Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Znalecké posudky v medicíně jako never ending story

diskuse (47)
Poslední dobou přibývá dokladů, že znalecká činnost v českém soudnictví je v tragickém stavu. Není spolehlivější způsob, jak zpochybnit důvěru v českou justici.

Poslední dobou přibývá dokladů, že znalecká činnost v českém soudnictví je v tragickém stavu. Není spolehlivější způsob, jak zpochybnit důvěru v českou justici.

Jednání u obvodního soudu Prahy 6 o předčasném propuštění z výkonu trestu pražského lobbisty Romana Janouška konstatovalo, že znalecké posudky o jeho zdravotním stavu byly přinejmenším účelové. Panu Janouškovi byl opakovaně odložen výkon trestu 4,5 roku za to, že opilý srazil svým autem ženu, od místa nehody ujížděl, až byl dostižen Policií ČR. Už jen samotná překvalifikace tohoto činu z pokusu o vraždu na trestný čin ublížení na zdraví byla pro něj velmi laskavá a každý jen trochu myslící jedinec by za to poděkoval. Bližší zde

Pan Janoušek opakovaně dokládal závěry znaleckých posudků, v nichž byl hodnocen jako jedinec krátce před odchodem z tohoto světa. Tragickým faktem zůstává, že se pod tento závěr podepsalo i 8 /slovy osm/ znalců tzv. znaleckého ústavu FN Olomouc, a to přesto, že ani jeden z nich pana Janouška osobně nevyšetřil. Jde o elementární požadavek každého znaleckého posudku, který - pokud osobní vyšetření jmenovaného neobsahuje - lze nazvat s klidným svědomím šmejdem, výtvorem bez ceny. Navíc, případ pana Janouška byl a doposud je mediálně hodně sledovaný, tím spíše byl měl znalec, který si zakládá na své pověsti, být ve svých závěrech velmi důsledný a poctivý. Kulaté razítko se jménem je či spíše by mělo být pečetí kvality a cti daného znalce.

To, že předseda senátu OS pro Prahu 6 nechal pana Janouška ve vězení, bylo možná dáno i tím, že byl konfrontován zmíněnými znaleckými posudky a skutečností, že tento zdravotně devastovaný jedinec jezdí na kole v 30 stupňových vedrech či sjíždí alpské sjezdovky. I nezaujatý laik by našel v těchto dvou skutečnostech rozpor.

Dne 3.8.2022 přinesla média další případ, kdy znalec v oboru psychiatrie psal své posudky o umístění psychicky nemocných v detenčních ústavech bez toho, aby jmenované vyšetřil. Představa, že se člověk neprávem ocitne na uzavřeném psychiatrickém oddělení jen s podezřením na duševní chorobu (kterou může imitovat somatické onemocnění, metabolický problém atd.), je děsivá. Každý si umí představit, co to pro nemocného a jeho rodinu znamená. Média uvedla, že těchto „kvalitních“ posudků od předmětného „znalce“ byly desítky.

Co vede znalce v oboru, aby odváděli zřetelně nekvalitní práci? V současné době je odměna za znaleckou činnost 350,- Kč/hod. Jistě, není to úplně malá částka, nicméně je nutné si uvědomit, že většina znalců tuto činnost provádí ve svém volném čase, o víkendech atd., takže kupříkladu jedna sobota od rána do večera přinese znalci 3500,- Kč brutto. Je nutné si uvědomit, že znalec do posudku vkládá (či měl by vložit), své bohaté znalosti z praxe, z odborné literatury, což je faktická přidaná hodnota, která se nedá získat během pár let. Z tohoto pohledu je na pováženou, je-li tato částka dostačující. Pak se může stát, že znalec nadhodnotí čas, který posudku věnoval a výsledkem je výše popsaný systém „produkce“ posudků, aniž by byl posuzovaný jedinec vyšetřen (což je poměrně náročná činnost, zejména u psychicky nemocných).

Je třeba vyčistit popsaný Augiášův chlív. Soudci by měli trvat na základní podmínce - tedy jednoznačného popisu vyšetření posuzovaného jedince znalcem. Navrhované přezkušování znalců je dle mého problematické (kdo bude posuzovat jejich kvalitu - nějaká komise? kdo v ní bude zasedat? jaká budou kritéria? atd. ). Eliminace těch znalců, kteří opakovaně tento požadavek nedodržují, konfrontace s jiným znalcem, před nímž musí ten první zcela jednoznačně obhájit svůj postoj, který bude podpořen pevnou argumentací.

Jen tyto změny mohou zvrátit současný tragický stav znalců v oboru lékařství

Pozn. 1. Nevyjadřuji se ke znaleckým posudkům v jiných oborech.

Pozn. 2. Autor článku pracoval 20 let jako znalec v oboru lékařství - neurologie.

Psáno pro www.blogosfera.cz

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý, přítel, je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Jiří Čihák
15. 7. 2024

Jestli si po střídání ze speciální vestičky, kterou fotbalisté nosí pod dresem, nestihl vyndat čip,...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Sportovní lezec Adam Ondra obsadil na Světovém poháru v Chamonix šesté místo v obtížnosti. Závod...

Miloslav Novák
14. 7. 2024

Fotbalové mistrovství Evropy vyhrálo Španělsko. Na rekordní čtvrtý titul v historii dosáhlo na...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Ráno u snídaně jsem se ve zpravodajství dočetl, že poslankyni ODS Evu Decroix na Malostranském...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz