Pátek 28. března 2025, svátek má Soňa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Čech, Evropan, ale nenárodovec

Profesor Vladimír Nálevka, přední odborník na světové dějiny 20. století, zemřel v neděli 6. června 2010 ve věku devětašedesáti let, tedy ve stejný den, kdy nás opustil herec a dramatik Ladislav Smoljak. Protože popularita Smoljaka tuto událost trochu odsunula do pozadí, rád bych se osobnosti tohoto význačného historika rád vrátil.

Vladimír Nálevka se narodil 21. února 1941 v Pardubicích. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, na které po absolvování zůstal jakoprofesor Vladimír Nálevka odborný asistent. V období normalizace musel fakultu podobně jako řada dalších čestných lidí opustit a vrátil se tam opět po roce 1989. Působil jako zástupce ředitele Ústavu světových dějin a vedoucí Semináře nejnovějších dějin. Zabýval se především dějinami španělsky mluvících zemí, dějinami 2. světové války a dějinami studené války, ale každé téma uměl přiřadit do nečekaných a širokých kontextů.

Byl autorem téměř dvou desítek knižních titulů - z poslední doby např. „Horká krize studené války“, „Stalinova hra o zemi jitřní svěžesti“ o válce v Koreji či „Fidel Castro, Caudillo 20. století“. Publikoval také řadu historických studií a článků, byl autorem či spoluautorem rozhlasových a televizních scénářů. Působil jako hostující profesor na univerzitách ve Španělsku, v Argentině a v Kanadě.

Většina lidí ho asi znala hlavně z rozhlasu a televize, kde byl častým hostem. Nezabýval se jen světovými dějinami, vždy ho zajímala i tzv. “česká otázka,” kterou na svých přednáškách zařazoval do širšího kontextu střední Evropy. Tahle část Evropy pro něj vždy byla nedílným komplexem gotiky, renesnce a baroka, tím zřejmě naznačoval, že národnostní problémy či jak my dnes římáme národní zájmy nejsou v tomto regionu ty nejhlubinnější a nejpodstatnější. Proto tak často i připomínal, že obsahové jádro pojmu národ se měnilo v čase, že jde o proměnlivou historickou kategorii. I v raném středověku, jak říkával, existoval princip kolektivní a skupinové identity s jejími hodnotami a vzory chování, vírou a identifikací s obcí, ale teprve překonání komunikační uzavřenosti vytvořilo předpoklady pro formování širších identity, tedy zemského patriotismu. Tato zásada platí dodnes, což ukazují důsledky zrušení hranic v Evropské unii.

Ale vraťme se do středověku a na práh novověku a připomeňme, že tehdy se do národa, jak professor Nálevka často připomínal, zahrnovali pouze příslušníci mocenské elity, kteří se aktivně podíleli na politickém rozhodování. V období panovnického absolutismu se pod pojmem národa rozuměli všichni obyvatelé bez rozdílu etnické příslušnosti. Až v osvícenské epoše se pojetí národa diferencovalo.

Zatímco v západní Evropě se prosadilo ztotožnění národa s příslušníky státu, tedy s jeho občany, ve střední a jihovýchodní Evropě se prosadilo pojetí národa jako příslušníků společenské skupiny definované společnou etnickou příslušností a společným jazykem. Prosadilo se tedy tzv. Herderovo pojetí národa proti Bolzanovu pojetí a nacionalismus se stal určujícím znakem všech pospolitostí na východ od Rýna.

Profesor Nálevka vlastně nepřímo, ale soustavně ukazoval na kořeny neshod některých našich politiků s Evropskou unií, kteří i dnes, kdy už pominuly komunikační zábrany železné opony i státních hranic, a umožňují nám či spíše nabízejí zformovat si jinou identitu, trvají na principech von Herdera, které formuloval v XVIII. století.

Profesor Vladimír Nálevka byl Evropan, a tak na něj budeme asi dlouho vzpomínat, protože artikuloval s předstihem problémy, s kterými se budeme ještě nějaký čas potýkat.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
28. 3. 2025

SPOLU vyrazilo do boje v barvách Zelených a Sociální demokracie.

Emil Bratršovský
28. 3. 2025

Dnešní státy se snaží dělat nás lepšími.

Daniela Kovářová
28. 3. 2025

Výchova je složitá činnost, která požaduje důslednost.

Milan Smutný
28. 3. 2025

Německá vláda chce cenu elektřiny srazit snížením daní na elektřinu.

Ivo Fencl
28. 3. 2025

Řekl bych, že dobro je loď, zlo moře.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

Štěpán Hobza
28. 3. 2025

Sověti se snažili Západ rozdělit za studené války a nepodařilo se jim to. My si to teď způsobujeme...

lupr Lucie Procházková
27. 3. 2025

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Britský král Karel III. byl dnes krátce hospitalizován kvůli dočasným vedlejším účinkům léčby...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic dnes večer komplikují výpadky zabezpečovacího...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Spojené státy ochrání celistvost a suverenitu Guyany, která vede územní spor s Venezuelou o oblast...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz