Pátek 28. března 2025, svátek má Soňa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Tři sta let od narození ´Starého Fritze´

diskuse (11)

Dnes zcela jistě nechala všechna média bohužel bez povšimnutí skutečnost, že 24. ledna 2012 uplynulo přesně 300 let od narození pruského krále Fridricha II. Velikého (24. 1. 1712 – 17. 8. 1786), kterému se příznačně přezdívalo také "der Alte Fritz" (Starý Fritz), v horších případech také Totegräber (Hrobník). Jako Fridrich IV. vládl také Bavorsku. Muž ten zasáhl mnohokrát do dějin naší země a měl by být z mnoha důvodů připomínán. Ta jeho poslední přezdívka pramení možná z toho, že jednou před nějakou bitvou zvolal na své vojáky - tak do boje pánové, copak chcete být na tomto světě věčně?

Obecně nemáme tohoto dobyvačného krále nijak rádi. Nejprve nám (nebo spíše Marii Terezii) uzmul na dlouhé časy Horní Slezsko a poté dostal zálusk na kořist v samém srdci monarchie. V roce 1758 obléhal Olomouc, která byla klíčem k Moravě. Kdyby toto město pokořil, mohl Moravu připojit ke své rozrůstající se říši. Navíc při všech svých výbojích na Moravě nechával za sebou zpustošené a vydrancované vesnice. Není divu, že obyčejný lid ctil generála Laudona, který spolu s dalšími rakouskými vojevůdci učinil řádění tehdy ještě mladého Fritze jakousi přítrž. V posledních dnech června 1758 rozprášil v bitvách u Budišova nad Budišovkou (Guntramovice) a Domašova nad Bystřicí obrovský pruský zásobovací trén, který si před obléhanou Olomouc pruský král objednal. A díky této bitvě Morava zůstala součástí rakouské monarchie, protože Fridrich, jakkoli byl již tehdy veliký, musel s nepořízenou odtáhnout. O této bitvě se moc nepíše, protože celkově nemáme rádi ani Marii Terezii, ani Fridricha II., konec konců ani Habsburky, Prusy, Němce a všechny jim podobné, kteří nám pouze ubližovali.

To Němci se snaží stavět k minulosti objektivněji. V pondělí jsem dostal lednový newsletter německého velvyslanectví v Praze, kde se mimo jiné píše: rok 2012 je rokem 300. výročí narození pruského krále Fridricha II. Velikého zvaného také "Starý Fritz". Nadace Pruské zámky a zahrady Berlín-Braniborsko připomene tohoto panovníka výstavou pod názvem "Friedersiko". Ta se bude konat od dubna do října 2012 v novém paláci a v parku Sanssouci v Postupimi, nejoblíbenějším místě Fridricha II.

Na to, co se dělo v 18. století, můžeme mít různé názory, leč to je tak všechno, co můžeme. Nemůžeme ovšem pominout skutečnost, že Fridrich II. patří mezi největší vojenské stratégy toho století. V životě vedl celkem patnáct velkých bitev a ve dvanácti z nich zvítězil. Mezi ty prohrané se mimochodem počítá i ta olomoucká. A že své rodné Prusko učinil evropskou velmocí? Ano, s výhradou, ale v té době to jinak nešlo, jinak to neuměli. Tento muž se narodil králem, králem byl a z toho titulu musel být také vojevůdcem. Nezapsal by se trvale do evropských dějin, kdyby nebyl mimořádnou osobností. To musíme uznat.

Tatínek, pruský král Fridrich Vilém I., z něj chtěl mít řízného vojáka. Jenže jeho druhorozený syn tíhl spíše k literatuře a k umění. Do konce svého života používal většinou francouzštinu, když jazyk německý považoval spíše za "řeč rolníků". V době obléhání Olomouce psal ve svém vojenském stanu velice zajímavé filozofické úvahy svému příteli Voltairovi. Latině a hře na flétnu se mladý princ naučil tajně, aby královský otec nevěděl. V šestnácti letech se zamiloval do Anny Kateřiny, hraběnky Orselské, nevlastní dcery saského kurfiřta a polského krále Augusta II., jehož drážďanský královský dvůr Fridricha oslnil. Nadchnut myšlenkami osvícenství, rozhodl se jako osmnáctiletý, že prchne před otcem do Anglie. Vše se ale prozradilo, jeho druh a společník Hans von Katte byl popraven a Fridrich uvězněn. Jelikož se i ve vězení zamiloval do paní von Wreech, manželky vězeňského ředitele, sáhl tatínek k metodě, která byla vždy účinná. Vybral synovi nevěstu a oženil ho. Nevybral mu špatně. Neteř císařovny Alžběty, sedmnáctiletá Alžběta Kristýna Brunšvicko – Bevernská byla krásná dívka. Leč Fridrich zoufale nesouhlasil. Nakonec si Alžbětu 12. června 1733 vzal. Nikdy ji nemiloval, na rozdíl od ní, ale prožil s ní padesát tři let slušného manželství. Pikantní informace z té doby ani slůvkem nenaznačují, že by si byli nevěrni.

Sedm let poté se ujal vlády nad Pruskem a dlužno přiznat, že si vedl velice dobře. Nejen že rozšířil značně území státu, ale zavedl reformy, které by mu mohl náš premiér Nečas závidět. I nám jako občanům pomohl. Zasloužil se mimo jiné o značný rozvoj pěstování brambor, které se díky tomu dostaly i do našich zemí. Konec konců náš český jejich název má původ v zemi Braniborské. Zefektivnil vzdělávací systém a zavedl povinnou školní docházku. Založil Berlínskou akademii věd. Provedl řadu reforem soudnictví a nařídil, aby úředníci považovali všechny občany za sobě rovné a uznávali jejich právo na vlastní duševní život. Svým výnosem zakázal metodu mučení, podporoval svobodu tisku. Pod vlivem myšlenek osvícenských prosazoval tolerantní politiku náboženskou a rozšiřoval množství zemědělské půdy vysoušením bažin. Jeho diplomatické a vojenské schopnosti byly uznávány v celé tehdejší Evropě. Byl výborný praktik, ale i teoretik. Jeho kniha "Anti-Machiavelli", napsaná pochopitelně ve francouzštině, patří dodnes k významným kritickým dílům, korigujícím státotvorné teorie Machiavelliho. Rozuměl dobře umění, sám komponoval, podporoval umělce, mezi jinými také Johanna Sebastiana Bacha. Byl náročný především sám k sobě, jeho pracovní den začínal časně ráno a končil velice pozdě večer. Hodně cestoval, a pokud zrovna neválčil, rád se přesvědčoval osobně o tom, jak je jeho království spravováno.

Když 17. srpna 1786 odešel na onen svět, bylo za ním velice slušné dílo. V době jeho kralování bylo Prusko, pokud se území týče, třikrát větší než země, kterou po svém otci převzal. Zdvojnásobil se počet jejích obyvatel na pět milionů. A Berlín, který si mimochodem letos připomíná 775 let od svého založení, se stal evropskou metropolí.

Ano, je hodně důvodů, proč bychom neměli tohoto pruského krále zvlášť ctít a vzpomínat. Ale je také hodně důvodů, proč bychom měli vzpomenout jeho zásluh a jeho schopností. Řízením osudu mu nebylo dopřáno, aby celý život filozofoval s Voltairem a jemu podobnými, aby vzdával hold francouzské kultuře, kterou miloval a uznával. Bylo-li třeba, postavil se do čela své země. Udělal vše, aby se stala velkou, a proto mu historie právem přidělila přívlastek "Veliký". Byl synem své doby a jeho činy nemůžeme hodnotit pouze nazíráním dnešním. Spíše bychom si měli položit otázku, co vše činí politika velkým. Mnoha jeho současníkům přidělila historie pouze noticku ve slovnících. O Fridrichu II. bylo napsáno mnoho zatracujících i obdivných slov. Kéž by se totéž podařilo některým politikům našim.

Pruský král se zajímá o pěstování brambor

100 let od královy smrti, v roce 1886 namaloval Robert Warthmüller obraz o zájmu Fridricha II. o pěstování brambor.

Aston Ondřej Neff
28. 3. 2025

SPOLU vyrazilo do boje v barvách Zelených a Sociální demokracie.

Emil Bratršovský
28. 3. 2025

Dnešní státy se snaží dělat nás lepšími.

Daniela Kovářová
28. 3. 2025

Výchova je složitá činnost, která požaduje důslednost.

Milan Smutný
28. 3. 2025

Německá vláda chce cenu elektřiny srazit snížením daní na elektřinu.

Ivo Fencl
28. 3. 2025

Řekl bych, že dobro je loď, zlo moře.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Aston Ondřej Neff
28. 3. 2025

SPOLU vyrazilo do boje v barvách Zelených a Sociální demokracie.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

dch David Chuchma
28. 3. 2025

Potyčkou mezi zákazníky vyvrcholil boj o zlevněné zboží v Lidlu v pražských Štěrboholích na začátku...

ČTK, Lidovky.cz
28. 3. 2025

Pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz jedná s představiteli sousedních zemí, včetně...

Jiří Machalický
28. 3. 2025

Pavel Reisenauer, kreslíř, který po mnoho let dával tvář Respektu nebo také Orientaci LN, zemřel...

Lidovky.cz, ČTK
28. 3. 2025

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zavedení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou OSN, která by...

ČTK, Lidovky.cz
28. 3. 2025

Barma i Thajsko hlásí první mrtvé v důsledku zemětřesení, zatímco američtí experti s odvoláním na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz