25.3.2023 | Svátek má Marián


HISTORIE: Žádní „kolaboranti a svině“!

6.10.2018

Zátopkův trenér bortí mýty o lidoveckých kolaborantech

Nedávno jsem vedl diskusi s jedním z novinářů, který mi v opakovaně vmetl do očí, jací byli lidovci za komunistů „kolaboranti a svině“. A protože mám rád věcnou diskusi, dovolím si nejen pro něj osvěžit „paměť národa“.​

Jestli někdo tvrdí, že lidovci byli v tzv. Národní frontě, tak má pravdu. Byli. Ale málokdo už ví, že v roce 1948 po rezignaci demokratického vedení převzali stranu dva vyškolení spolupracovníci StB a tajní členové KSČ – duo Josef Plojhar a Alois Petr. Oba pomáhali systematicky likvidovat prodemokraticky smýšlející lidovce, jakými byl například rodák ze Šternova, výborný český běžec, dlouholetý trenér Emila Zátopka a navíc právník Jan Haluza.

Ten chtěl jako hluboce věřící katolík podpořit bojovníky proti nacismu a posléze komunismu, a tak vstoupil do Československé strany lidové ve Zlíně a angažoval se v tělovýchovné jednotě Orel. Byl to právě Jan Haluza, který stál na prahu rozvíjející se kariéry Emila Zátopka jako trenér a kamarád, což mělo za následek, že se o něj od roku 1946 systematicky začali zajímat příslušníci nově formované StB.

Zátopkův trenér si prošel peklem komunistických koncentráků

StB ho pak také v roce 1948 jako jednoho z prvních zatkla, několik měsíců mučila ve vyhlášené věznici Uherské Hradiště, kde „zpříjemňoval“ vězňům pobyt surovým bitím otec komunisty Miroslava Grebeníčka Alois. Díky tomu si Haluza prošel několikaměsíčním bestiálním mučením elektrickými šoky, které mu pouštěli skrze speciální boty do těla. Přestože nikdy nic nepřiznal a nepodepsal, byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen - „pouze“ na šest let.

Díky jeho odvaze a statečnosti nemohly být odsouzeny další desítky lidí, protože i přes zmiňované opakované mučení nikdy nikoho nezradil a neudal. Za to si vysloužil procházku přes nejhorší české věznice v Brně a v Praze, aby nakonec skončil na Jáchymovsku v komunistických koncentračních táborech. Tam málem zemřel a musel přežít naprosto bezprecedentní mučení a nelidské zacházení. Až teprve po roce 1989 se mohl sejít s Emilem Zátopkem, který prohlásil: „Nebýt Haluzy, nebyl by ani Zátopek.“

A podobných příběhů „kolaborantských lidovců“, jako byl lidovec Jan Haluza, bych mohl napsat stovky. Proto bych pro příště doporučoval, aby každý, kdo chce lidovce kritizovat za údajnou „komunistickou kolaboraci“, si zkusil něco o těch kolaborantech zjistit. Stovky obětí a zničených životů totiž naprosto jednoznačně ukazují opak.

P.S. Pro ty, kdo mají zájem přečíst si o JUDr. Haluzovi více doporučuji např.:
Osobností roku je Jan Haluza, Zátopkův první trenér
Prvního Zátopkova trenéra Haluzu komunisté mučili elektrickým proudem

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu