28.9.2020 | Den české státnosti


ZDRAVOTNICTVÍ: Předchází pýcha pád?

4.2.2011

Zpráva u tisku: Šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík se obrátí na policii, aby prověřila, jak z nemocničního počítače unikl záznam jeho vystoupení na přelomu loňského listopadu a prosince před 220 předními zaměstnanci ve Špindlerově Mlýně. Oficiální sestřih, který nemocnice spolu s plným záznamem poskytla novinářům, uvádí, že jedinou osobou, která měla k souboru přístup, byla odvolaná mluvčí Eva Jurinová.

Potřetí si pouštím na YouTube video, kde s dětinskou prostořekostí prozrazuje ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík (jinak též zastupitel za ČSSD na pražském magistrátu a předseda městského výboru pro územní plán) na výjezdním zasedání vedení FNM své manažerské fígle a taje řízení největší české nemocnice. Kdybych stejné představení shlédl v pořadu Na stojáka kanálu HBO, upřímně bych se nasmál dotyčnému baviči, jak s nadsázkou, ale přiléhavě předvádí aroganci a samolibost, která je důvodem toho, proč má v českém prostředí slovo manažer pejorativní nádech.

Jistě, objeví se řada pochybovačů, kteří se odrazí od toho, že se jedná o sestříhaný, zmanipulovaný a z kontextu vytržený záznam interní schůze ředitele s nižším managementem, že pan ředitel vlastně nic světoborného neřekl, jen byl upřímný atd., že je nemravné někoho bonzovat. Únik videa bude přirovnán k nahrávkám, jež pořídil pan Michálek, z vůle Hradu jehovista, v kauze Drobil, o níž bylo vyřčeno mnohokrát vše.

Ale přeci jen, přátelé, pokud se člověk v pozici Miloslava Ludvíka chlubí tím, že byl jiným supermanažerem, exšéfem ČSA, zařazen po bok Martina Romana do dvojice mužů, kteří jsou na tom v českém byznysu nejlépe, ale že na rozdíl od šéfa ČEZu, který nosí prachy v igelitkách, vládne on ještě účinnějším nástroj moci, totiž špitálem jemu svěřeným, je to síla. Pan Ludvík tedy považuje řízení nemocnice za byznys a sebe za byznysmena.

Velmi sympatické je i chvástání se kamarádíčkováním s těmi nahoře, kteří mu přihrávají miliardy na investice, o nichž prý nikdo nepochybuje, že jsou zbytečné. Za to pak dotyční VIP nemusí čekat v čekárnách a stávají se kulichy. Tímto způsobem tedy exponent sociální demokracie, strany, která zuby nehty brání zavedení komerčního připojištění ve zdravotnictví (všichni jsme si přece rovni), upřednostňuje zájmové osoby. A ony osoby, patrně politici, mají-li možnost zajistit přísun peněz do zařízení páně Ludvíkova, raději obětují miliony z veřejných prostředků za své přednostní ošetření, než aby někde jinde zaplatili o několik řádů niží částku ze svého.

Pokud se ředitel mamutího zařízení typu FNM veřejně přizná k tomu, že ví o pořádání výběrových řízení jen tak naoko ve svém podniku (viz Ludvíkovo poučení o firmách A-E), je zcela lhostejné, zda video ukradla zhrzená paní Jurinová nebo kdokoli jiný, jelikož jeho autenticita je nezpochybnitelná. Jak známo, v motolské nemocnici lehává příležitostně i pan prezident, bude tedy velmi zajímavé sledovat, do jaké sekty zařadí jeho vykladač Hájek paní Jurinovou.

Pan Ludvík na zasedání promlouvá do duše přednostům svých klinik a nabádá je jakešovskou češtinou k zajištění co nejvyšší obložnosti na jejich odděleních: „… my tam vyrábíme obrovskou kapacitu novou a vono jaksi pokud ta kapacita nebude naplněna, tak budeme mít problémy…“

Ano, v kontextu avízovaného rušení pětiny nemocničních lůžek je docela užitečnou informací vědět, kde ta zbytečná lůžka hledat.

Zajímavé jsou i citace Leoše Hegera, které se objevují v rozšířené verzi videa: „…Motol je investiční hanebností století“ (2001), „on ten Leoš, kdykoli se potkáme, říká, to je strašný, to jsou nejvyhozenější peníze do Motola“ (nedatováno), „…pan Ludvík dal Motol dohromady z desperátního stavu…“ (2010). Zdá se, k sobě po letech exředitel hradecké nemocnice s ředitelem Motola našli cestu.

Před dopsáním tohoto pamfletu si přehrávám ještě oficiální verzi záznamu z téhož zasedání, kterou na svých stránkách dnes zveřejnila FN Motol, aby dokázala, že všechno je jinak. Těším se, že odhalím zločinné úmysly stříhačů a překrucovačů, kteří chtěli šikovného ředitele zdiskreditovat, a pouštím se do porovnávání obou variant. Jsem upřímně zklamán. Falzifikátoři vystříhli jen nudnou vatu, komunální historky z motolských kuloárů, pár vtípků, které jsou následovány povinným smíchem Ludvíkových podřízených. Kupodivu klíčová místa se shodují v obou verzích. Pouze pasáž o korupci je v oficiální verzi trochu delší a vyznívá o něco méně děsivě – totiž tak, že na rozdíl od minulosti ji už ředitel nebude přehlížet, protože (to je novinka) je potřeba šetřit.

Nemohu si pomoci, ale podoba s jiným uniklým interním záznamem jistého zasedání se nedá přehlédnout, chybí mi tu už jen brojlery a Zagorka, ta hodná holka. Protagonistu historického videa z Červeného Hrádku jeho řečnění znemožnilo tak, že odchod z funkce pro něj musel být vysvobozením. Jak asi dopadne motolský rétor, který si pustil pusu na špacír?Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.