3.8.2020 | Svátek má Miluše


SPOLEČNOST: Ministerstvo omluvy

18.2.2020

„Rozmohl se nám tady takový nešvar,“ prohlásila by paní Holubová o dnešní době. A nešlo o to napsané slůvko na tabuli, které používá i Šebková.

Pamatuji z dob, kdy jsem četl francouzské romanopisce. Popisovali dobu, kdy čest byla nad zákonem a dané slovo svaté. Když se objevil padouch, který se nechoval dle tehdejších zvyklostí, vždy se našel hrdina, jenž jej vyzval k souboji v Bouloňském lesíku za ranního kuropění. Pravda, vždy měl zpočátku navrch ten ničema, který druhému prve naznačil cosi ošklivého o jeho povaze a cti. Nicméně jak Victor Hugo, Alexandre Dumas a další nakonec po divokých peripetiích nechali lumpa proklát kordem a předpokládaný outsider nakonec zvítězil, případně spočinul v náručí sličné hraběnky, pokud zrovna bránil její čest.

I v dobách pozdějších na Západě zvaném divoký bylo řešení urážky prováděno neodkladně a na nejbližším místě, zpravidla před saloonem, kde po chvíli mhouření očí opět oba hrdinové tasili své Smith and Wessony a padouch to koupil o zlomek vteřiny dříve než klaďas.

Ty krásné časy jsou pryč. Ne, že by urážky a osočování zmizely s pokrokem, ale vše je jaksi sofistikovanější. Stačí, když někdo v bulváru řekne něco nehezkého o celebritě, a pak se dozvíme, že po soudních přích na různých úrovních se nakonec dostalo osočenému satisfakce v podobě oběživa. Padouch není proklán ani skolen, jen je nucen pustit žilou svému kontu. Je to trochu škoda, protože případná live show, kdy ničema dostává nakládačku třeba od Vémoly, by jistě byla ve sledovanosti vyšší než celý Týden s Jaromírem Soukupem.

Každé pravidlo má však své výjimky. My máme jen jednu, avšak významnou. Mezi našimi občany (k 30. září 2019 jich bylo 10 681 161) existuje jediný, který může zcela beztrestně urážet a lhát, aniž by byl vyzván ne snad k souboji (šílená představa), ale ani k tomu, aby otevřel portmonku a vysázel po rozhodnutí soudce na stůl patřičný balík. Pokud se postižený domůže svého práva, je nakonec uvedeno, že platit bude ministerstvo financí, tedy všichni občané tohoto státu vyjma toho, který urážku či lež vyřkl.

Jelikož z patofysiologie víme, že vliv etylalkoholu na neurony šedé kůry není zrovna pozitivní, lze očekávat, že podobných urážek našich občanů a vypouštěných lží bude spíše přibývat. A protože to nic pomlouvajícího a lháře v jedné osobě nic nestojí, bude ministerstvo financí v době, kdy bude zavaleno dalším přívalem účtenek z další vlny EET, muset řešit tyto patálie jaksi nad plán.

Proto by bylo vhodné zavést na dobu zbývajících cca 3 let, 21 dní, 10 hodin a 51 minut (psáno dne 14.2.2020 v 13:09) Ministerstvo omluvy, kde bude patřičný sbor úředníků přijímat dopisy pomluvených a osočených občanů České republiky a které po zkráceném soudním řízení uspokojí žadatele finanční dávkou spolu s předdefinovaným omluvným dopisem, v němž žadateli vysvětlí celou situaci a přiloží psychologický posudek onoho výjimečného jedince.

Lze očekávat, že značná část občanů po přečtení předmětného posudku ustoupí od požadavku na finanční kompensaci, a to čistě z etických důvodů, což by mělo při předpokládané frekvenci stížností pozitivní vliv na státní rozpočet.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.