16.4.2021 | Svátek má Irena


GLOSA: Trojice napadla řidiče

19.3.2020

Proboha! Chovejme se jako lidé

Z události v Brně, kde tři cestující napadli řidiče autobusu kvůli tomu, že jim neotevřel přední dveře, jsem smutný. Koronavirus si nikdo z nás nevymyslel, omezení v MHD jsou sice nepříjemná, ale nutná.

Jedním z opatření v městské hromadné dopravě je rovněž zákaz vystupování a nastupování předními dveřmi ve vozech městské dopravy. To platí kromě Brna třeba také v Českých Budějovicích a je to logické. Chrání se tak řidiči před možnou nákazou. Proto řvát na ně jenom kvůli neotevřeným předním dveřím je nepochopitelné a vymyká se to zdravému rozumu.

Těch restrikcí v dopravě je ovšem víc. Například v Praze se bude moci jezdit v autobusech, tramvajích a metru jenom v rouškách. V Českých Budějovicích přestal zdejší dopravní podnik zajišťovat noční linky, což byl očekávaný logický krok. Jestliže není kam jít za zábavou, tak je zbytečné udržovat v provozu spoje, které vozí prakticky jenom vzduch. Lidé jaksi nemají důvod v noci cestovat. Řada dopravních podniků také zavedla prázdninový provoz. I to bylo předvídatelné opatření, jestliže se ve školách neučí a žáci jsou doma, není důvod k plnému provozu MHD.

Současná situace vyžaduje jistá omezení. To prosím chápejme. Řev, urážky nebo dokonce fyzické násilí nejsou řešením, nikomu neprospějí, nikomu a ničemu nepomohou. Řidiči MHD pandemii koronaviru nezavinili, ale musí respektovat nařízení svých zaměstnavatelů a přední dveře nemohou nikomu otvírat, na to je zákaz, který platí pro všechny. Stejně je tomu i s dočasným zrušením doplňkového prodeje jízdenek u řidičů, což také zavedl českobudějovický dopravní podnik.

Zdraví lidí musí být na předním místě a to se týká i pracovníků dopravních společností. Nejlepším receptem na překonání současných omezení je tolerance, slušnost a vzájemná ohleduplnost. S nimi se budou všechny strasti zvládat snáz. Proto se k sobě chovejme jako civilizovaní lidé a to nejen ve veřejné dopravě.Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.