Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SLANÝ: Pro petici za petlici

diskuse (42)
Před rokem proběhl ve Slaném konkurz na místo ředitele místního gymnázia, v kterém byl ve funkci opět potvrzen dosavadní ředitel Milan Dundr. Část studentů byla přesvědčena o tom, že škola pod jeho vedením dlouhodobě upadá, a svůj nesouhlas s výsledkem konkurzu vyjádřila peticí Zachraňme gymnázium.

Kriminální policie stíhá studenty za veřejnou kritiku

Před rokem proběhl ve Slaném konkurz na místo ředitele místního gymnázia, v kterém byl ve funkci opět potvrzen dosavadní ředitel Milan Dundr. Část studentů byla přesvědčena o tom, že škola pod jeho vedením dlouhodobě upadá, a svůj nesouhlas s výsledkem konkurzu vyjádřila peticí Zachraňme gymnázium.

Vyznění petice bylo emotivní a řadu hodnocení v petici obsažených bylo obtížné nezávisle ověřit, a tak jsem patřil k lidem, kteří ji nepodepsali, ačkoliv jsem s některými body souhlasil.

Na první pohled vše vypadá jako obyčejný příběh, který by se mohl stát kdekoliv. Mladá generace je vždy kritická, část dnešních studentů je ochotná veřejně bránit svoje názory a volí k tomu prostředky, které nejsou možná nejvhodnější. Očekával bych, že vedení školy se k takové situaci postaví čelem a přiměřenými prostředky se bude proti kritice bránit.

Trestní oznámení podané v souvislosti s peticí ředitelem gymnázia mi však rozhodně jako přiměřený prostředek nepřipadá. Ledaže by petice obsahovala urážky a do očí bijící lži. Jenže petice je sice emotivní, ale urážky v ní nejsou. A lži? Aby člověk lhal, musí vědět, že neříká pravdu. Ačkoliv před rokem jsem o řadě věcí nevěděl, dnes jsem si jistý, že studenti byli vnitřně přesvědčeni o tom, že píší pravdu.

Ředitel a jeho zástupce se však také odvolávají na diskuzi na sociální síti Facebook a všichni víme, jak takové diskuze občas vypadají. Několikrát jsem si diskuzi přečetl a vypsal si všechny příspěvky odpůrců současného ředitele - viz zde. A její obsah mne skutečně překvapil. Vysoká úroveň, na které jsou studenti schopni diskutovat, snaha vyjadřovat se slušně a moderovat případné výstřelky, to vše je možné doporučit i mnohem starším diskutujícím. Možná nejsilnější osobní urážka pana ředitele byla: "... tak jsem si taky myslel, že je to buď školník, nebo údržbář ...", což mi opravdu jako hrubý osobní útok nepřipadá.

Ředitel školy tedy podal trestní oznámení, o kterém jsem přesvědčen, že jeho účelem byla pomsta studentům a zastrašení další kritiky. Žijeme však v demokracii, a tak bych očekával, že policie trestní oznámení přijme, provede předběžná šetření a na základě poznatků je během několika týdnů odloží jako neopodstatněné. Dnes už vím, že bych ve svém věku pohádkám věřit neměl, i když se moc pěkně poslouchají.

Kriminální policie případ neodložila a během několika měsíců převzali členové petičního výboru Lenka Brtinská a Jan Kopecký podezření ze spáchání trestného činu. Je tedy zřejmé, že policie shledala ve výše zmíněné petici dostatečné důvody pro spáchání trestního činu, protože Lenka Brtinská se do diskuze na Facebooku vůbec nezapojila.

A z pohádky se stává drama. Na straně ředitele i studentů svědčí bývalí a současní učitelé. Policie prokazuje nebývalý takt tím, že si pro svědkyni na straně studentů přijde přímo do vyučovací hodiny v doprovodu ředitele. Vedení školy po městě šíří, že studenti byli zneužiti neúspěšnou kandidátkou a vlastně o ně vůbec nejde. Poté, co jsem se zapojil do aktivit ve prospěch studentů, jsem se s protikandidátkou spřátelil, takže můj pohled je již zaujatý, nicméně si ji nedovedu představit, jak přemlouvá studenty k sepsání petice, aniž se sama stane členem petičního výboru.

Končí květen a z dramatu je seriál, jehož závěrečný díl je v nedohlednu. Vyšetřování stále pokračuje, ředitel dál vede gymnázium, učitelům, kteří se veřejně postavili na stranu studentů, hrozí výpověď. Minulý týden byla například udělena ředitelem gymnázia písemná důtka za to, že protikandidátka omylem uvedla ve zprávě číslo nesprávného certifikátu, zatímco zkoušení sedmnácti maturantů z českého jazyka během jediného dne je bráno jako samozřejmost.

Cítím jako svoji povinnost na vyšetřování nadále upozorňovat všemi dostupnými prostředky a chtěl bych vás požádat o totéž. Bližší informace o petici a jejím vyšetřování naleznete na adrese Újma za petici.

Lidé se mne občas ptají, o co mi vlastně jde. Myslím, že řadě čtenářů mé pohnutky vysvětlovat nemusím, ale abych neuhýbal, tak veřejně odpovím. Většina lidí má přirozenou potřebu bránit slabší a já nejsem výjimkou. Silně ale pociťuji i prvek sebeobrany. Žít ve společnosti, v které odměnou za veřejně projevený názor bude rok trestního stíhání, bych opravdu nechtěl.

Dokument
12. 7. 2024

Kromě vojenské podpory, na kterou se vztahuje tento slib, mají spojenci v úmyslu nadále poskytovat...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Ivo Fencl
12. 7. 2024

Francouzi připravili novou adaptaci Dumasova klasického románu o pomstě a viděl jsem ji. S...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Bartoň
12. 7. 2024

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom,...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
9. 7. 2024

Nepamatuji, že by někdy v minulosti byly volby v těchto zemích sledovány tak pozorně, jako letos....

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

V ruské Moskevské oblasti se v pátek zřítil dopravní letoun Suchoj Superjet 100. Na jeho palubě...

kroc Tereza Krocová
12. 7. 2024

Do Česka opět dorazily bouřky. Postupují zejména přes jih Čech. Ve Strakonicích voda zaplavila...

Miroslav Petr
12. 7. 2024

Až do letoška dopravoval státem ovládaný provozovatel ropovodů společnost MERO do Česka ropu pro...

Romana Černá
12. 7. 2024

Jak uchovat ovoce na zimu? Způsobů je hned několik: pod víčkem sklenice, v láhvi i sušené. Ne každý...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz