9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Fajnie być sobą

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 4.3.2011 23:04

Farné fandím

a Polákům žijícím v ČR též. Kolikpak je tu Němců? Když jsem chodil do ZDŠ (dááávno), byla prý někde na Liberecku i nějaká německá střední škola. To už asi nebude pravda. Pokud jde o Beneše, nemohu pochopit jednu věc: jak mohl demokrat, Evropan, světoobčan, filozof a státník Masaryk někoho takového udělat svým nástupcem? Asi Alzheimer...

O. Vašek 4.3.2011 16:58

Sedmdesát tisíc

Ta číslovka se objevuje i ve Slezkých písních. Přečtěte si je.

V. Vlk 4.3.2011 12:29

Doležalovi jsou fakta "ganz egal"

jen když si může napsat něco proti Čechům, Československu, Benešovi a tak vůbec.A ten blábol, že prý Beneš požadoval : že ve slovanských státech nemají být „jinoslovanské menšiny“. Tomu člověku  už skutečně kape na karbid.

B. Brousková 4.3.2011 17:30

Re: Doležalovi jsou fakta "ganz egal"

" Bude třeba provádět po této válce přemístění obyvatelstva v daleko větší míře než  nežli po válce poslední (míněna první světová)..Nebude už možno v jednotlivých státech tvořit z menšin politické mezinárodně skoro uznávané právní jednotky, jež se stávají ve svých státech automaticky nástroji států cizích zárodkem separatismu a státního rozvratu. Bude třeba později stěhování z jednoho státu do druhého, aby národnostní menšiny... mohly postupně se sloučit z vlastním svým národem ve státech sousedních a definitivně svůj dřívější stát opustit."  Dr. Edvard Beneš  Demokracie dnes a zítra str. 237 Čin- Praha 1946 Tato část knihy byla napsána v druhé polovici roku 1941. Doporučuji si povšimnout, že žádnou menšinu E. Beneš výslovně nezmiňuje a píše o nich v množném čísle.

J. Václavíková 4.3.2011 21:30

Re: Doležalovi jsou fakta "ganz egal"

Paní Brousková, jsem velmi ráda, že tu píšete své fundované příspěvky, ne všichni jsme tak v historii zběhlí.

J. Urban 4.3.2011 23:06

Re: Doležalovi jsou fakta "ganz egal"

No co, vy zas napíšete něco proti Němcům a Sudeťákům obzvlášť. A fakta si taky vyberete, která se vám budou hodit.

T. Kočí 4.3.2011 9:26

Fajnie być sobą

Neměl podobné názory jistý Schickelgruber?Jen se ptám.

V. Vlk 4.3.2011 12:31

Re: Fajnie być sobą

No pokud vím tak  k Sickelgruberovi ( pro nepamětníky Hitlerovi) bezvadně názory pasovali taky jeho fámulusové Henlein a K.H.Frank. Do téhle party se autor bezvadně hodí, co  ...?!?

J. Urban 4.3.2011 23:20

Re: Fajnie być sobą

No jo, další šovinistický výpotek :-/

P. Hofman 4.3.2011 8:24

Evropská historická lež

"O okolnostech se nechci šířit, stydím se za ně." Píše Doležal. Já dodávám, že to by se o historii lidé nemohli šířit vůbec, studem by se totiž museli propadnout.

Je škoda, že pro objektivitu a tudíž věrohodnost velmi dobře míněného článku autor není schopen vzpomenout tu druhou stranu, jak správně připomíná pan K.Filek. Ono totiž historické pravdy v Evropě, to je jedna obrovská lež.

M. Šejna 4.3.2011 10:21

Re: Evropská historická lež

Hlavně netuším, proč by se měli Češi za něco stydět. Doležal ale asi není Čech. Těšínsko bylo od 13.století pod vlivem Českého království. V roce 1653 se stalo dokonce součástí Českého království. To vydrželo až do roku 1918, kdy došlo k prozatimnímu dělení Těšínska. Československu připadla menší část, i když historicky by mu mělo patřit Těšínsko celé. I to bylo tehdy Polsku málo a v roce 1919 zorganizovali na jimi spravovaném území volby do polského sejmu. ČSR to považovala za provokaci a tak po marných protestech předaných Polákům se ČSR rozhodla Těšínsko vojensky obsadit. Čs.armáda převálcovala polskou armádu úplně bez problémů. Aby ne, když Poláci měli většinu svých vojenských sil v ukrajinské části Haliče, kde silou vnucovali Ukrajincům polské představy o národním sebeurčení Poláků. To co Poláci upírali v Haliči Ukrajincům, to vyžadovali pro Poláky v Tešínsku. Takže Poláci dostali to, co si zasloužili. Jejich odpor vůči jiným národnostem na území spravovaném Polskem, je známý (Židé, Bělorusové a Ukrajinci by mohli vyprávět).

J. Jílek 4.3.2011 11:41

Re: Evropská historická lež

má jiný názor, už není Čech? Do lágru s ním! ????

F. Svoboda 4.3.2011 16:23

Re: Evropská historická lež

Pane Jílku, je velice zajímavé, že Vy jste vždy proti většině diskutujících. Je jedno, zda téma jsou Poláci, Cikáni či vyhrožující lékaři. Možná, že jsem také byl takový, ale tehdy mi bylo cca 14 let. 

O. Mayer 4.3.2011 11:42

Re: Evropská historická lež

V roce 1919 ani tak nevnucovali Ukrajincům polské představy, jako spíše měli Tuchačevskýho před Varšavou.

M. Baloun 4.3.2011 12:36

Re: Evropská historická lež

to byla jen epizoda, s národnostní politikou pilsudského polska je to opravdu tak. Můžem se stydět, klopit oči a hryzat si ret, ale v meziválečném období byla naše republika ve středo a východoevropském prostoru prakticky jedinou demokracií. I přes její nesporné chyby a problémy, které je však nutno nazírat optikou té doby.

B. Brousková 4.3.2011 16:45

Re: Evropská historická lež

Však mu tam také pořádně a po právu dali přes držku! A Slunéčko Jasné, Veliký Kormidelník mu to nikdy neodpustil.

B. Hudzieczek 4.3.2011 21:06

Re: Evropská historická lež

Těšínsko bylo po listopadu 1918 rozděleno na základě etnického principu (Wilsonovy zásady) místními samosprávnými jednotkami obou národností. Tři okresy (Fryštát, Bielsko a Jablunkov) připadly Polsku, okres Frýdek Československu.  Poláci vyhlásili na svém území volby. Jenomže na polské části Těšínska byly karvinské a slezkoostravské šachty, hutní podniky v Třinci a Bohumíně a hlavně -  Košickobohumínská trať, jediná železnice, spojující českou a slovenskou část nového Československa. Praha nařídila revizi dosavadního rozdělení a to mohlo být jedině bojem. Polská armáda byla na východě vázána převážně bojem proti Rudé armádě a na Těšínsku se české armádě stavěli hlavně domobranci z polské části Slezka. Současně probíhalo v Dolním Slezsku (Bytom, Katowice) - v oblastech s převahou polského etnika - Slezské povstání proti Německu.

Českou vojenskou invazi zastavili Poláci po několika dnech u Skoczowa a posléze se česká armáda na příkaz Dohody musela stáhnout na zhruba dnešní hranici.  Její definitivní podoba byla schválena v létě 1920. Lidové referendum - plebiscit - se nakonec neuskutečnilo z důvodu vyhroceného napětí v oblasti.  Československá diplomacie podobně jak na jižním Slovensku prosadila státotvornou zásadu "hospodářské životaschopnosti"  a historických hranic země. Uplatnění etnických pravidel by vytvořilo zmrzačenou pomnichovskou republiku o dvacet let dříve.

Na Těšínsku žila vlivná německy mluvící menšina (Němci a Židé) - ve městech někdy až 30% - která sympatizovala spíše s Československem. Němci byli povětšinou bývalí Rakušané. Úloha německy mluvícího obyvatelstva v tehdejších událostech není historicky asi moc prozkoumána, mě dostupné polské prameny se o nich téměř nezmiňují.

V. Heidlerová 5.3.2011 16:07

Re: Evropská historická lež

Pómňjat psy atamany - pomňjat polskije pany konarmejskije naši klinki!

K. Filek 4.3.2011 7:22

Fajne je být.....

Také se říkalo,že dobré je být polákem,ale v Československu.Pane asi nevíte co dělali místní poláci po 38r.a záboru našeho územi.

K. Janyška 4.3.2011 8:55

Re: Fajne je být.....

...Ostravica - granica ! Dzp.

B. Hudzieczek 4.3.2011 9:44

Re: Fajne je být.....

Po dvaceti letech ponižování od povětšinou dosazených přistěhovavších se státních úředníků...

Záležitostem Těšínska dluží historici obou národů hodně, ti čeští o trochu víc. Co víte kupř. o tom, že Benešova diplomacie už od jara 1938 vedla jednání o odstoupení Těšínska a v týdnu před podepsáním Mnichovské dohody oficiálním dopisem požádal polského prezidenta Moścického o úpravu hranic ve prospěch Polska? Měl si tak krýt polské křídlo v případném konfliktu s Německem

http://www.zaolzie.org/zaolzie2008/200808/PBI200808.htm

Po Mnichovu stála polská vláda před otázkou, jak se zachovat vůči svým rodákům za Olzou - usoudili, že pokud je nedokáže před německou agresí ochránit československý stát, bude lépe, připojit toto území k Polsku.   Takových bílých míst je v záležitostech kolem Těšínska spousta - jinak se o stejné historii učí v české a jinak v polské škole. Byť obě sídlí v jedné budově.

 Je ostuda, že dvacet let po roce 1989 nenašly obě strany v této záležitosti společnou řeč. Jenom to nahrává na smeč radikálům z obou stran.

B. Brousková 4.3.2011 17:06

Re: Fajne je být.....

" Těšínsko bylo černým stínem mezi těmito dvěma bratranci ( Čechy a Poláky)..Na neštěstí byla ještě vážnější překážka nežli Těšínsko. Bylo to povšechné stanovisko Poláků, kteří se dívali na Čechy a zejména na Slováky jako na nižší rasu. V tomto směru měli tytéž instnkty Herrenvolku jako nacisté. Mnozí z nich si nepřáli polsko-československou konfederaci, nýbrž česko-polský stát, kde Polsko jako velmoc by bylo vládnoucí. Nakonec CCCP rozbil londýnskou polskou vládu a s ní všechno předběžné dílo polsko -československého výboru.Kongeniální velikášství založené spíše na romantismu než na skutečnostech, bylo hlavní příčinou tragedie Polska v dějinách".    Sir Robert Bruce Lockhart  (byl podle jeho vlastních slov jakýmsi "styčným důstojníkem" za druhé světové mezi Benešem a britskou vládou)  Comes the reckoning  Putnam Comp. London 1947