24.9.2021 | Svátek má Jaromír


ÚVAHA: Lidé, nebojte se

20.10.2020

Strach a panika jsou ze své podstaty iracionální a problémy neřeší. Covid zvládneme, ale jen tehdy, vezmeme-li rozum do hrsti a budeme-li respektovat biologickou realitu. Minulý týden zveřejněná čísla parametrů epidemie nabírají grády a potvrzují tak varování odborníků. A to ještě není konec.

Ač jsem lékař, ani mně se jim nechtělo uvěřit, ale před realitou nelze zavírat oči. Je přirozené, že si člověk nechce připouštět zlé věci. Mé lékařské vzdělání, racionalita a křesťanské hodnoty, k nimž jsem byl vychován, to vše mi říká, že je to cesta do pekel. Měli bychom si uvědomit, že samotná biologická realita svědčí o tom, že jsme ve válce. Zdá se, že tentokrát udeřila sama příroda, kterou tak pyšně, systematicky a vytrvale ničíme. Jako by bránila všechny své ostatní děti před druhem Homo sapiens. Udivující je taktika přírody při užití tohoto viru SARS-CoV-2. Divide et impera, rozděl a panuj. Tuhle válku jsme vyvolali my, nikoli příroda.

Ale uvědomme si, že nejsme jen ve válce s virem. V každé válce jsou nejen hrdinové a lidé, kteří bojují za jiné a obětují se, ale jsou tu vždy hazardéři, keťasové a zrádci. Vliv se v takových situacích snaží pod seriózním vzhledem získat lidé charakterově podlí, kteří chorobně touží po moci. Jsme ve válce také se všemi hlupáky, kteří popírají biologickou realitu současné pandemie a vymýšlejí tu větší, tu menší zhovadilosti. Jsme ve válce s deprivanty, kteří odmítají nosit roušky a respektovat standardní protiepidemická opatření odpovídající závažnosti situace. Jsme ve válce se všemi těmi, kdo jsou lhostejní k utrpení jiných a chtějí „svobodně“ nalévat chlast, jezdit lyžovat do Itálie a přivážet zhoubný patogen. Jsme ve válce s těmi, kteří dnes chtějí „svobodně“ zpívat i tančit na hrobech jiných. Prý dnes ze všeho nejvíc potřebujeme zpěv. Jenže čas zpěvu teprve přijde. Dnes jsme ve válce s hlupáky, kteří prohlašují, že covid je nástrojem temných sil a celosvětového spiknutí ke zničení demokracie.

Uvědomme si vážnost situace: jsme ve válce s patrně nekonečným potenciálem lidské hlouposti a bezohlednosti a je to vpravdě strašný nepřítel. Mnohem horší než samotný SARS-CoV-2. Je to ten nejhorší možný nepřítel a boj proti němu vyžaduje naše plné nasazení. Příroda nezná soucit ani etiku. Je k nám dobrá a laskavá nebo tvrdá a nekompromisní podle toho, jak se k ní chováme. Ale lidé odmítající respektovat tragickou míru dnešní nouze, v níž jsme se všichni ocitli, a kteří popírají biologickou realitu, jsou ti, kteří sice o existenci etiky i soucitu vědí, ale dobrovolně a vědomě se jich zříkají. Jsme ve válce se slabochy, kteří na naše lidství rezignovali.

Pro takové jednání není omluva. Dnes se s nimi nemůžeme zdržovat, a tak je prostě neposlouchejme. Respektujme protiepidemická nařízení. Až po epidemii se s nimi vypořádáme tím, že jim vždy a všude budeme dávat najevo naše opovržení. Nic jiného si nezaslouží.

Miroslav Krejčí Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.