okamžik víc, výrobek lidské ruky přistál na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Z. Žabička

17. 11. 2014 7:37
peníze?

Kolem roku 1500 vydali v Číně dekret o zákazu zámořských cest (velikost jejich plavidel se v tomto období s evropskými nedala srovnat). Několik let na to se zakázalo pod trestem smrti vyplouvat na moře většími plavidly. Od té doby se na cca 500 let zmrazil jejich technologický vývoj. U nás se také už pár let šetří na vývoji.....

0 0
možnosti
JD

17. 11. 2014 4:39
Jo, jo...

Přistát na kometě, to je opravdu "majstrštyk". Ale co naše země, oteplovačů to ráj? Není země dutá koule, ve které je druhá koule, větší, než ta první? Teorie paradoxu. Ona ta naše matička Země není ani koule (koule sice máme v nohavicích, tedy my muži, ale také to nejsou koule, ale elipsoidy), je to gravitační geoid. Původní kolule těsta o dané hustotě rotujte tak dlouho, až máte placku na pizzu.Gravitační potenciál těsta v kouli a silové působení rotace. Matematicky jde o nerovnost mezi gravitačním potencionálem těsta a odstředivou silou rotace

 koule těsta, vyvolané silou kuchaře. Budu impertinentní, matematiku zavésti, jako povinný maturitní předmět. Kdo je blbej na matiku, je blbej na všechno. Že právníci a politologové?

0 0
možnosti
PS

17. 11. 2014 1:48
Co si pocit s Kometou? Ale co si pocit s romanem,

pane Neffe, kde je druhy dil, sakra, nejak vam to dlouho trva. Bloumate vesmirem jako skrkavka strevem misto abyste si sednul ke stolu a trilogii dokoncil. Tak honem honem, do prace.

0 0
možnosti
JD

17. 11. 2014 4:45
Re: Co si pocit s Kometou? Ale co si pocit s romanem,

Zeman (tedy režisér) natočil nějaký film o životě na kometě, šavličky, epolety a fedrpuše...A

0 0
možnosti
PS

17. 11. 2014 1:44
Jeste nam vysvetlete, pane Neffe,

co by ta atomovka asi udelala. Pokud by vybuchla v nitru komey ci asteroidu, asi by jej rozbila, ale na povrchu ? Co by udelala?  Zchazi vzduch, ktery se ohreje na milion stupnu ci tak nejak, roztahne se a zboura vsechny baraky a stromy v okoli, Ale co se stane na asteroudu, jak se prenese energie vybuchu bez vzduchu na teleso? Jen je nekde roztavi ale to by asi bylo vse.

0 0
možnosti
VN

17. 11. 2014 12:31
Re: Jeste nam vysvetlete, pane Neffe,

Odpařá část povrchu, ten odletí s velikou hybností, o niž změní hybnost asteroidu/komety. Malá změna se s časem stane velkou a těleso poletí po jiné dráze jež protne zemskou v jiném čase - doufejme v čase, kdy Země bude spolehlivě jinde.

0 0
možnosti
BU

17. 11. 2014 1:17
Z pohledu obrany Země nenaznačila Rosetta vůbec nic

Pokud se vůbec budeme bavit o odvrácení jakýchkoliv hrozeb z vesmíru pak asi jediné, co ze zkušeností celého letu Rosetty lze použít je systém navádění..ovšem ale technickému realistovi zjevně neuteklo, že let, z mnoha technických důvodů trval 10let než se sonda mohla s kometou setkat. To je právě ten největší problém celé věci. Ve vesmíru platí Keplerovy zákony pohybu kosmických těles a bohužel není žádná jiná možnost jak se dvě tělesa ve vesmíru mohou setkat. Rovněž způsob likvidace tělesa pomocí jaderné nálože nechme raději scénáristům amerických filmů. V praxi by nám jaderná bomba moc nepomohla. My totiž nemůžeme to těleso rozptýlit (..a zamořit.!!!)..to by byl nesmysl, my musíme upravit jeho dráhu tak, aby nás minulo a pokud možno jeho dráhu upravit tak, aby nás míjelo i v budoucnu. Jenže k tomu se můžeme dostat jen dvěma způsoby a sice buď těleso zrychlit nebo zpomalit - nic víc. A to je přesně ten problém jehož řešení není zrovna jednoduché..byť chápu, že se podobné věci v různých sci-fi řeší každý den...:-) Každopádně budeme-li chtít někdy v budoucnu opravdu vybudovat nějaký "obranný štít" proti případnému "útoku",bude to mimořádně gigantický projekt, který bude zasahovat velmi hluboko do naší sluneční soustavy, kdy bude nutné vybudovat síť observatoří, které budou mít za účel vyhledávat potenciálně nebezpečná tělesa a pak se eventuálně podílet na jejich eliminaci. Ovšem technická náročnost takového systému bude asi tak o několik řádů jinde než jsou současné meziplanetární projekty, které v současné době realizujeme... i když je jasné, že naše schopnost vypouštět kosmická tělesa a řídit je pro takový projekt determinující. Z tohoto důvodu lze skutečně celý projekt Rosetta považovat za jeden z prvních a nutných krůčků, které lidstvo prostě udělat muselo...

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz