27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


MÉDIA: Otazníky nad stížností na Výměnu manželek

5.11.2005

Janu Hamplovou nejvíce popudil zatím poslední díl Výměny manželek. Píše o tom MF Dnes:

Rodiny si tentokrát prohodily matka čtyř dětí Erika Balážová z Olomouce a Lucie Dudková z Týna nad Vltavou. Ta doma nechala rok a půl starého syna. Zatímco Balážová se "v novém" rychle zabydlela, Dudkovou čekal šok - nepořádek, špína, kastroly ve vaně a matrace nasáklé močí. Pustila se do úklidu a mezitím zašla s dětmi na koupaliště nebo upekla jednomu z nich dort k svátku. Když z rodiny odcházela, její dočasní svěřenci plakali. "My pořád mluvíme o boji proti šikaně na školách a potom klidně pustíme do televize pořad, který děti v kolektivu úplně znemožní," stěžuje si poslankyně a právnička Hamplová s tím, že bude usilovat o zrušení pořadu. Na stranu Hamplové se přiklonila i advokátka Hana Bártová. "Pokud má dítě nějaké intimní problémy, určitě by se to nemělo řešit na veřejnosti. Má ze zákona právo na soukromí jako kterýkoli dospělý. Otázkou je i to, jestli nemůže absence maminky děti nějak poškodit," míní právnička. Zdravě fungující rodina by podle psychologů měla výměnou projít bez problémů. "Vždy je tady ale riziko, že to své následky zanechá. Záleží nejen na věku a osobnosti dítěte, ale hlavně na tom, jestli má u druhého rodiče dostatečnou oporu," vysvětlila psycholožka Lenka Čadová. Děti si také mohou uvědomit, že jim doma něco chybí. "Ať už pohlazení, péče nebo něco jiného. K tomuhle přitom člověk běžně dochází až v dospělosti," vysvětlila Čadová.

Poslankyně ČSSD Hamplová se domnívá, že pořad je k dětem krutý. "Jsou prostě využity a záběry z jejich soukromí sledují statisíce diváků," vysvětluje. A ve článku MF Dnes jí dává za pravdu i psycholožka Lenka Čadová: "Problémem je nejen ztráta soukromí, ale i to, že si děti mohou uvědomit, co jim doma chybí.

Nad kauzou se jistě rozvine diskuse zainteresovaných odborníků, ale jeden podstatný moment by nám neměl uniknout hned na počátku. Opravdu je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tím správným místem, kde si stěžovat? Komu pořad způsobuje údajnou újmu? Divákům, anebo aktérům? Je snad účast v podobné hře povinná? A za předpokladu, že je některý z dětských aktérů poškozen, kdo je viníkem? Televize, která zdokumentovala hru s předem stanovenými a jasnými pravidly, nebo daleko spíše rodiče, kteří se ze zištných důvodů do hry (i se svými dětmi) přihlásili?

Levicová poslankyně v tom má jasno. Preferuje kolektivní zodpovědnost před individuální. Je tady úřad, ať to řeší, pokutuje, zakáže. Že by měla spíše začít u nesoudných rodičů, ji ani nenapadne. Pokud se ale na problém podíváme z tohoto úhlu, pak Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tím nejsprávnějším místem, kde celou věc řešit, není.

3. 11. 2005, www.petrstepanek.cz