18.9.2020 | Svátek má Kryštof


SPOLEČNOST: Žádné soukromí není

6.8.2020

Korona se nám vsunula do popředí pozornosti, ale už to je zcela jiné než před třemi měsíci. Epidemie ztratila tu romantickou charakteristiku invaze Marťanů. Kdybych měl ten rozdíl vyjádřit lapidárně, pak asi tak, že je to v podstatě totéž, jenomže se toho lidi míň bojí.

Není to jenom v lidech, abych byl spravedlivý v úsudku, protože těch patetických smrtelných případů je přece jenom podstatně míň. Spíš je to – a záměrně užívám lidového gramatického tvaru – votrava než tragedie, votrava s přídechem grotesky. Komické prvky lze dokumentovat na medializovaném případu klubu Techtle Mechtle. Mimochodem, adept na zápis do knihy rekordů v kategorii Nejefektivnější reklamní kampaň je nákup toho brčka, které si techtlíři mechtlíři toho veselého večera podávali. Klub dnes zná celá republika a neexistuje negativní reklama, jen reklama.

Se zájmem a sympatiemi jsem v pátek v rádiu vyslechl rozhovor s profesorem Alexi Šedo. Nastoupí jako náměstek ministra zdravotnictví a mimo jiné mluvil o e-roušce a chytré karanténě a to je něco, co mě moc zajímá. Velice podpořil myšlenku E-roušky a to je taky něco, co mě moc zajímá. Mám ji v mobilu instalovanou a v aplikaci Mapy jsem si taky zapnul něco, co má sloužit k něčemu kolem epidemie. Profesor Šedo tuhle metodu doporučoval a mluvil o potřebě propagace: zatím má e-roušku snad jen dvě stě tisíc lidí a to je fakt hodně málo. Mluvil o tom, že by ji lidé veřejně činní měli podporovat.

Naprosto s ním souhlasím. Jenže potíž je v tom, že lidé veřejně činní si obvykle žádají potlesk. Následuje hádanka: větší potlesk získáte, když vládní doporučení a) prohlásíte za podfuk a pokus o buzeraci a o aplikaci Velkého bratra, b) za rozumné, levné a efektivní řešení?

Správná je odpověď a). Toho Orwella nám byl čert dlužen. Slogan o Velkém bratru, který nás vidí, je zneužíván stejně často jako pojem nácek a rasista.

Cesta k potlesku je snadná. Stoupněte si na pařez a začněte povykovat, že je soukromí veřejnosti ohroženo. Plynou z toho idiocie typu GDPR a povinné odkliknutí přísežného prohlášení, že nám nevadí cookies na webové stránce. Přitom žádné soukromí není.

Pokud byste chtěli mít opravdu nedotknutelné soukromí, oblečte se do koží a odejděte do lesa a vykutejte si tam zemljanku. Budete si soukromí užívat, dokud na vás nepřijde hajnej. Ale ve městě s mobilním telefonem v kapse a platební kartou v peněžence nemáte nic, co by soukromí vzdáleně připomínalo. Stačí spláchnout hajzl a umýt si ruce a máte po soukromí – copak Piráti nenavrhovali fízlovat nepoužívané byty podle spotřeby vody a elektřiny? Jedete autem do Horní Dolní a cedule vám oznámí, že váš vůz AB 12-24 jede 48 km za hodinu, děkujeme. Jedete po dálnici a...

Není žádné soukromí. E-rouška vám z něho neukrojí, protože není z čeho ukrajovat. Nainstalujte si ji.

LN, 3.8.2020

Neff.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.