26.2.2020 | Svátek má Dorota


PRÁVO: Chvaletické otazníky

7.10.2016

Na ten asi největší upozornil dnes (5/10) na serveru Svobodné fórum Vilém Besser. Stačí přejet očima nadpis: Před teroristy jsme prý chráněni, ale aktivisté si dělají, co chtějí.

Podniky podobné chvaletické elektrárně se řídí celou řadou vnitřních i celostátně platných norem, předpisů a vyhlášek. Zaměstnanci jsou při jejich nedodržování nekompromisně postihováni.

Například: máte-li to „štestí“, že tam, kde je předepsáno nošení ochranných přileb, narazíte na nadřízeného, inspektora bezpečnosti práce nebo báňského úřadu, „flastr“ vás nemine. I kdybyste argumentovali tím, že je to “vaše věc“, případně poukazovali na to, že v daném prostoru vám nic nehrozí, trestu neuniknete. (Je to totéž jako za volantem nerespektovat červenou a hájit se tím, že široko daleko „nic nejelo“.)

Zmíněný komentátor Besser nabízí toto srovnání: Pokud budete špatně parkovat, dostanete se do velkých problémů se strážníky, ale když obsadíte soukromý objekt a budete v něm přebývat, maximálně se vám dostane mediální pozornosti. A to je špatně.

Souhlas.

Dokáže-li policie zbuzerovat řidiče za to, že špatně zaparkoval, případně nadřízený či kontrolní orgán zaměstnance průmyslové firmy za to, že si zapomněl dát na hlavu přilbu, pak bychom mohli podvědomě předpokládat, že něco takového, co se nyní děje ve chvaletické elektrárně, a co je tisíckrát horší než špatný parking či hlava bez přilby, by se vůbec nemělo stát – a když už k tomu dojde, bude takovéto nejen porušení předpisů, ale přestoupení zákona (!) řešeno promptně a stejně nekompromisně jako ty přilby. Zatím se ale zdá, že svaly uplatňujeme jenom vůči těm nejmenším a nejslabším rybám.

Budiž. Když už to ale důrazně řešeno z nějakého důvodu nebude (což je samozřejmě také špatně), pak bychom mohli předpokládat, že se firma bude bránit alespoň mediálně – především na svých webových stránkách.

Našel jsem si je dnes (5/10) dopoledne. V naději, že si tam přečtu podrobné vyjádření vedení elektrárny k tomu, co se uvnitř jejího objektu děje, navíc vše patřičně zaktualizované. Skutečnost? Ticho po pěšině. Poslední tisková zpráva je z 20. září 2016. Pravda – týká se ekologických aktivistů, ale jejich protestů proti ekologizaci a modernizaci elektrárny v rámci předvolebního boje v Pardubickém kraji. O akci na chladicí věži ani slovo:

Chvaletice

Webová stránka společnosti vlastnící elektrárnu Chvaletice, 5.10 2016

Vilém Besser soudí, že „dodržování zákona v České republice je tedy očividně bráno různorodou optikou“. Doplnil bych: nejen zákonů, ale v samotné elektrárně i předpisů, vyhlášek a interních dokumentů. Opět malý příklad. Když kontrola při práci s otevřeným ohněm zjistí bezpečnostní riziko, je povinna práci okamžitě zastavit; obnovena může být až po zjednání nápravy. V takových případech to jde ráz na ráz.

V aktuálním příběhu o Chvaleticích jde o hrubé porušení zákona. Téměř v přímém přenosu vidíme ničení soukromého majetku, nevyzpytatelní „aktivisté“ představují podobné bezpečnostní riziko jako špatně zajištěné svařování v uhelném provoze – a souběžně s tím vzniká dojem, že problém se řeší prapodivně liknavě.

Vyjádřeno obecně: Jako by nesrovnatelně horší než řádění „aktivistů“ ve Chvaleticích bylo špatné parkování (kdekoli) nebo nenošení přileb (v provozu elektrárny).

Zvláštní.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.