Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚSTAVNÍ SOUD: Pavel Simon, čchi a jusnaturalismus

diskuse (26)

Mediální prostor lehce rozvířila osobnost dalšího z prezidentových kandidátů na ústavního soudce, jenž se ve svém volném čase zabývá prací s vnitřní energií čchi a své zkušenosti na tomto poli předává zájemcům ve skupině Orel v hnízdě. Tato činnost je prý údajně směšná, nehodí se k funkci ústavního soudce a navíc je v rozporu se západním pojetím vědy a vědeckým racionalismem.

Víra ve věci nadpřirozené, nebo-li náboženské přesvědčení a samozřejmě i svoboda vyznání, jsou u nás zaručeny jak vnitrostátním právem a to zejména Ústavou a Listinou základních práv a svobod, tak mezinárodně právní ochranou občanských práv a svobod. Každé náboženství je postaveno na mýtu a již z podstaty věci se tedy nejedná se o vědu exaktní, jako jsou třeba matematika, nebo fyzika. Pokud někomu připadá k smíchu, že kdosi pracuje s vnitřní-kosmickou energií, vypovídá to zejména o stupni jeho tolerance, pýchy-pokory a zároveň o úrovni jeho vzdělání a intelektu. Je to vlastně úplně to samé, jako kdybychom se vysmíval ježíšistům, že klečí kdesi nahoru hledíce, mají sepjaté ruce a cosi u toho drmolí.

Čchi se dá přeložit jako dech, nebo obrazně energie, jedná se o všudypřítomnou a všeobsahující fluidní látku, která protéká nejen vším živým, ale i rostlinami, stromy a dokonce i šutry. Čchi, onen energetický proud, jenž podle čínské a japonské moudrosti utváří o oživuje celý vesmír, nebo také hadí síla, prána, starořecké pneuma, pramen života, tajný Agens, filozofický oheň alchymistů, tvoří základ asijských meditačních systémů od taoismu až po zen budhismus. Tuto energii v sobě můžete najít a můžete s ní různým způsobem a k dosažení různých cílů pracovat. Jedná se v podstatě o stejný princip jako již výše uvedené modlení ježíšistů, ale je efektivnější, asijské meditační techniky jsou k tomu lépe uzpůsobené.

Osobně mně vůbec nepřekáží a ani nijak neznepokojuje náboženské vyznání soudců a ani ústavních soudců, neboť to považuji za něco, co spadá do sféry jejich soukromého života. Platný právní řád také nikde nestanoví, aby soudce, či ústavní soudce byl materialistou, nebo agnostikem, je to jeho věc. Vím, že okurková sezóna se přelila do září, ale i honba za mediálními hloupostmi by přece jen mohla mít nějaké meze, nebo-li, lépe řečeno, celá tato „kauza“ mně připadá naprosto malicherná a nevidím žádný důvod, proč by nějaké náboženské vyznání a jeho praktikování mělo být překážkou profesionálního výkonu činnosti soudní.

Mám k němu výhrady jiné, ale ani ty nejsou na překážku výkonu funkce ústavního soudce. Nejsem zastáncem právního pozitivismusmu a jako jusnaturalista si oproti soudci Simonovi myslím, že soudce nejenom aplikuje a vykládá již ustanovená pravidla, která maximálně dotváří v souladu s hodnotami platného právního řádu, ale také vytváří a nalézá pravidla nová, stává se při tom jakýmsi orgánem spontánního řádu lidské interakce a jeho úsilí je tak nedílnou součástí procesu adaptace lidské společnosti na vývoj onoho řádu. Takto pracuje soudce v anglosaském světě a u nás svým způsobem právě Ústavní soud, no a podle mého názoru je Ústavní soud institucí, která by v našem státním systému měla zůstat taková, jakou je doposud.

https://marakweb.wordpress.com/

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Václav Vlk st.
17. 7. 2024

Putin je diktátor a vůbec mu nezáleží na tom, koho a kde zabije, ale není to idiot.

Viktor Daněk
19. 7. 2024

Obrat dosavadního politického kurzu Evropské unie v příštích letech nenastane. Europoslanci ve...

Stačí málo a člověk při prvním kontaktu s ní hned přijde o život. Řeč je o fentanylu, syntetické...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Jaroslav Petr
19. 7. 2024

Přírodou konzervovaná kůže mamuta, který uhynul na Sibiři před 52 000 lety, dovolila rekonstrukci...

Jan Adamec
19. 7. 2024

Hrabě Monte Christo francouzského autora Alexandra Dumase je mnohem víc než dobrodružný příběh. Ve...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz