2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kurvítko nevymontuješ

Ve Francii nově hrozí až dva roky vězení každému, kdo by z „ekonomických důvodů“ cíleně zkrátil životnost jakéhokoliv výrobku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Nováků 5.3.2015 16:35

Chceme levné

Chceme levné věci a producenti chtějí vydělat. A tak vyrábí tak, aby to sotva vydrželo záruční dobu (v různých státech). A zvlášť u elektroniky je to jasné, pokrok jde tak rychle dopředu, že kdo bych chtěl super odolný notebook, který vydrží povoděň a požár najednou, když za pět let již nebude výkonostně stačit.

Š. Hašek 3.3.2015 21:59

Francie náš vzor.

Doufám, že nikoliv.

"Závidím" těm věřičům politických opatření socialistických vlád, kteří doufají, že ty vlády mají na mysli samozřejmě jen "blaho lidu". Lid vždycky věřil křiklounům.

Teď jen "de vo to", aby potom někdo ještě byl ochoten pod diktátem komunistických moudrařů vůbec něco kloudného vyrábět. Ach, ta hnusná konkurence! Ach, ty krásné Státní plánovací komise! A knihy přání a stížností! A ty fronty na čočku! Zjednodušeno.

Prostě dokud nebude předložen výrobek, rozebraný do posledního šroubečku (potravina rozebraná polarograficky), nehne se ani kolo. A do vězení! Jen kupředu!

P. Vaňura 3.3.2015 20:50

Problém představují NÁHRADNÍ DÍLY.

Pokud by platilo to, co dříve, že náhradní díl musí být na trhu ještě 10 let po ukončení produkce výrobku, mnoho věcí by si pak člověk opravil dokonce sám! Ještě bych upozornil na někdy úmyslnou nekompatibilitu novějšího a staršího výrobku.

Např., pokud bych do svého 10 let starého mobilu Siemens sehnal baterii, používal bych ho dodnes. Pokročilé funkce nepoužívám, protože jsem líný se je učit a k telefonování stačil i ten 10 let starý mobil!

J. Slaba 3.3.2015 23:07

Re: Problém představují NÁHRADNÍ DÍLY.

Mám zastřihávač vlasů, asi tak čtyři roky od koupě, už se mi poněkud otupil odnímatelný nůž. V Čechách už se neprodává ani tento strojek, ani náhradní nůž k němu. V zahraničí  se náhradní díl dá objednat, ale vyšlo by to dráž, než si koupit nový srovnatelný strojek. Je mi líto vyhodit fungující věc a tak se holt budu pižlat, dokud se nůž neotupí úplně.

L. Novák 3.3.2015 18:21

Kazítko (...) je výmyslem zastánců teorií spiknutí

V případě např. žárovek se jedná o zjevný nesmysl.

K. Janyška 3.3.2015 11:45

No právě, musí se hodnotit úmysl správný a ne dobrý nebo

špatný. Ty jsou jak pro koho. Takže mazejte všichni ke Kompozitivní teorii, jinak budete plácat pořád takové kraviny, jaké plácáte doteď... Dzp.

P. Čulík 3.3.2015 9:25

A co sedláckým rozumem?

Proč by výrobci schválně snižovali kvalitu a životnost svých výrobků, když je malá pravděpodobnost, že si zákazník zase koupí jejich výrobek, když ho zklamal a na trhu je výběr od konkurence? Aby nahnali zákazníka ke konkurenci?

Realita je daleko prostší: zákazník hledá nízkou cenu, navíc cena na trhu stejně mnohdy kvalitu nezaručí.

Tak proč vyrábět mobil, co vydrží deset let, když je za tři roky technicky zastaralý a nová značková baterie stojí 1/4 nového mobilu? Nač vyrábět auta na půl milionu kilometrů, když nejvíce aut se prodá přes tříletý leasing?

Nevymýšlejte složitá spiknutí, firmy vyrábějí, to co zákazníci chtějí v poměru cena/výkon.

I. Pujman 3.3.2015 6:20

Svého času

v USA údajně uzákonili podmínku pro výrobce automobilů, že se auto nesmí porouchat při nárazu rychlostí do cca 8 km za hodinu. Přišlo se totiž na to, že výrobci se mezi sebou dohodli a progamově vyráběli auta tak, aby i v těchto malých rychlostech docházelo k významným škodám na autech - pro opravny a servisy a nákup nutných náhradních dílů. Stát na to přišel - a vyřešil. Dnes na to přišel- a hlásá, že je to třeba podporovat, protože roste spotřeba. Větší opovrhování obyčejnými lidmi snad ani není.

P. Čulík 3.3.2015 9:54

Re: Svého času

To jste sáhl hodně hluboko do historie, do začátku 70tých let v USA.

Tam museli výrobci vybavit vozy předním nárazníkem snášejícím náraz rychlostí 5 mil/hod, zadním 2,5 mil/hod, aby auto zůstalo pojízdné a nebyly zničeny důležité komponenty. Výrobci na tom těžko mohli zbohatnout, protože na bouračkách mohly profitovat leda opravny a výrobci příslušenství, které od nich výrobci stejně nakupují.:-).

http://en.wikipedia.org/wiki/Bumper_%28automobile%29

Je rozdíl to aplikovat u velkého auta s rámovou konstrukcí a fiatem 500 se samonosnou karoserií.

Zavedlo se to proto, aby se omezily škody a pojistné plnění. Výsledkem ovšem bylo zdražení aut. Tak nakonec naopak díky tomuto opatření mohli výrobci profitovat, jestliže jejich marže je % z ceny:-)

J. Brunner 3.3.2015 3:29

Tatramatky

ty zepředu plněné nechci pomlouvat, prala u nás dlouho, ale čas od času potřebovala ledacos opravit. Současné, některé, pračky jsou rozhodně lepší.

L. Novák 3.3.2015 18:24

Re: Tatramatky

Sousedce se bájná tatramatka pokazila (proděravěná - prorezlá nádoba) týden po skončení záruční doby. Socialistický šlendrián.

B. Uhlich 3.3.2015 0:33

Njn.. tady se vždy hledají nejjednodušší řešení..

.. a přitom je pravda daleko jednodušší než by si jeden myslel. Nehledejme "kazítka", hledejme spíš důvody proč kupujeme výrobky, jejichž výrobní cena je někde okolo 10...20 dolarů. Možná, že tu řada lidí nerozumí technologiím, ale asi by se už mohlo obecně lidem rozsvítit, že za málo peněz není jen málo muziky, ale taky málo kvality.  (i když uznávám, že někdy je málo kvality i za hodně peněz... :-(  )

Ale fakt je, že tzv.mizerná výroba zatěžuje prostředí poměrně značně a to i za podmínek, že se věci likvidují ekologicky. Přeci jen plýtvat na výrobu něčeho energii, pak to přepravovat přes půl zeměkoule, pak tím naštvat zákazníka a opět to nějak přepravovat k likvidaci si myslím, že je pýtvání i když Vám ledaskdo tvrdí , že není.

Nesouhlasím s autorem v posledním odstavci, že by věc napravil požadavek, aby se výrobci sami sanažili, o kvalitu, kdyby byli nuceni zařídit likvidaci špatných výrobků..jenže to je problém, protože systém likvidace je dnes takový, že takovou zpětnou vazbu neumožňuje...naopak, systém likvidací (např. elektroodpadu) se tak vymkl jakékoliv kontrole tak, že jemu dokonce vyhovuje, aby produkce eketroodpadu se zvyšovala každý rok třeba o řád. Byly vyvinuty technologie, které umožní "zmizet" statisícům tun eletroodpadu a nikoho dnes ani nenapadne si položit otázku co se s tím vlastně opravdu děje a tak se právě stalo, že se tím zlikvidovala posední pojistka bezuzdné výroby šmejdů. Tak firmy mohou libovolně produkovat aniž by nesly nějaké následky toho, že z velké části vyrábí odpad.  Tak to bohužel je.....

J. Fleiszner 3.3.2015 7:15

Re: Njn.. tady se vždy hledají nejjednodušší řešení..

Máte pravdu v tom, že i drahé věci často nejsou kvalitní. Recenze píšou jen nespokojenci kterým se věc rozbyla a obchodní zástupci nebo prodejci, kteří ji nekriticky chválí. Vyznat se v tom moc nedá. Často se také platí design, ale kvalita materiálů je šílená (no-name elektrické nářadí).

J. Schwarz 3.3.2015 15:23

Re: Njn.. tady se vždy hledají nejjednodušší řešení..

ve spotřebitelských testech málokdy zvítězí drahý značkový výrobek - alespoň pokud jde o spotřební zboží do domácnosti.

R. Langer 3.3.2015 9:09

Re: Njn.. tady se vždy hledají nejjednodušší řešení..

Problém je, že ta cena často ani zdaleka není 10-20 USD, ale ta kvalita ano. :-(

Š. Hašek 3.3.2015 22:33

Re: Njn.. tady se vždy hledají nejjednodušší řešení..

Šmejd byl vždycky.

Nejvíc jej bylo, když strany a vlády usilovaly "obrzákony", aby byla zaručena "kvalita pro všechen pracující lid". A je to tady zas. Prosím neplést s občasným soudním rozhodnutím, které klepne někoho (výrobce) přes prsty. To by mělo spolu s konkurencí stačit. Mně tedy ano. Sockomunistům nestačí ani náhodou. Tesconovákům také.