Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚVAHA: Existuje FDO? (1)

diskuse (16)
Tento čas vybízí k zamyšlení nad náboženskými otázkami. Jak praví latiníci: „sine ira et studio“, čili po našem „bez zaujetí i nenávisti“. Jen předem varuji: pokud očekáváte, že v těchto dvou článcích dospějeme k nějakému zásadnímu závěru, pak díky za kliknutí, ale dál nemusíte číst.

Tento čas vybízí k zamyšlení nad náboženskými otázkami. Jak praví latiníci: „sine ira et studio“, čili po našem „bez zaujetí i nenávisti“. Jen předem varuji: pokud očekáváte, že v těchto dvou článcích dospějeme k nějakému zásadnímu závěru, pak díky za kliknutí, ale dál nemusíte číst.

Kdo hledá zázraky, má je všude kolem sebe i v sobě. Okolní svět i my samotní jsme z molekul, ty jsou z atomů a atomy jsou z elektronů, neutronů a protonů, kteréžto jsou tvořeny kvarky, a kdo ví, jestli to tím končí. Člověka pak musí jímat úžas nad tím, jak titěrné jsou elementární částice atomu ve srovnání s prostorem, který atom jakožto celek zaujímá. Mezi nimi prázdnota. Kdybychom stlačili veškeré subatomární částice natěsno k sobě, zaujímalo by naše tělo bez oné prázdnoty objem - řekněme - golfového míčku. Nevím to jistě. A při tom skrz nás tou prázdnotou není vidět... Ve vesmíru také prázdnota, jen tu a tam roztroušené miliardy hvězd, některé s planetami, a tohle vše také z molekul, atomů atd. a fungující podle jednotných fyzikálních principů.

Další zázrak: Stačí vzít do ruky nůž, ukrojit krajíc chleba a namazat jej máslem. Při pokusu převést tuto jednoduchoučkou činnost do světa molekul a atomů by člověka měla jímat závrať z nepředstavitelného. Jak to, že hmota nože drží pohromadě lépe než chleba? Co přesně se děje, když atomy čepele pronikají mezi molekuly dextrinu, lepku a dalších chlebových ingrediencí, a vazby mezi těmito molekulami zanikají? Dá se tohle všechno nějak popsat rovnicemi? Jistěže to musí jít, náš svět je poznatelný a je v něm řád svázaný přírodními zákony. Jen při tom budou řádit různé integrály, statistika, chemie a fyzika.

Ještě víc musí pozorovatel žasnout, když si uvědomí, co všechno se děje v těle člověka, který bere nůž do ruky. Svaly kolem páteře, na končetinách i v břišních stěnách jeho tělo udržují ve vzpřímené pozici neustálým balancováním mezi napětím a uvolněním každého z nich, aniž bychom si to uvědomovali, natož pak vědomě řídili. Pracují tisíce nervových zakončení na oněch svalech při příjmu i výdeji informací, nervové impulzy kmitají mezi předními a zadními rohy míchy na spoustě míst, impulzy putují i do nevědomých struktur mozku, například do mozečku. Neustále se ve svalových buňkách uvolňuje energie z adenosintrifosfátu, neustále se do nich dopravuje kyslík, neustále se z nich odvádí oxid uhličitý a jiné metabolity, neustále se ionty vápníku zapojují do správných molekul a zase se odpojují. Přitom navíc plíce dýchají, srdce tepe, cévy se stahují a uvolňují dle potřeby, ledviny filtrují krev, střeva tráví a vstřebávají živiny, játra je dále metabolizují... A do toho ještě mozek dotyčného člověka přijal signál o poklesu hladiny glukózy v krvi a vydal tělu složitý soubor pokynů k zajištění potravy. Mozek na základě zrakových a čichových vjemů analyzoval okolí a přiměl tělo k pohybům vedoucím k ukrojení a namazání chleba. Mozek přitom evokoval z paměti pojmy „chléb“, „nůž“ a „máslo“. Analyzoval, že se v okolí dané předměty opravdu nacházejí, poznal je. Mozek evokoval i vzpomínku na to, jak se má držet nůž a co se s ním má dělat. Má v paměti, jaké svaly na rukou jak ohýbat a napřimovat.

Veškerá činnost mozku je jistě analyzovatelná až na úroveň jednotlivých nervových buněk neboli neuronů. I paměť je pouhé ustálené propojení skupin neuronů. Činnost neuronu je prostá: přijme z předchozího neuronu nebo ze smyslové buňky chemickou látku - neurotransmiter, pomocí iontů sodíku a draslíku přesune signál na svůj protilehlý konec a tam vyšle k následujícímu neuronu nebo ke svalové buňce svůj neurotransmiter. Co je unikátní, je gigantický počet možností vzájemných propojení jednotlivých neuronů. Kam se prý na jejich množství hrabe počet hvězd ve vesmíru!

Pokoušíme-li se nějak dešifrovat činnost mozku, snadno upadáme do stavu ohromení: takové miliardy možností, a stane se ta jediná správná! Omyl. Z té miliardy možností vede k cíli jistě několik stovek až tisícovek rovnocenných. Vezměte si jen, jak různě drží každý z nás nůž při krájení, jak různě silné krajíce vznikají, jak někdo krájí chléb na stole, jiný jej drží u těla, někdo je levák, jiný pravák. Jiné vjemy mají lidé s drobnými mozkovými či očními vadami, s poruchami kožního čití, hluchoněmí, nevidomí... Přitom každá z tohoto nepatrného výběru možností končí ukrojeným a namazaným krajícem.

Až teď vstoupí na scénu bůh, chcete-li, Bůh. Je myslitelné, aby si s vazbami mezi atomy a elektrickými náboji molekul takto pohrával nějaký fousatý děda na obláčku (FDO), jak si většina křesťanů svého boha představuje? Aby tohle nepřetržitě prováděl ve všech bytostech Všehomíra?

Dokončení zítra.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin

Dokument
12. 7. 2024

Kromě vojenské podpory, na kterou se vztahuje tento slib, mají spojenci v úmyslu nadále poskytovat...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Ivo Fencl
12. 7. 2024

Francouzi připravili novou adaptaci Dumasova klasického románu o pomstě a viděl jsem ji. S...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Bartoň
12. 7. 2024

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom,...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
9. 7. 2024

Nepamatuji, že by někdy v minulosti byly volby v těchto zemích sledovány tak pozorně, jako letos....

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Luděk Vokáč
12. 7. 2024

Ve světě nositelné elektroniky získává na oblibě nový typ zařízení: takzvané chytré prsteny. Na...

Thomas Kulidakis
12. 7. 2024

Nejvyšší správní soud v Brně (NSS) rozhodl podle očekávání. Žádná ze třinácti stížností na průběh...

kroc Tereza Krocová
12. 7. 2024

Do Česka opět dorazily bouřky. Postupují zejména přes jih Čech. Ve Strakonicích voda zaplavila...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

V ruské Moskevské oblasti se v pátek zřítil dopravní letoun Suchoj Superjet 100. Na jeho palubě...

Miroslav Petr
12. 7. 2024

Až do letoška dopravoval státem ovládaný provozovatel ropovodů společnost MERO do Česka ropu pro...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz