Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Kurvítko nevymontuješ

Jak chcete někoho odsoudit za zlý úmysl, když ho dovede obratem vysvětlit jako úmysl dobrý?

Ve Francii nově hrozí až dva roky vězení každému, kdo by z „ekonomických důvodů“ cíleně zkrátil životnost jakéhokoliv výrobku. Dík novince prorazilo do českých médií hlavního proudu slovo „kurvítko“ – byť ČT mluví o „kazítku“ – a zabydlelo se v nich jako líbivý symbol střetu zlých firem a chudáků zákazníků. I u kurvítek ovšem platí, že je lepší svého nepřítele nejdřív poznat, než mu vyhlásíte válku. Tři věci stojí za to připomenout:

1. Jen minimum „kurvítek“ jsou „záhadné čipy“ nebo „mysteriozní součástky“

Slovo „kurvítko“ evokuje hmatatelnou součástku: podle anekdoty je to ten dílek, který po rozložení a složení přístroje nikam nepasuje a věc funguje dál i bez něj (a líp). Běžně se o něm mluví jako o „záhadném čipu“ nebo „mysteriozní součástce“. Nejblíž jsou téhle zavádějící představě počitadla vytisknutých stránek v zásobnících inkoustu, které toner někdy zablokují dřív, než by skutečně došel. Na takové zjevné naschvály může francouzský zákon platit dobře.

Problém ale je, že drtivá většina kurvítek nejsou součástky, které když vyšetřovatel hodí na stůl, tak se obžalovaný sesype a začne zpívat. Přesnější je mluvit o plánovaném zastarávání, které můžete obstarat elegantnějšími způsoby než samodestrukčním dílkem. Pokud chcete, aby si lidé došli pro nový telefon za dva roky, a ne za pět let, tak do něj připájíte baterii napevno, pokryjete ho křehkým sklem a budete neustále vyvíjet nové a lepší verze systému, který tři roky staré železo neutáhne.

Legenda o vyčůrané samodestrukční součástce žije hlavně díky kognitivnímu klamu: spotřebitelé, kterým se něco rozbije přesně týden po konci záruky, jsou pochopitelně mnohem víc slyšet než ti, kterým se to samé porouchá ještě v záruce, natož neporouchá vůbec.

2. Věci dřív nemívaly tak úžasnou výdrž, jak si myslíte

„Babička má tatramatku čtyřicet let, a jak pere!“ – „Kdepak Volkswagen Brouk, to je držák!“ – „Z tohohle rádia jsme se dozvěděli o okupaci, který dnešní vydrží půl století?“ – To všechno je další klam: klam přeživších. Pokud si děláte obrázek o trvanlivosti starých výrobků na základě pár nejtrvanlivějších kousků, bude zkreslený. Jak na blogu Nejste tak chytří píše David McRaney, v éře nerozbitného Brouku se vyráběla spousta poruchových modelů, ty ale na rozdíl od pár spolehlivých typů sešly z očí a mysli. Dnešní auta jsou podle něj historicky nejspolehlivější a nejbezpečnější. Nechtěl bych se o tom s ním hádat.

Neidealizujte si časy před globalizací kapitalismu. Na plánovaném zastarávání žárovek se kartel jejich výrobců dohodl už v roce 1924. V roce 1960 o údajně všudypřítomných kurvítkách vyšla kniha The Waste Makers. Firmám šlo vždycky jenom o zisk, proto se zakládají dnes a zakládaly i dřív.

3. Plánované zastarávání přináší výhody

Kurvítka jsou prý pilířem ekonomiky, protože udržují kolotoč spotřeby a zvyšují HDP. Tomu by šlo možná věřit v centrálně řízeném hospodářství, ale firmám jde skutečně jen o jejich vlastní zisk, abstraktní ekonomický celek je jim ukradený. Potřebují, aby si zákazníci kupovali jejich zboží – a plánované zastarávání v tom může sehrát pozitivní roli. Použití méně trvanlivých materiálů teoreticky znamená nižší koncovou cenu. Nevyměnitelné baterie v elektronice uvolňují ruce designérům. Vyladit nový software tak, aby běžel na starém železe, může být nepřiměřeně drahé.

Tady už francouzský zákon naráží: jak chcete někoho odsoudit za zlý úmysl, když jej dovede obratem vysvětlit jako dobrý úmysl, jako vítanou snahu nabídnout levnější a hezčí zboží?

Jestli má stát do spotřební ekonomiky nějak zasahovat, může si vybrat to, v čem jsou trhy notoricky špatné: například dotlačit spotřebitele i výrobce k recyklaci toho, co po jejich orgiích končí v životním prostředí. Plánované zastarávání je ale příliš vrostlé do konstrukce výrobků i do modelů spotřebního chování, než aby šlo zničit dvěma odstavci zákona. Kurvítko nevymontuješ.

Převzato z magazínu Finmag.cz se souhlasem redakce

Dalibor Matušinský
19. 9. 2024

Účelem Sikelova úřadu není rozsévání dobra mezi černoušky, ale zajištění ekonomických zájmů EU.

Lubomír Stejskal
19. 9. 2024

V úterý 17. září přerušila zpravodajský proud týkající se probíhající vodní pohromy zásadní...

Aston Ondřej Neff
19. 9. 2024

Voda na mnoha místech stoupá, jinde opadá a odhaluje ohromující rozsah škod. Zabránit přírodním...

Ondřej Neff
19. 9. 2024

Osud to zařídil, že jsem vždycky bydlel daleko od vody, po většinu života dokonce na kopci.

Tomáš Břicháček
19. 9. 2024

EU se ke konkurenceschopnosti ani neproreguluje, ani neprodotuje, nekoupí si ji na dluh, ani ji...

Aston Ondřej Neff
18. 9. 2024

Bude to energetika… bude to obchod… Nakonec to pro Jozefa Síkelu je komisariát pro partnerství a...

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Jan Kovanic
18. 9. 2024

Dánové (a Uršula) chtějí zachránit planetu elektromobily, které mají „nulové emise“. Čím je budou...

Aston Ondřej Neff
19. 9. 2024

Voda na mnoha místech stoupá, jinde opadá a odhaluje ohromující rozsah škod. Zabránit přírodním...

jla Jiří Lacina
19. 9. 2024

Americký výrobce letadel Boeing ve Spojených státech dočasně propustí řadu zaměstnanců, pro které...

ČTK, kh Kateřina Havlická
19. 9. 2024

Několik bývalých zaměstnankyň obchodního domu Harrods v Londýně tvrdí, že je znásilnil či sexuálně...

Tomáš Vlach
19. 9. 2024

I přes veškerý rozsah tragédie ukázaly povodně i pozitivní věci – je to míra lidské solidarity, kdy...

ČTK, Lidovky.cz
19. 9. 2024

Výbuchy tisíců komunikátorů v úterý a ve středu v Libanonu byly bezprecedentní ranou pro hnutí...

Lidovky.cz, jip Jiří Punčochář, ČTK
19. 9. 2024

Policejní potápěči ze Svratky v Brně vytáhli mrtvého muže. Potápěči tělo muže středního věku z řeky...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz