20.6.2024 | Svátek má Květa


Jednoduché řešení

7.5.2024

Těžko říct, co je víc absurdní: podpora levicových progresivistů islámskému džihádismu, nebo vroucnost komunistů k k Putinově absolutistickému Rusku? Tuší Kateřina Konečná, že Vladimír Uljanov nechal carskou rodinu bestiálně zavraždit? Sdělil někdo našemu polygenderovému studentstvu, že Hamás reprezentuje nejzuřivější machistickou formu nenávisti aktuálně na celé planetě?

Nejsmutnější na tom všem je, že Konečná to o Leninovi určitě ví. Ani studentstvu není vztah Hamásu k akademickým svobodám neznámý. Jim to ale jedno. Imponuje jim síla, odhodlanost, absence skrupulí, přímočarost. Racionalita v tom není žádná, ani historické poučení.

Progresivisté už v minulosti napomohli zániku například císařskému Íránu: šáhova diktatura byla nahrazena něčím mnohem horším. Jakou představu mají „akademici proti apartheidu‟, co by na území dnešního Izraele nastalo, kdyby se „Židé vrátili do Polska‟, Izrael by zmizel a nahradila ho „svobodná Palestina‟? Takové otázky si nekladou lidé, kteří se teď domáhají vyhazovu Ireny Kalhousové z Univerzity Karlovy. Velmi připomínají studenstvo z dob Maovy Kulturní revoluce – kdo chce vidět, jak to tam vypadalo, ať si pustí úvodní díl seriálu Problém tří těles na Disney plus. K razanci čínských předchůdců má české studenstvo ještě daleko. Zatím. Roman Joch je označil na svém tweetu vtipně jako Hamasjugend. Je to trefné a zaslouží si to šíření. Tím spíš, že to nasvětluje širší souvislosti. Nejde už jen o výstřelek, jako když Filosofická fakulta zmíněné univerzity znevážila památku komunisty zavražděné Milady Horákové. Happaningy Hamasjugendu se neodehrávají ve vzduchoprázdnu.

Vznikly v době mimořádně nejisté. Celé evropské společenství je postiženo krizí sebedůvěry. Rusko zahájilo válku ne proti Ukrajině, ale proti demokratickému uspořádání Západu. Vůdci Západu byli přistiženi v nedbalkách. Jejich dosavadní usilování se ukázalo jako neúspěšné až na hraně směšnosti. A co horšího, ti kteří to zavinili, příkladem za všechny je von der Leyen, místo aby se tiše uchýlili do ústraní a psali tam memoáry (jak to udělala jediná z nich, Mutti Merkel), snaží se udržet se v čele.

Za této situace nastupuje Hamasjugend. V Německu, ve Francii, samozřejmě v Británii je masově podporovaná. Co dalšího se stane, když je demokratický střed bezmocný, bez konceptu, bez autority, osudově oslabený? Historie nám to napovídá: podívejme se, jak to dopadlo ve Výmarské republice.

Myslím, že pořád ještě je čas zastavit proces očividně vedoucí k nejhoršímu. Bude to vyžadovat pevnou páteř.

Například, aby vedení Karlovy Univerzity podrželo Irenu Kalhousovou. Tak je to prosté.

Pevná páteř, to je ten nejnáročnější požadavek. Máme ji, když jde o události v minulosti. Bílá hora, Mnichov, Moskva 1968, tam máme jasno. Tam by nikdo slušný necouvl a bojoval by jako lev.

Teď ale je květen 2024 a Hamasjugend se dobývá do kanceláře. Co s tím?

Aston Ondřej Neff