30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


SPOLEČNOST: My čistí a nevinní

14.11.2013

Před několika dny jsme si mohli přečíst v jistém týdeníku rozhovor s čerstvým nositelem Státní ceny za literaturu. Jeho jméno v tomto případě není důležité. Taková cena se neudílí hned tak každému a je pochopitelné, že čtenáře zajímají i názory jejího čerstvého nositele. Ten v úvodu rozhovoru totiž prohlásil, že mu nebylo dobře, když přebíral cenu zrovna od zástupce této vlády. Na takový názor má nesporně právo. A tak nebylo divu, že druhá otázka redakce zněla takto:

A jak vnímáte současný český stát?

Laureát odpověděl doslova:

"Rozhodující moc je už delší dobu v rukou neuvěřitelné sebranky a osa Klaus - Zeman ji smutně charakterizuje. Za posledních dvacet let se mocným podařilo vytvořit jakési uzavřené okruhy lidí, které si moc pouze předávají nebo kradou. Z velké části jsou to cyničtí pragmatici, lidé, kteří v sobě nemají žádný větší rozměr, který by šel přes jejich plat, přes jejich vymezené volební období a zisky. Výsledek takové politiky je tristní a tvoří hrůzostrašné klima, lidé mohou v přímém přenosu sledovat tuhle redukci politiky na udržení moci, která není prostředkem k nápravě věcí, ale sama o sobě jediným cílem."

Normálně jsem tuto odpověď zaregistroval, pravděpodobně bych ji tak neformuloval, ale pokud jde o podstatu, tedy o to, co chtěl odpovídající vyjádřit, asi bych na první pohled neměl zvláštní připomínky. Vzpomněl jsem si na tuto odpověď několik dní poté, když jsem si přečetl na internetu zprávu jiného druhu.

Zněla takto:

Zlínský kraj – Lékaři a lékárníci z Valašska zřejmě podváděli s recepty na léky, mohli si přijít až na 15 milionů korun. Systém údajně fungoval tak, že vypsali recept pro zdravého a nic netušícího pacienta, odnesli ho spřátelenému lékárníkovi a získali pak peníze od pojišťovny. Případ řeší zlínští kriminalisté, prověřují záznamy více než tří tisícovek lidí. Případ se údajně vyšetřuje od léta 2011, původně šlo o podezření na jedinou lékárnu ve Valašském Meziříčí. Postupně se však rozšířilo na nejméně další dvě lékárny v Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm a několik lékařů. Poškozených je několik pojišťoven.

A pár dní poté přišla druhá:

Podvedl jste pojišťovnu o 20 miliónů, přečetl si v obvinění lékař z Plzeňska. Soukromý chirurg na severním Plzeňsku se katapultoval do čela žebříčku lékařů, kteří fixlováním s údaji o ošetřených pacientech způsobili zdravotním pojišťovnám největší finanční škody. Podle policie oblafl Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra (ZPMV) a připravil ji o desítky miliónů korun. Hrozí mu až 10 let vězení. Trestní stíhání potvrdila Právu náměstkyně plzeňské krajské státní zástupkyně."Na základě výsledků prověřování je dáno důvodné podezření, že tento lékař vykazoval zdravotnické výkony, pro jejichž poskytování nesplňoval podmínky. Ve výkazech o tom uváděl nepravdivé údaje," uvedla. Podle ní mu pojišťovna neoprávněně vyplatila částku přesahující 20 miliónů korun. "Jednání obviněného je kvalifikováno jako pokračující zvlášť závažný zločin podvodu, kde je trestní sazba až 10 let vězení," dodala žalobkyně.

Schválně neuvádím v těch zprávách identifikační znaky, abych to nemusel udělat i v dalších textech, které mě deprimovaly zcela. Výborný hudební publicista Pavel Klusák (*1969) zveřejnil v posledním vydání Orientace (příloha sobotních Lidových novin) jako vždy perfektní článek týkající se nějakých hudebních problémů, tentokrát plagiátů v hudbě. Tedy podvodům, díky jimž se také vydělává. Mimo jeho text je na téže straně pět noticek nazvaných 5x Plagiát český.

Není tedy zřejmé, je-li autorem noticek také pan Klusák, leč dá se předpokládat minimálně to, že mu nevadily umístěné u jeho textu. Takže asi s jejich pravdivostí nemá problém. Co se v těchto notickách dozvíme?

Jistý český autor si v hitu pro Lucii Bílou vypůjčil rytmický základ a sound od Prince (Alphabet Street). Tentýž autor pro film Válka barev napsal až moc věrné variace na soundtrack Angela Badalamentiho k Lynchovu městečku Twin Peaks.

Melodie písně " Podej mi ruku a projdem Václavák" je prý popfolkový song Ralpha McTella s názvem Streets of London. Pod autorství melodie písně se ovšem podepsal český skladatel.

Titulkovou melodii televizního seriálu Rodáci ukradli čeští producenti z filmu Dobrodružství rabína Jacoba z roku 1973, v němž titulní roli ztvárnil Louis de Funés.

Song Leonarda Cohena Paper-Thin Hotel (1977) je vlastně známá Levandulová. A zrovna tak prý byla ukradena hudba pro seriál Dobrodružství kriminalistiky, pro píseň Lásko má já stůňu a původní prý není ani ústřední hudba pro Cirkus Humberto. Tu štípli Lynchovi z filmu Sloní muž.

Nu a jaké otázky člověka napadnou ve chvíli, kdy si dá pod sebe všechny tyto zprávy, je nasnadě. Takže je asi jednodušší tvrdit, že by v téhle zemi bylo všechno v pořádku, jen kdyby ti nahoře tolik nekradli.