10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Zídek 5.8.2022 22:53

Ani po takové šaškárně o "razítko" nepříjdou.... a to nemluvím o trestech.

M. Pivoda 7.8.2022 13:31

Nevyjadřuji se ke konkrétní kauze, protože o ní nic konkrétního nevím.

Obecně lze ale potvrdit, že institucionální setrvačnost je ve státě Česko obrovská. S tím jsem ve svém mládí nepočítal, a to také považuji za svůj největší nedostatek (coby nositel vědeckého titulu v oboru Teorie řízení).

J. David 5.8.2022 21:10

Do "znalečtiny" jsem parkrát zabředl, nemaje sice razítka kulatého, ale jako "znalcův adlát". Vždy ale u soudu pak platilo slovo a kulté razítko "jeho magnificence", neb soudce byl obdobný blb, který i na trojčlenku si nechá povolat znalce z "matfyzu" UK. Meducína, lékař léčí, příroda uzdravuje. Vlezte někdy k felčarovi pro nějaké piňule. Tlak, teplota, rosný bod, pak laboratoř s "píchy píchy" (omdlévám), v krvi vždy něco nezdobného najdou, k následné možné terapii, kapitace i s body ZP se musí vyplatit. Rok mi trvalo, než jsem felčara poslal "do řittti", když jsem se laicky domníval z předepsaných úkonů, že mi spíše léčí rectální hemeroidy, než lehkou srdeční arytmii. Ale kdo ví, vše souvisí se vším. Nu, všici se stáváme "znalci", pouze to kulaté razítko nám chybí, na znalečné palmáre.

D. Uhlár 5.8.2022 19:59

Soudní znalci jsou páchnoucí mršinou naší justice. A vinu na tom mají soudci. Soudce může podat trestní oznámení na skutečnost zjištěnou v průběhu líčení. Pokud budu soudce, a dostanu na stůl dva opačné posudky na jednu věc, zastavím líčení a na oba znalce podám trestní oznámení. A minimálně jeden z nich to musí škaredě odskákat, včetně náhrad všem stranám sporu. Pátý, šestý takto ukřižovaný lžiznalec, a je klid.

J. Macků 7.8.2022 9:54

Přestaňte urážet lidi o kterých nic nevíte. Jestli něco v naší justici páchne po mršině, určitě to nejsou mizerně placení znalci. Systém má řadu možností, jak špatně pracující znalce vyloučit z vykonávání znalecké činnosti. V systému, kde je možno si objednat trestní stíhání, koupit rozsudek je vlastně úroveň znalců nepodstatná. O úrovni odměňování škoda hovořit, za hvězdných Kč 350,- za hodinu těžko sháníte pomocnou sílu na stavbu.

D. Uhlár 7.8.2022 10:02

Za prvé: jak víte, že o nich nic nevím? Za druhé: Chcete říct, že jsou na tom znalci tak mizerně, že předvádějí to, co předvádějí kvůli nízkému znalečnému? Proč to tedy dělají? Za třetí: Oni svými výkony a "výkony" ovlivňují životy vinných, ale i nevinných na roky a roky dopředu, a to prakticky bez odpovědnosti, musí tedy strpět vyšší míru kontroly a nároků na poctivost, než zámečník, prodavačka nebo učitelka. A opět, pokud jim to nevyhovuje, proč to tedy dělají? A nakonec: jak je možné, že na jedno otázku odpoví dva znalci opačně, aniž by to sebemíň zdůvodnili. Ne, názor neměním a mám-li ho změnit, nechť znalci zlepší své výkony.

J. Jurax 5.8.2022 19:21

Stran soudnich znalců doporučuji Sodomková Magdaléna - Matematika zločinu

M. Vaněk 5.8.2022 19:17

Modlit se za pravdomluvné a spravedlivé znalce, v našech justičním Augiášově chlévě, kde jsou do vazby posíláni "ruští dezinformátoři", zatím co covidezinformátoři z vlády, Sněmovny, čt, novy a mediální žumpy všeobecně nikoliv...? Tak tento vtip je za milion... ;-D

D. Polanský 5.8.2022 17:37

To víte, když je někdo u nás profesor, je univerzál, může přednášet, zkoušet a kafrat do všeho. Neomezená svoboda.

J. David 6.8.2022 10:58

Humanitní profesor singulární, nikolivěk technický profesor partikulární. Typologie, prima minister "červená modrá Fiala". Tomu humanitníkovi dát do ruky "šramcír", tak si i přes brejle vypíchne oko. Pekar Adam by mu ho nahradilo (genderově), kulí "světla", jako Bubo bubo.

F. Zrcek 5.8.2022 15:03

Autor nepřehání, situace po přijetí tragické právní úpravy 254/19 Sb. vygradovala ze zoufalé v tragickou. Mám podezření, že úprava byla ušita pro jednu jedinou znaleckou instituci, která ale nemůže zahrnout všechny obory. Důsledky se opravdu daly s jistotou čekat a jediný, kdo neviděl nadcházející právní stav bylo jenom to příslušné ministerstvo.

Soudci, kterých se to týká v první řadě, jen poslušně drželi hubu. Zatím se povedlo jen pozoruhodně málo tragických posudků, kterých si veřejnost všimla. Těch, které nezaznamenala, je sice řádově víc, ale zatím nejsou vidět. Bude jich ovšem lavinovitě přibývat a soudci z nich ještě budou patřičně zoufalí. Jejich náplní práce opravdu není kontrolovat správnost posudku, oni ho potřebují jen pro zdůvodnění rozsudku. Ale: blbý posudek implikuje blbý rozsudek a tam už se nevyvlíknou.

Mauglí v nějaké z knih džunglí říká: Chtěli jste svobodu, tak ji máte. Nažerte se jí, ó vlci!

J. Hrazdil 5.8.2022 14:53

V anglosaskem soudnictvi to pracuje nasledovne:

1. Kazda strana muze zvolit sveho znalce, ktery poskytne soudu sve tzv. credentials (informaci o studiich, vedeckych pracich, jakou praci vykonava atp.). Pokud se jedna o lekarsky problem, duraz se klade na dlouholetou praxi v oboru. Za odbornost ruci registrace v patricne sekci lekarske komory (Royal College).

2. Znalci poskytnou soudu svuj nahled a musi odpovedet dotazy druhe strany. Soudce a porota si vyberou pro ne pravdepodobnejsi verzi.

Neni to samozrejme uplne dokonale, ale je to kazdopadne mensi problem nez co ukazuje clanek.

Nevysetreni pacienta a nasledne sepsani posudku by patrne bylo vysetrovano lekarskou komorou.

D. Polanský 5.8.2022 17:38

Kdyby celý právní systém v USA fungoval jako u nás, USA již nejsou na mapě.

M. Vaněk 5.8.2022 19:20

Uhodil jste hřebíček na hlavičku: náš "systém" je totiž okopírován od toho amerického, a USA už zanedlouho přestanou, tak jak si je pamatujeme, existovat...

M. Pivoda 6.8.2022 17:14

Do tchajwanské vzdušné obranné zóny proniklo 20 čínských letounů, uvedlo tamní ministerstvo obrany. Úřad také zaznamenal aktivitu 14 čínských vojenských lodí v Tchajwanském průlivu. Podle Tchaj-peje čínská letadla a lodě provádějí cvičení simulující útok na hlavní ostrov Tchaj-wanu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/cina-cviceni-tchaj-wan-utok-provokace.A220806_080415_ln_zahranici_rkj

M. Pivoda 5.8.2022 14:24

Politická účelovost není nic nového:

Není spolehlivější způsob, jak zpochybnit důvěru v českou justici. ... konstatovalo, že znalecké posudky o jeho zdravotním stavu byly přinejmenším účelové.

Už v roce 1990 Jeho Magnificence Jiří Zlatuška politickým účelovým expertním posudkem zničil tehdy velmi perspektivní projekt umělé inteligence brněnského docenta matematiky a logiky, Václava Poláka.

Připomenu, že doc. Polák byl v politických čistkách po roce 1968 vyhozen z univerzity Jiřího Zlatušky, aby pak pracoval jako vrátný v brněnském podniku ČSAD. Propracoval se tam na systémového programátora a později, na Slovenské akademii věd, ÚTK, založil onen slibný technologický projekt.

Takže politická účelovost expertních posudků není v Česku nic nového. Amen.

P. Molík 5.8.2022 13:10

Znalci z oborů duševního zdraví, zejména při uplatňování trestního práva podle pokynů prokurátora, si vždy ulehčovali práci pomocí šablon, kde bylo již vše vypsané, akorát se doplnilo jiné jméno a další související nacionále - a znalec měl vyděláno, prokurátor byl spokojen a soud měl "důkaz" k odsouzení lumpa.

J. Rybník 5.8.2022 9:23

Jenom debil napíše půl věty českým jazykem, zbytek anglicky.

A. Mohela 5.8.2022 9:44

Čeština jako otloukánek.

P. Sykora 5.8.2022 10:39

Bingo, na idnes, kam se dokturek opet nacpal, mě diagnostikoval jako kolegu debila, ví, o čem mluví. ..

P. Adámek 5.8.2022 11:22

Nevím, jestli je vám známo, že "The never ending story" byl známý film s ještě známější písní. Představte si článek s titulkem "Velká Británie v duchu God save the Queen". Taky byste mluvil o debilovi, nebo byste se nad slovem "debil" zamyslel?

J. Rybník 5.8.2022 11:37

Ta reakce je na konkrétní článek, ze snad českého prostředí. Nevidím pranic bídného, napsal li by někdo, že má Bůh ochraňovat královnu spolu s českým úvodem této myšlenky. Mimochodem, nemá být v tom případě v nadpisu velké en, citujeme li jméno díla?

O. Mayer 5.8.2022 12:28

.. abyste si z toho ještě nekáknul do podvlíkaček.

P. Sykora 5.8.2022 12:47

Mayer, vítám té mezi nás, debily... Rv

P. Sykora 5.8.2022 12:46

R^

A. Pakosta 5.8.2022 16:01

Tady se ale necituje název díla - slovní spojení "never ending story" je v nadpisu článku použito jako všeobecně známé ustálené rčení či heslo. Jak je vidět, ustálenost a všeobecná známost má své meze někde u rybníka.

J. Jurax 5.8.2022 13:27

Vy neumíte anglicky a smysl titulku Vám uniká? Zkuste překladač Google a bude Vám pomoženo! A pro staromilce a jedince s PC či chytrými mobily si netykající furt zůstávají tištěné slovníky.

A. Mohela 5.8.2022 15:19

Vy jste pochopil úplně kulový.

J. Jurax 5.8.2022 19:09

Vskutku?

D. Uhlár 5.8.2022 20:02

Vskutku. Pamatuju doby, kdy takto uvědomělí jedinci takhle do všeho cpali ruštinu. Většina národa se jim buď smála, nebo je měla za úchylné magory, nebo oboje. Jen oni si mysleli, jak jsou dnešním novojazykem cool. A mimochodem, co si myslet o názorech člověka, který nedokáže vyjádřit myšlenku v jednom, navíc rodném jazyku. Jakoupak asi mají jeho názory hodnotu?