28.9.2023 | Den české státnosti


NÁZOR: Svoboda po projevu.

2.6.2023

Jak řeklo již mnoho lidí přede mnou: „Čím víc se něco mění, tím víc to zůstává stejné“. Nevím, kdo je autorem tohoto původního prohlášení. Ale moje maminka, která měla praxi v prodejně oděvů, doplňovala toto ponaučení úslovím: „Ono je to vždycky to samý, ale v bleděmodrým“. Čím chtěla říci, že i stejné věci a stejné události mohou na první pohled vypadat odlišně, ale uvnitř jsou, jak se za mého mládí říkalo „nemlich to samý“.

Takže i když mne to v listopadu 89 nenapadlo, i dneska po téměř 35 letech lze použít politický vtip z doby začátku normalizace. To na sjezd ústředního výboru KSČ byli povoláni nejen dělníci rolníci a pracující inteligence, ale s nimi také zástupci uměleckého světa. Aby se tak nějak, soudruzi, prodiskutovala ta dnešní situace. A co jako s tím. Prvního dne vystoupil za umělce soudruh Spejbl a pravil: „Měl bych, soudruzi, jen pár krátkých otázek: Kde je blahobyt, kde je svoboda, kde je světlá budoucnost?“.

Druhý den se do diskuse přihlásil také soudruh Hurvínek a řekl:

„Mám jen jeden krátký dotaz. Kde je Spejbl?“

Dneska jsme v tom samém, ale jak jsem již řekl, je to ovšem „v bleděmodrém“, tedy tzv. „demokratickém“ (to není narážka na ODS). Tak jako již mnohokrát v naší nedávné historii, stojí naše společnost před otázkou, co s jevem zvaným „svoboda projevu“ a „svoboda po projevu“.

Tentokrát se ovšem na téma budoucnosti svobody slova nesešli soudruzi, ale skupina politiků a intelektuálů na semináři pořádaném Senátem ČR z iniciativy senátorky JUDr. Daniely Kovářové. Problém svobody projevu a hlavně svobody po projevu je v poslední době tématem, které zajímá většinu obyvatel. Ovšem podle současného vedení státu a mainstreamových médií se vlastně o žádný problém nejedná. Všichni jsme správně uvědomělí, víme, jaký je správný pohled na krizi Západu, která vlastně neexistuje a všechno je v pořádku. Jenom pár, dezolátů, chcimírů, odpíračů a proruských a pro čínských fanatiků podléhajících cizí propagandě, prý hltá dezinformační weby. A vůbec jiné nepřípustné informace.

Nikdy by mne nenapadlo tvrdit, že neexistují dezinformace a že nemají vliv na chování obyvatel. Taková nacistická Goebbelsovská propaganda proti Československu probleskuje v našich médiích i v mnoha evropských a amerických textech dodneška. Stejně tak jako bolševická propaganda tvrdící že blahobyt a ráj bude, až se uskuteční: „každý podle svých možností a každému podle jeho potřeb“. To slyším od všech levičáků od feministek a genderistek a všech možných zelených a woke pokrokářů dodnes. A „kdo nejde s námi, jde proti nám“ jak říkal Klíma Gottwald dneska opakuje v nové úpravě kde kdo, od aktivistů po předsedu vlády P. Fialu.

Moje dlouholetá zkušenost mi říká, že pokusit se násilím a zakazováním „vytvořit správně myslícího občana“ prostě nejde. Ne, že by to někdo dneska nezkoušel. Nedávno například pod vedením „kovaného demokrata“ ministra Rakušana se vnitro a vláda pokoušeli navždy zlikvidovat tzv. dezinformační weby. Kterých je podle nich údajně více než 40. Ale ten pokus museli nakonec odpískat, protože úplná normalizace tady ještě prostě není. Můžeme pochválit naše soudy, že vypnutí webů na tzv. „doporučení“ české zpravodajské služby komentovali, že taková věc je v rozporu se zákonem. Takže naši noví Koniáši je museli chtě nechtě zase zapnout. Ono už i z technického hlediska je takový poklus o nasazení náhubku „dezinformátorům“ technický nesmysl, protože ani Čína, která má jiné možnosti než my, nedokázala „zatnout tipec“ všem Číně nepohodlným informačním kanálům.

Pokud vím, ani Akční plán k „Národní strategii pro čelení hybridnímu působení“ z roku 2021 nedošel úplné realizace. A muž, který měl být hlavním dozorcem a cenzorem, byl potichu z této funkce odvolán.

Protože však podle veřejných zdrojů probíhá něco okolo 180 různých vyšetřování a trestní řízení vůči šiřitelům tzv. „závadných názorů“, je jasné že věc, tedy zápas o svobodu slova a svobodu po vyslovení těch slov není stále vyřešena.

Semináře na půdě Senátu ČR se vedle paní senátorky JUDr. Daniely Kovářové zúčastnili také dámy a muži vzdělaní, zkušení, veřejnosti známí, tedy žádní „pomatenci ječící na internetových diskuzích“, ale Ing. Tomáš Jirsa, senátor parlamentu ČR, Ing. Jan Skopeček Ph.D. ,místopředseda PS parlamentu ČR. Dále Jiří Čunek, senátor Parlamentu ČR, Mgr. Nina Nováková, poslankyně parlamentu ČR, poslanci Parlamentu ČR Ing. Aleš Juchelka a Mgr. Jiří Kobza. Za právníky pak prof. PhDr. Jan Jirák, vedoucí katedry mediálních studií Metropolitní univerzity, doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, advokát a vysokoškolský pedagog, JUDr. Ondřej Dostál, vysokoškolský pedagog a Ing. Vlastimil Veselý MB a Ph.D. Za Společnost pro obranu svobody projevu pak vysokoškolský pedagog Daniel Vávra a ze stejné společnosti také Michal Semín, známý publicista. V zásadě lze říci že se diskuse vedla jak z politického, tak právnického hlediska hlavně na téma:

„Omezování svobody projevu a „protlačování“ určitého „pohledu“ nebo, jak se dnes říká „narativu“. Diskutující panelisté diskutovali zejména o následujících tématech.

Anti-covidová opatření

Genderová identita

Vojenská invaze na Ukrajinu

Účinky anti-covidových vakcín

LGBT ideologie

Tradiční rodina

Klimatické změny

Současné směřování EU

Blokování internetových domén

Už jen samotné vyjmenováním jednotlivých témat, o kterých se ve společnosti silně diskutuje, ukazuje šíři problému. Pro mne je potěšitelné, že po mnoha letech se tyto otázky začínají probírat z různých stran – s výjimkou ČT – i v běžných médiích. Jako jsou noviny a časopisy, různé rozhlasové stanice. Což ukazuje, že tzv. progresivní levice, která se domnívala, že po vítězství pětikoalice a generála Pavla ve volbách prostě na celé čáře zvítězila, se mýlí. Ba naopak tato pětikoaliční změna paradigmatu směřování politiky ČR vyvolala mimořádný zájem. Bývalé „vymývání mozků“ zvané též „brainwashing“ se dnes změnilo na politickou korektnost a údajný boj proti dezinformacím.

Plně souhlasím s názorem, že „Politická korektnost omezila svobodu slova ve prospěch menšin. A správně označována za kulturní marxismus,“ jak řekl senátor za ODS Tomáš Jirsa.

Senátorka Daniela Kovářová pak konstatovala, že:„ Svoboda slova přestala být samozřejmá, na svobodu slova se začalo útočit.“

Pokud ovšem jako stát a společnost nechceme skončit krizí, rozpadem, totalitou anebo krvavou revolucí, tak jak se to stalo všem ideologiím a zřízením které chtěli násilím prosadit jeden názor, musíme se vrátit k demokracii. Té skutečné. A demokracie není umlčování ani dehonestování oponentů a už vůbec ne pokusy o trestní řízení a odsuzování těch kteří říkají nám nepohodlné informace. A je jedno, zda jsou pravdivé anebo nepravdivé. Mnohé údajně věčně trvající pravdy, jako to že Země středem vesmíru, že naším osudem je tisíciletá říše anebo že „proletáři všech zemí se spojí“ se ukázaly jako omyly anebo vyložené lži. Upálením Giordana Bruna se naše sluneční soustava nepřestala točit kolem Slunce.

To, že budeme dehonestovat, umlčovat či odsuzovat „kacíře“, věc nevyřešíme. Tlak budí protitlak a vyhrožování jen zvedá napětí ve společnosti.

Další informace najdete na ( díky podpoře ECHO 24 ) na Odkaz Celý seminář si můžete poslechnout ze záznamu Raptor-TV zde: část 1 a část 2.