UDÁLOSTI: Fajnie być sobą
Poláci v Československu měli smůlu: za prvé, v porovnání s Němci a Maďary jich tu bylo poměrně málo (podařilo se mi někde vyštrachat k roku 1921 číslo 70 tisíc, nebylo to jednoduché a krk bych za ně nedal). A za druhé, oba jazyky, čeština i polština, jsou si podobné, existuje dokonce jakési přechodné nářečí. To je předpoklad více i méně spontánního odnárodňování: sedmdesát tisíc v roce 1921, padesát tisíc v roce 2001.
Mohla jich být taky nula. Za druhé světové války razil dr. Edvard Beneš teorii, že ve slovanských státech nemají být „jinoslovanské menšiny“: dotyční si mohou vybrat mezi asimilací a emigrací „do vlasti“. Stalin mu to pak naštěstí zatrhl.
Naši polští spoluobčané mají teď ovšem problém. Blíží se sčítání lidu a podle zákona je podmínkou pro to, aby v té které obci byly polské nápisy a polské školy, 10% těch, co se hlásí k polské národnosti. Kongres Poláků v ČR se snaží povzbudit Poláky na Těšínsku, aby se přihlásili ke své národnosti. Mají na to právo. Za tím účelem vznikl spot, v němž vystupuje Ewa Farna a uvádí ho větou z titulku. Překládat ji snad nemusím.
Státy etnicky nesourodé jako první čs. republika si svou obrovitou, nepřirozenou národnostní pestrostí nesly v sobě ortel smrti i sklon k násilným, nelidským řešením. Státy národnostně totálně homogenní v Evropě neexistují, jsme povětšinou svobodný kontinent. „Menšina“ není něco, co je nutné trpět jako nutné zlo, ale naopak něco, co může při rozumné národnostní politice spojovat, ne rozdělovat. Detailní příklad: Ewa Farna zpívá česky i polsky.
Proto bychom měli držet Polákům na Těšínsku palce, aby se prosadili a udrželi si svou identitu. Jak říká název toho spotu: Fajnie być sobą.
Lidovky.cz 3. března 2011
Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.